Grupp: Huvudforum

OMXS30

0
Ogilla!
22
Gilla!
2011-08-21 13:19:14

Att föregående vecka hämtade hem den största delen av nedgången reste ju på sina håll en del förhoppningar om att den nyss avklarade veckan skulle fortsätta på ned inslagna vägen och hämta in en del av fallet. Så blev det ju kanske, i alla fall till en början. Jag passade på att formulera ganska höga krav i förra veckans brev. 985-94 var den nivå som index var tvunget att återta för en något mer neutral verklighetsbeskrivning. Denna nivå kompletterades sedan med tanken att vi stod inför en avstämning uppåt där denna nivå kompletterades med 963-72. 63-72 testades passande nog i upprekylen vid ett flertal tillfällen under veckan, men när väl index forcerade vår bevakningsnivå på nedsidan vid 936-43 så blåste vi 'faran över' för upprekylen till förmån för nya försök på nedsidan.

Härifrån fick vi hastigt och lustigt en ny stabil resa nedåt och hann även med att montera en ny lägre botten under fredagen. I och med veckans utveckling kan vi nu således konstatera att index hunnit med en rekyl/avstämning uppåt där vi testat en del mindre nivåer och att vi därefter vänt nedåt på nytt. Således är rörelsen nedåt befäst och det finns alltså ingen större anledning till revideringar avseende den något längre tanken. Givetvis börjar läget blir något översålt i ett kortare perspektiv, men jag ger ändå inte denna observation tolkningsföreträde när det kommer till det övergripande läget. I ett kortare perspektiv kan dock andra bedömningar bli aktuella. 

I ett längre perspektiv utgör intervallet 846-74 en mkt viktig nivå. En etablering under innebär därför nya SÄLJ-signaler med pot ned mot 741-86 i ett något längre perspektiv. Ser vi till uppsidan så utgör intervallet 985-94 ett intressant motstånd. Detta kompletterar vi givetvis även med 963-72 vilket alltså sammanfaller med veckans topp. Sett i ett längre perspektiv så förväntar jag mig nya försök nedåt så länge vi håller till under dessa nivåer. 

Skalar vi perspektiven en aning till ett kortare dito så sticker intervallet ca 902-38 ut en aning. En etablering över denna nivå innebär ett något mer neutralt läge i ett kortare persepktiv vilket således öppnar för nya test av i första hand 963-72. Nu är detta knappast mitt första alternativ men jag vill ändå lista det för att komplettera sammanhanget. Avslutningen på veckan blev väldigt svag även om index tog tillbaka en hel del under fredagen. Detta till trots så fick vi den lägsta stängningen på plats sedan oktober 2009. Sett i ett kortare perspektiv kan fredagen mycket väl bilda flagga i en förväntad rörelse från ca 960. En tänkbar fortsättning är därför att index sedermera fullföljer denna på nedsidan vilket i skrivande stund indikerar att index skall testa ca 780 i kommande rörelse. Potentialen är givetvis beroende av var vi sätter toppen i rekylen från fredagens botten, i dagsläget hittar vi den vid dryga 890. Tas denna nivå ut får vi således revidera slutmålet i rörelsen. 

Störst av allt är kärleken! spearofdestiny
0
Ogilla!
33
Gilla!
2011-08-21 17:18:08
Ladda ned

Månad

Störst av allt är kärleken! spearofdestiny
0
Ogilla!
9
Gilla!
2011-08-22 08:59:27

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.