Skrivbordet!
Hej!
Jag vet inte vad jag gjort men jag lade den ena bärbardator på den andras tangentbord då den var på och när jag lyfte upp den så såg jag att allt som finns på skärmen, ikoner, aktivitetsfälte och alla öppna förnster var UPP och NER. Även musen rörde sig precis tvärtom. Har aldrig hänt mig förr.
Någon som har något tips för att lösa detta problem?
Tack på förhand!
Tack för svaret Jamenvisst! Jag var tvungen att installera Windows på nytt, visst var det jobbigt då jag blev tvungen att installera om alla andra program på nytt men det var det enda jag kunde göra enligt kundsupporten.
Mvh sharshar
Du behöver inte installera om.
Inställningen finns på grafikkortet och genom att ta fram "skärmegenskaper" (där du ställer in bl.a upplösningen) och därfrån välja "avancverat" så kommer du in på grafikinställningarna.
Har du ett NVidia-kort så startar du fliken med grafikkortets namn. I den kontrollpanel för kortet som du då får upp hittar du rotationsläget och kan ställa om.
Råkade trycka den okända snabbtangentkombinationen själv en gång och löste det på detta sätt. Har sen använt det som "skämt" ett par gånger :)
Tack dalarant! Jag installerade om nästan allt redan igår! Jag provade nu det du skrivit i #3 och det fungerade utmärkt!
Mvh sharshar
Att säga att enda lösningen är att installera om. Det måste varit den mest okunniga support jag har hört talas om.
AktieTrader

Visa sida
Gilla!
Polarn har xp och han säger om man håller controll, alt, piltangent,(höger/eller vänster) så vrids skrivbordet. Jag testade på min vista men hände inget. Lycka till
Mvh 528 Jamenvisst