Underlag för Beslut
Hej alla seriöst intresserade av aktier!
Jag har nu följt diskusssionerna på AG under en månad och skall ta nästa steg i handlingen för att själv skapa beslutsunderlag för mitt agerande.
Det jag önskar få underlag för är val av plattform för att samla beslutsunderlag. Jag är väl bekant med TA formationer, triggers och indikatorer.
Perspektivet är inte i första hand daytrading, då jag inte klarar att sitta framför skärmarna hela dagen, pga dåliga ögon, utan mer agera vid överköpta och översålda lägen, MACD övergångar och NH/NL statistik för att handla OMX-warrants. Dagsstatistik (EndOfDay) fungerar bra, om jag inte blir övertygad om annat. Ju mindre kostander ju bättre, fast snål är jag inte.
Uppskattar förslag på urlar, dataströmmar och sw om du vill delge. Jag har försökt hitta motsvarande information i befintliga trådar utan att lyckas. Uppskatta därför åxå hänvisningaar till ohittade såna.
mvh mulll
tack på förhand
Jag rekommenderar www.stockcharts.com där du själv enkelt kan ta fram grafer för NH/NL och andra "breadth"-indikatorer (för USA-index).
#3 Det är kostnadsfritt med dagsgrafer på stockcharts, vilket man nog kommer långt med. Jag har själv inte valt att köpa något paket från de, men kanske gör det framöver då man får större möjligheter och längre historik.

Visa sida
Gilla!
Förresten, om du hellre vill maila går det bra.
Jag glömde nämna intresset för Volume på OMX o SP
Lycka till själv