Grupp: Huvudforum

OMX månad, enl. TWA.

0
Ogilla!
32
Gilla!
#0   Av: twa_ » Redigera
2011-04-19 08:55:39
Ladda ned

Det är nu över en månad sedan som jag skrev här och varnade för att vi kommit upp till den punkt som enligt mig utgör den ultimata rekylnivån om man ser till toppen 2007. Jag satte då 1100 som balanspunkt för Bull/Bear och den håller jag fast vid fortfarande.

Fallet blev ju sedan ganska dramatiskt, men även återhämtningen!

Om vi ser till den senaste månadens utveckling så har jag delat in den i fyra steg som visas i medföljande bild.

1) Faskanten från toppen 2007. Här ska då det roliga kanske ta slut efter två års kraftig återhämtning. En kraftfull rekyl kom ju också här!

2) Rekylen drog ner till första stödnivån också det mycket vackert. Här inleddes då ett kraftfullt rally, men de två senaste veckorna har då en ny svaghet drabbat marknaden. Denna svaghet inleddes då ganska exakt från nummer..

..3) som är den nybildade faskanten från nedgången för en månad sedan.

4) Nu är vi då återigen nere vid 1100 där tjurar och björnar mötes för en avgörande strid. Att avgöra på förhand hur denna slutstrid ska avgöras kan jag inte säga. Både upp- och nedscenariot är fortfarande helt intakta. Eftersom det fortfarande rör sig om helt naturliga rekyler.

Vad som dock kan sägas är att OMX har uppfört sig otroligt bra enligt TWA-analysen och att 1100 nivån är mycket viktig!

Lycka till!

Mvh TWA

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
23
Gilla!
2011-08-05 08:57:37

Hej igen!

I våras så skrev jag två inlägg om att vi hade nått ett kraftigt motstånd. Det första inlägget heter "The mother av alla motstånd" och det andra är ovanstående inlägg. Motståndet har ju i skrivande stund verkligen gjort skäl för namnet.

Dessa två inlägg tycker jag beskriver förutsättningarna mycket bra, så jag behöver ju inte dra detta igen. Det viktiga här var ju 1100-nivån som trigger för en nedåtgåend marknad.

Vi här på Aktieguiden har ju haft många diskussioner om att "fånga fallande knivar" och själv så är jag en usel rekyltrader, även med kevlarhandskarna på. Jag handlar ju bara intraday och då måste jag ha mina setups och stoppar.

Det kommer dock troligen att komma ganska kraftiga motrekyler på denna snabba nerfärd där vi nu har 920-30 området att bevaka idag. Vissa snabba dippar under denna nivå får man vara beredd på. Sedan har vi 900-nivån. Ärligt talat så är det här frågan om så små otydliga motstånd att man verkligen får granska chartet väldigt noga för att kunna identifiera dessa.

Tittar man i chartet i föregående inlägg så finns det ju inga större motstånd förrän nere vid 800-nivån, så hur otroligt det än låter så kan resan dit gå relativt snabbt, sett ur ett månadsperspektiv.

Lycka till!

Mvh TWA

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
19
Gilla!
2011-08-08 20:35:41

Kort uppdatering.

920-30 nivån fick ju duktigt med stryk direkt i inledningen i fredags, dock höll 900-nivån, som jag nämnde som stödnivå nummer två.

Vi är nu åter nere vid 900-nivån efter två riktigt vollatila dagar. Det är helt omöjligt att säga om detta ska hålla eller inte. Det är ju ingen stark stödstruktur att chansa att gå lång på. Istället få man vänta på att index ska visa någon slags styrka intraday låt oss säga över 920-930 men helst över 950 i dagsläget.

Ett annat sätt att chansa mot marknaden är ju att köpa någon slags styrka så nära 900-nivån som möjligt och sedan ha stop eller vända traden strax därunder.

Det bör påpekas att i dagsdiagrammet så är vi i röd negativ våg upp till 1050, så egentligen ska alla trades tas i trendens riktning dvs på nedsidan.

 

Summering:

Intressant återtest av 900-nivån - Håller den?

I så fall kan man chansa att gå lång över 920 men med snäv stop-loss.

Motstånd på uppsidan 920, 930-35 samt 950.

Stöd på nedsidan 900, 880

 

0
Ogilla!
29
Gilla!
2011-08-08 22:01:44

Någon som har lust att lägga ut OMXS30 i månadsupplösning med bollingerband vore jag tacksam, Bigcharts verkar inte ha historisk data längre.

No warning can save a people determined to grow suddenly rich.” - Lord Overstone
0
Ogilla!
38
Gilla!
2011-08-08 22:54:52
Ladda ned

vassego

... ned till bäcken...för att vaska guld...
0
Ogilla!
41
Gilla!
2011-08-09 00:10:10

Tackar!

No warning can save a people determined to grow suddenly rich.” - Lord Overstone
0
Ogilla!
7
Gilla!
2011-08-09 00:53:23
Ladda ned

tack twi för dina twa bilderna. När man tittar på fishnet, så finner jag inte stödet under, men man har taket i fishnet. På dina twa bilden, ser man stödet/taket på båda sidan.

