Dags för SSD!
Alltså nu har priserna fallit så pass att om man vill snabba upp sin laptop som stöder SATA och nöjer sig med en SSD-hårdisk med måttligt utrymme så är det läge att slå till nu.
Hämtade en Intel X25-M 80 GB 2,5"SSD som kom med posten från Dustin igår med ett kitt där man enkelt kan klona hårdisken till den nya SSD-disken innan man monterar den i datorn, ngt jag funderade över var om verktyget SSD Optimizer(läs PDF här) fungerar ihop med XP som jag kör, och det gör det iaf med service pack 3, samt för vista, Windows 7 har redan en liknande funktion inbyggd och då nyttjar man den istället.
Mvh Plytech
Inlägget är redigerat av författaren.
det låter spännande, man jag förstår inte ett jota :)
skall jag byta hd på min laptop`?
aha - nu är jag med .. tror jag.
det är alltså typ flashminnen som HD? det har man ju väntat på.
men är det ngt jag uppskattar så är det utrymme. min c-part kräver minst 200gb :)
5000 spänn för 1hårddisk?
man får idag en laptop för mindre
"Luck is when preparation meets opportunity" Seneca
men du får en snabb
#5 Den föreslagna SSDn i #0 kan man få för drygt 2000kr.
Det kostar att ligga på topp :-)
Tekniken utvecklas hela tiden och för ett antal år sedan var det otänkbart att kunna köpa en "vanlig" HD med 1TB för en "vanlig" dator. Kostnaden skulle bli för stor. Numera kan man få en 3,5# HD för en desktopdator för runt 700-800kr. Utvecklingen kommer att få ned priserna även på SSD. Det som krävs är bland annat volymförsäljning och där är vi inte ännu med SSD.
"Framgång består av en mängd små segrar"
En Intel SSD är knappt 3 gånger snabbare än en vanlig hårddisk. Men den stora vinsten är i databas och webbservesammanhang när det är slumpvis valda filer som ska läsas från disken. Då kan det gå så mycket som 100 gånger snabbare.
Det finns en film någon stans som visar två datorer som öppnar massor av högupplösta bilder i Photoshop. Men en vanlig HD tar det evigheter men med en SSD tar det 10-15 sek. Jag ska se om jag kan hitta den.
Det var inte denna jag tänkte på men den visar väl skillnaden ändå
SSD vs HD
AktieTrader
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Kul med lite respons! Tack för det.
Ja det är snabbhet, men ej för datorspel där vinner man ej så mycket, där det mesta bollas i grafikkortet.
Men förutom snabbhet så vinner man även bättre hållbarhet mot stötar och slag vilket är bra på en laptop.
Dessutom om man klonar sin hårddisk så har man ju en säkerhet där, som annars kanske ej blir av.
Värmeutvecklingen från SSD är närmast noll. Och strömåtgången vid aktivitet är mindre.
Dessutom är den helt tyst. Man skall ej köra defragmentering av SSD-disk, men kör Intel® SSD Optimizer för ovannämda SSD en gång per vecka, vilket går snabbast på Windows XP, tar endast några sekunder!
Och dragspel släng inte ut närmare 5000kr för en ny laptop när din gamla troligtvis blir både snabbare och bättre för drygt 2000kr, om man kan nöja sig med 80GB.
Och hafor visst kommer priserna med tiden att gå ned ännu mer, men när jag kollade på grafen för nämda SSD så har den redan fallit rejält och är nu i en konsolideringsfas. Jag har även läst att firmor och databyggare som ej har vågat lägga order i tid blir utan grejor. Försäljningen har exploderat, det är inte längre en prisfråga i första hand, utan om man kommer att hinna få tag på grejor innan de är slutsålda. Min SSD har ID Date 2010-02-03 tillverkad i China.
Tack aktietrader visst hoppas jag att jag blir nöjd! Har haft en hel del funderingar innan jag köpte, och min önskan är att denna tråden skall också underlätta för andra.
Mvh plytech
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Gilla!
OK kanske bäst att jag länkar till Wikipedia SSD