Autoliv rekylen
Hoppas att det är några fler, här i forumet, än jag som har åkt med Autoliv uppåt den sista tiden. Fantastisk utveckligen efter att snacket om kartellutredningen lagt sig.
Rapporten kommer nästa vecka och kommer troligen som vanligt att vara bra. Faran är naturligvis att det blir en liten resa nedåt efter denna imponerande uppgång. Oaktat det så är caset efter eventuell rekyl fortsatt intressant.
stor del av mli är arbet. dvs svenskarna är mer köpsugna än jänkarna. (allt han får sälja i sve köper han in samma sek lite billigare i usa)
sen tog de väl bettet att jänkarna inte skulle digga den lika mkt som svennarna.
så låt höra din analys. vad var bra, vad var dåligt, guidance? estimat?
Visst är det arbitrage. Men deras volym sticker minst sagt ut kontra övriga aktörer.
Rapporter var siffermässigt som väntat och prognoserna för nästa år är mycket upplyftande. Framför allt i jämförelse med övriga underlev:s misströstan och klagande.
Bolaget har en otrolig förmåga att leva upp till givna estimat. Produktmixen för kommande år kommer fortsättningsvis innebära relativt höga marginaler vilket är lovande.
Så länge kursen ligger över 425 Sek är det köp som gäller. Siktar på 500-nivån.
trw stänkare, +13% nu
Så här långt en trevlig resa.
Autoliv och min andra favorit Novo Nordisk har varit angenämt att ha i portföljen.

Visa sida
Gilla!
Idag var det dax för rapporten. Vilken som vanligt infriade förväntningarna.
Det har, minst sagt, resulterat i häftiga kursrörelser. Just nu är det MLI "mot alla" dvs MLI säljer allt de kommer över och därmed tryckt ner kursen från som högst ca 452 till i skrivande stund ca 431.
Är dock övertygad om att köp på nuvarande nivå ger bra avkastning inom inte alltför avlägsen tid.
Lycka till,