Nedreducerad onsdagstrading
Jag har forskat fram en strategi som innebär att jag (endast?) tradar för kommande vecka -or med en entry på onsdagar efter kl 17.00. Strategin innebär att jag har ett tydligt mål där jag tar exit intraday.
Det betyder att jag inte behöver bevaka index förrän nästa onsdag då jag avgör om jag skall ligga kvar med traden eller växla den i motdsatt riktning. (om nu målet inte uppnåtts under veckan)
Tanken är att handla index med liten hävstång med relativt låg risk. Det betyder att jag kan ligga tidvis rätt fel i marknaden men det rättar till sig med tiden enligt min forskning.
Ni som tradar med kort tidshorisont tycker säkert att detta är befängt !
Fördelen för mig är att slippa hänga vid skärmen hela dagarna med tvånget att hela tiden fatta beslut under tidspress. Skall försöka skaffa mig ett annat liv!
Tänkte redovisa resultaten här i denna sträng men behåller strategin för mig själv så länge.
Tyvärr fungerar strategin sämst i starkt trendande marknad så då gäller det att avstå tradandet.
(Tror mig klara av i snitt att plocka hem 1 % av index varje vecka jag tradar.) Får se om det stämmer i skarpt läge också.
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.