 

tack davster för din bild på OMX.

 

Här finns en lång term bollingerband på SPX också. där ser vi att det har bara fallat ner till halva, dvs mitten linjen.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2011-08-09 00:55:01

PS. bild ovan är inte min, det kommer från cobra blog. 

0
Ogilla!
17
Gilla!
2011-08-09 20:56:13

Kort kommentar!

Start upp till nämnda motståndsnivå 920-30, sedan snabbt fall till långt under mina stödnivåer, vändning på 860. Vändning upp till samma motståndsnivå 920-30 igen.

Nivåerna i #2 får gälla för imorgon med.

0
Ogilla!
18
Gilla!
2011-08-10 21:06:12

Fin test av 950-nivån på morgonen och därefter ett kraftigt fall.

Det fina med detta är att den nybildade faskanten vid 890-900 höll för detta test.

Nu har vi en perfekt avstämning på nedsidan, vilket är något som jag gillar skarpt!

Nu gäller det att imorgon ta sig över 920 och sedan fyra av raketen uppåt.

Fortfarande gäller dock att vi ligger i en röd negativ våg så egentligen är det alldeles för tidigt att spekulera i uppgångar nu. Det är ju ändå lite skillnad på köpsignaler intraday och att säga att trenden har vänt....

950 området ligger kvar som en viktig motståndsnivå.

Summering:

Trevligt med en perfekt avstämning. Över 920 köpsignal intraday.

0
Ogilla!
31
Gilla!
2011-08-10 22:24:34

Hääääärligt med lite positiva vibbar från dig.

Håll oss gärna uppdaterad under dagen.

 

0
Ogilla!
11
Gilla!
2011-08-11 09:28:46

Dagen inleder i positivt område intraday över 920. Jag har dock inte fått någon köpsignal ännu.

913 är viktigt på nedsidan så här initialt på morgonen, men börjar det att dra neråt så är det viktigt att 900-903 håller.

Dessa nivåer ändras ju givetvis under dagen.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2011-08-11 09:42:09

köpt 920

 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2011-08-11 10:16:04

tar 1/3 @ 927

0
Ogilla!
12
Gilla!
2011-08-11 10:44:54

Väldigt viktigt läge nu, potentialen för köpsignalen uppfylld här vid 929-30 området.

Här får det inte tveka utan dra vidare mot 940.

Vid svaghet här kommer jag att ta hem lite till. 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2011-08-11 10:49:10

ytterligare 1/3 på 924,5

 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2011-08-11 11:11:55

Då var jag helt ute, den sista på 922.

"Livetradingen" avslutas härmed. Några punkters vinst men inte så mycket...

Tycker väl att det ser ganska ok ut om 910 håller.

 

Tack för mig och lycka till.

 

0
Ogilla!
10
Gilla!
2011-08-11 13:36:21

Om det är någon som använde 920-nivån som trigger för ner, så kan man ta lite vinst här! (902-3).

 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2011-08-11 20:24:28

Gårdagens lägsta kurs höll idag igen, vilket får räknas som positivt i denna marknad.

Det fanns en hel del bra tradingmöjligheter idag och jag redogjorde för en av dom. Över 910 kom en ny köpsignal intraday som höll hela vägen till slutet av dagen. Lite skönt att avsluta dagen med styrka.

Fortfarande gäller 950 som en lite viktigare nivå. resten är mera intraday nivåer. Givetvis så är ju 890-903 strukturen på nedsidan också av yttersta vikt.

Summering:

Fortfarande stor slagig sidledes rörelse mellan 890-950. Positivt att botten höll även idag men det känns som om det fortfarande går snabbare på nedsidan.

 

Lycka till // TwA

0
Ogilla!
31
Gilla!
2011-08-11 20:36:06

Tackar för fin guidning idag.

Hoppas på uppföljning i morgon;

M V H

0
Ogilla!
18
Gilla!
2011-08-12 21:31:11

Snygg avstämning mot 920-nivån på morgonen och sedan full fart uppåt, ungefär så som jag egentligen ville ha gårdagen, så jag var nog en dag för tidig med vändningen (i alla fall en halv dag).

Är detta då den stora vändningen?

Jag har ju svårt att tro på det. Kanske en vändning som varar någon vecka eller så, men nog inte den stora vändningen. En avstämning intraday ska kanske följas av avstämning i det lite större tidsperspektiven så småningom...

Vi ligger ju ändå djupt begravda i en negativ våg, som kan ge stora uppställ utan att för den sakens skull ge köpsignaler i det längre perspektivet.

Vi får helt enkelt Vara glada så länge vi ligger kvar inom den nybildade gröna vågen som ligger inom den dominerande röda vågen. 930.

 

Summering:

För guds skull tappa inte nybildad grön våg @930 på måndag morgon 940 mot slutet av dagen.

Lycka till TwA.

Sofus: Jag kommer inte att skriva här så mycket, litegrann nu i ett spännande läge, men tack för uppskattningen :-)

 

 

 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.