Grupp: Huvudforum

Dignitana-ett blivande storföretag?

0
Ogilla!
24
Gilla!
2013-01-21 09:35:11

Dignitana – ett blivande svenskt storföretag?

Står detta lilla företag på randen till ett större internationellt genombrott inom medicinsk kylbehandling?

Fler och fler signaler tyder på det. Företaget går in i 2013 med en flygande start. Kortsiktigt kan man konstatera att de har 20 system i UK på ingång, 50 system i princip klara för leverans samt en order på 115 system av Sysmex.

”Vi ser ett mycket stort behov de kommande 18 månaderna och vi förbereder produktion efter detta”

Uttalandet gjordes av VD Martin Waleij (21 dec 2012). Hur många företag kan skryta med de framtidsutsikterna? Att Dignitana skulle vara ett förhoppningsbolag med mycket hög risk får väl anses vara historia! En diskussion kring orderstorlek, vinsttillväxt, nya tillämpningsområden, utdelning etc känns mer relevant.

"Dignitana säger att allt de kan producera nästa år (2013) redan är sålt".

Vi ser att företaget redan nu i princip går runt och det är med en försäljning som knappt ens har börjat. Det är nu allt händer, de stora avtalen med Sysmex och KM börjar generera order, ett mer intensivt lanseringsarbete, kylning inom medicin blir alltmer en accepterad behandlingsmetod.

Marknaden inom onkologi ligger på 50 000 system (20 000 kliniker) och är växande. Dignitana finns idag på ca 100 kliniker. 19 900 kliniker kvar att leverera till således.

De nya indikationerna stroke och hjärtstillestånd blir ännu mer intressant. Vad sägs om 70 000 system till Europa, 30 000 system till Japan eller 70 000 till USA?

Självklart provocerande mycket men potentialen är ett faktum även om Dignitanas marknadsandel förstås inte kan vara 100%.

Det finns så mycket forskning och studier som påvisar de positiva effekter en nedkylning av hjärnan har, så jag anser det nästintill vara ett faktum att sjukhusen, vare sig det gäller allmän akut, thoraxintensiv, neurointensiv, neonatalintensiv eller div vårdavdelningar, kommer förses med kylsystem. Att även ambulanser utrustas med portabla system för snabb insats i samband med bl a misstänkt stroke gör ju inte saken sämre. Att Semmy Rülf, som var med och utvecklade den ambulatoriska hjärtmassageapparaten LUCAS, under 2012 invaldes i Dignitanas styrelse är en tydlig signal för vad man vill åstadkomma.

Dignitana har inte varit spekulanternas aktie direkt. Just nu verkar siktet vara inställt på företag som går dåligt ekonomiskt men som ändå påstås kunna lösa världsfreden…..Dignitana är ett utmärkt alternativ utifrån risk/reward, särskilt på längre sikt. Att den nye styrelseledamoten Marcus Jönsson köper aktier till ett värde av 4 miljoner och att övriga i ledningen köpte för ytterligare 7 miljoner under hösten får ses som stabilt.

2013 blir som sagt oerhört intressant. Vi kommer säkerligen få svar på följande frågor:

1: Hur stor blir KM´s första order?

2: Marknadsgodkännanden i Kina, Indien och Taiwan

3: Hur ser introduktionen av stroke ut? Kan vi förvänta oss försäljning i Sverige, UK och kanske även Kina redan i år?

4: Vilka kliniker kommer att delta i den slutliga studien i USA?

5: Hinner Dignitana med att leverera system till övriga världen trots att man prioriterar Sysmex och KM? I höstas hann man inte med att leverera den rejäla order back log som fanns. Nu med produktion på plats bör det kunna lösas.

6: Får vi se ett avtal inom onkologi med ett större läkemedelsbolag?

7: Får vi redan i år se avtal/samarbeten inom de nya produktområdena stroke/hjärtstillestånd/neonatalvård?

8: Kommer de första resultaten från EuroHyp-1?

9: Kommer Dignitana få ytterligare engångsintäkter av licensförsäljning?

10: Hur många uppköpserbjudanden kommer Dignitana tvingas tacka nej till……?

