svårtradat v - SP 500, RTH
Nu med fredag 18/11 avklarad är det enklare med plan-B,
Mål i tid fredag 25/11
Mål i pris 1,172
Men lättradat, he he ;-)
Närmast, mindre upprekyler till asiatöppningen eller av asiaterna själva som är mycket begränsade (se bild) skall utnyttjas att slå på.
Väl framme skall upprekyler för blåa a-b-c planeras, men en sak i taget och snabba trades!
monthly
weekly
daily
timme
Alternativ tolkning,
betänk deras egna och omvärldens låga värden. Är det någon som vill upp och har kraft så är det US!
Har inte blåa, av mindre dignetet a-b-c rekyler, påbörjats innan målgång på fredag.
Här kör vi en temporär långning.
Kan ev. bli en körare till, men jag behåller!
En snabb uppföljare
Rimliga förväntningar?
Därimellan massa daytrades ikväll och fredag..
Näh, nu får Ni ge Er..
Den här har förutsättningar, men så har vi cykliska datum-problem i helgen.
Kan vi nå upp i någon form av a-våg t.ex 1,175 och under fredagen eller måndag backa tillbaka i en b-våg. Därefter göra nya högre noteringar. Klurigt är ordet.
Inte det, då får vi nog se 1,152-50 innan fredag tar slut.
Huanimej - Nog kom vi dit. Man korrigerar och korrigerar. Det var ju här jag tänkt mig, tidsmässigt, för höstens bottnar. Vi får nog se över tidschemat igen.
Jag har lite mycket omkring mig just nu och beklagar att jag inte hinner ligga "live" och kommentera mina förehavanden. Men jag kan i alla fall berätta att jag gick lång sent vid stängningen under fredagen.
Mål i tid: torsdag 1 december
Mål i pris: 1,211
Men den är magstark den här traden och inget att rekomendera för den nervöst lagde.
Vidare kan jag redan nu avslöja mina intentioner, att om vi väl hamnar som jag tänkt mig så skall jag korta marknaden ånyo.
Jag har då för avsikt att arbeta för den slutgiltiga "högre botten" som jag tänkt mig i den senaste korrigeringen till fredag 9/12 till 1,121!
Men nu tar vi en sak i taget..
Jag går i nuläget på delar, av mina Gann-teorier. +/- en dag.
Jag avvaktar även morgonddagen innan jag tar några försök till slutsatser. Hur högt kan det gå på kort sikt? (timmar & Dygn)
På lite längre sikt, har jag redan talat om framtida möjligheter där jag blivit ifrågasatt med stor skeptitism mot mig, redan i sommras.
Ett sista frågetecken bl.a. !
Då var det mest dramatiska löst i mina ögon, på kort sikt är väl bäst att poängtera.
Jag räknar inte med något drama idag, utan man kan lugnt vänta in toppnoteringarna. Troligen noteras inget högre än möjligen markering av trendlinjen (markera köpsignal) över 1,250.
...............................................................................................
Jag har inga möjligheter att följa händelserna "live" idag p.g.a. fulla åtaganden. Så jag får väl som vanligt göra merparten av analysarbetet framåt helgen.
...............................................................................................
I nuläget, räknar jag med vinsthemtagningar och konsolideringar fram till torsdag 9/12 innan vi skall gå vidare. Det mest dramatiska skulle kunna vara att vi rekylerar ner mot 1,200-1,197. Nu råder ingen risk för att något land "hoppar av Euro" eller liknande i närtid säger mina tolkningar. Bifogar några bilder..
Lycka till där ute!
Här ser Du penetreringen, kommer den markeras tydligare under dagen?
Hur långt kan konsolideringarna gå..
Jag är nog för mycket kvar i gamla tankebanor, här gäller att tänka nytt. Såvida inte negativa nyheter tvingar fram något annat, ligger dom stora intresserna för uppsidan inför årsskiftet.
Även om det kommer "små-rekyler" tror jag "buy the dips" råder. Omvärden kör upp US-futeres, amerikaner vinsthemtager. Är det rättvis arbetsfördelning:-)
Jag antar att det är lika frustrerande världen runt då vi andra vill ha uppgångarna här och gemen amerikan vill ha uppgångar hos sig och inte tvärtom då han blir tveksam när han skall köpa.
Kanske tydligare med lite distans.
Det är t.o.m. så, att med hyggliga reaktioner idag är jag inte främmande för en än bättre målbild.
Visst skulle vi kunna peaka idag, lika väl som att det blir torsdag 8/12. Men båda fallen är mindre troliga i mina ögon. Jag siktar på Onsdag 7/12!
Jag syftar då på trendlinjen, synd också att jag inte drog pilen från junibottnarna @ 1,257.74 som också är en intresant linje. Vi har ett motstånd vid 1,309-10
Inlägget är redigerat av författaren.
Påverkar inte min tro om utvecklingen senare i veckan, men detta bör tas med i ev. förväntningar.
Då skall vi se om tänket med alternering håller?
Med en bättre vy..
Det är väl lika bra att plocka fram den ödmjuka sidan också, att jag har fel om onsdag 7/12.
Vad har vi då för alternativa tänk?
Det är väl lika bra att plocka fram den ödmjuka sidan också, att jag har fel om onsdag 7/12.
Vad har vi då för alternativa tänk?
Jag skall villigt erkänna att jag känner mig osäker,
men jag siktar på 1,323 till måndag 2/1 -12. 90 dagar efter bottnarna 4 oktober. Spänner man bågen för hårt?

Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
Min tro, hur jag skall fortsätta att trada detta fram till (Del-) målet!
Men det gäller hela tiden att vara kvick i både tanke & fötter. Snabba raider såväl upp som ner. Inga swing eller långtidsinnehav här inte..