Ett kraftigt växande och välskött bolag som några tagit stora positioner i. Dessa kommer företaget belöna, med början i år. Som aktieägare i Dignitana sover man gott om natten.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-21 09:57:50

0 Mycket bra skrivet Ben. Jag väntar in en del uppgifter som jag hoppas kunna delge här framöver. Det vore kul om man själv kunde bidra med något .

mvh

.

0
Ogilla!
10
Gilla!
2013-01-21 10:08:25

#1 Låter bra!

Mvh

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-01-21 12:04:50

Fantastisk summering Ben, tror jag måste köpa ännu fler nu :)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-21 16:00:00

#0

Du anger att allt som kan produceras i år redan är sålt. Samtidigt räknar du med att KM ska lägga en order.

Hur ska Dignitana möta denna efterfrågan? Samarbetsavtalet med PartnerTech är relativt färskt.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-01-21 16:41:23

PT får väl öka takten....de blir som när man beställer en Ferrari....1-2 års väntetid...fast då inte pga av att det tar lång tid att bygga utan att kön e så jävla låååååååång....: )

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-01-21 17:46:33

#4 Bra fråga!

Martin nämnde det på en Kapitalmarknadsdag. Jag tror att han har en bra överblick på vilka order som kommer läggas, framförallt från KM. Det är nog av den anledningen han säger som han gör. Just idag finns det säkert inte order som täcker hela året.

Kanske man kan tolka det som "Allt vi kommer producera kommer vi sälja". Den meningen känns bättre faktiskt. Tack!

Hur D. ska möta denna efterfrågan är också en god fundering.

Det kan handla om att eftersträva en mer eller mindre automatiserad produktion som lätt kan ställas in beroende på behov. Tyvärr vet jag inte hur produktionslinan ser ut för tillfället.

Kanske beror en del av förseningen på bl a utformning av tillverkningsverktyg?

Vi får nog se en fluktuerande tillverkning i detta inledningsskede men inga problem vore omöjliga att lösa tycker jag. Det är behovet som är det absolut viktigaste och som vi bör fokusera på. Sedan får vi räkna med att de kan anpassa produktionen efter det.

Partnertech är en erfaren och mycket duktig kontraktstillverkare som har koll. De har samarbetat med Dignitana under en ganska lång tid, bl a med utvecklingen av den semiportabla enheten men tillverkningen av Dignicap är som du säger ganska färsk.

Mvh

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-01-21 18:11:52

Ett förtydligande: Meningen var hämtad från Smallcaps kommentar:

http://www.smallcap.se/company/22/comment/268/

"Dignitana säger att allt de kan producera nästa år redan är sålt och om vi utgår från att produktionen håller full fart nästa år borde man klara att producera 4-500 + system med en takt på 10 system i veckan. Detta skulle peka på en försäljning mellan 80-100 MSEK 2013."

Men som sagt: "Allt vi kommer producera kommer vi sälja" känns bättre på något sätt.

När Martin gör detta uttalande baserar han nog det på vetskapen om kommande order från KM samt tilläggsorder från Sysmex samt slutligen den back log som rimligtvis borde finnas från övriga marknader efter att produktionen stått still i nära ett år.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-01-22 23:07:14

Inte helt oförtjänt att aktien börjar röra på sig lite. Positivt är att vi inte sett någon större dipp utan tagit ny fart norrut efter kort konsolidering. Omsättningen har varit mycket bra fr o m andra veckan i januari och på nivåer kring 20-22:-. Om senast ett halvår kommer säkert aktien ha en mer rimlig värdering och inte längre vara en typisk PM-aktie.

Passa gärna på att lyssna på VD Martin Waleij här:

Inbjudan Stockholm Corporate Finance Life Science/Healthcaredag 13 mars

2013-01-22 10:29

Financial Hearings har i samarbete med Stockholm Corporate Finance nöjet att bjuda in till ett heldagsarrangemang med inriktning på Life Science/Healthcare.

Tid: 13 mars kl. 07.45 – 18.00

Plats: Operaterrassen, Stockholm

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-23 00:31:54
Kommentaren är borttagen.
0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-23 01:09:13
Kommentaren är borttagen.
0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-01-23 12:44:35

Q4 kommer presentera siffror som markant skiljer sig från detta Q1. Viktigt blir vad som sägs utöver. Fr o m Q1, som kommer vara mycket bra, fortsätter den positiva utvecklingen. Just nu finns ett mycket stort behov de kommande 18 månaderna och när vi kommit till slutet av den perioden, sommaren 2014, kommer intresset ha intensifierats från fler kliniker. Då lägger vi även till de två största marknaderna USA (beräknas stå för 60% av Dignitanas omsättning) och Japan samt Braincool och vi ser en fortsatt kraftig expansion ytterligare år framöver.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-23 15:07:18

Ben du har fått ett privat meddelande, du kan väl ge en hint om det kom fram.

.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-01-23 19:00:16
Ladda ned

Fick en bra länk från Kurre40 och bifogar den gärna här.

Den speglar de enorma kostnader som följer i fotspåren av en stroke. Kan vara viktigt när det kommer till ex försäkringsersättningar och dyl.

Mvh

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-01-23 20:02:03

Håll ett öga på NVP också..över 22-23 så köpt! NVP ligger inom stroke..

0
Ogilla!
14
Gilla!
2013-01-23 20:28:23

Ja stroke som indikation är värt mycket pengar så ett genombrott där vill man gärna vara med på. NVP arbetar ju också mot kardioprotektion.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-01-25 14:38:17

Dignitana kommer vara ett av de företag som kommer slå igenom. Deras metod har ett antal fördelar. De kan även användas tillsammans med läkemedel och andra nedkylningsmetoder som ex intravenöst saline.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-01-29 13:00:48

Positiv kursutveckling och konsolidering under hög omsättning. Det är viktigt att komma ihåg nu när vi sett en mindre rekyl under minimal omsättning.

De flesta inväntar nya positiva signaler som ger nytt bränsle. Fortfarande lite PM-karaktär över aktien men det ser bättre och bättre ut.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-01-29 14:11:49

Får passa på att plocka in några fler, en dag som denna!

Vore intressant med lite status- och framtids-info från företaget om KM/Japan.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-01-29 19:02:23

Ja vi kan alltid hoppas.

Jag tror att det dröjer lite med KM men som sagt, status- och framtidsinfo vore trevligt.

De arbetar hårt och målmedvetet nere i Lund så besvikna har jag svårt att tänka mig att vi blir.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2013-01-31 07:09:07

En riktigt bra video från 17/1 i år. Det ser lovande ut.

http://www.youtube.com/watch?v=x8L-1sLpu64

mvh

.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-31 14:17:45

Ett litet trevligt PM ifrån Martin så här på eftermiddagen kunde man väl acceptera.

.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-31 14:23:55

Bra video visst, men tycker rakt av att de kunde valt en presentatör som snackar bättre engelska!

Har ökat i aktien idag annars! :)

.............................................................................

"Keep it simple stupid, and don't fall in love with the down side!"

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-01-31 14:24:41

Tack för videon!

När man minst anar det ska ett PM komma.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-31 14:35:12

22

Att du bara vågar öka med tanke på engelskan, förmodar att dom tog hjälp av första bästa dam som gick förbi, för någon baktanke med valet fanns nog inte.

.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-01-31 17:04:32

Ser att Nalleknatt och Stolpeut på avanzza håller på o småtradar i aktien, dom hoppas väl på att komma in lite billigare imorgon efterniddag, tänk vad det kan klia.

.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2013-01-31 19:40:18

Stolpen känner jag inte och vet förstås inte hur han handlar i aktien.

Nallekatt känner jag dock och han är en mycket kunnig skribent.

En god vän som jag respekterar. Han har ägt aktien under en mycket längre tid än jag.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-01-31 19:49:34

Nalleknatt här....; )

Tack Ben....: )

Här tradas inte, själv då thoman??

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-01 08:03:13

27 Nä det skulle jag inte våga, det kan komma ett pm när som helst det är lång som gäller här.

Kolla din inkorg under meddelande här, så får straxt se något.

mvh

.

0
Ogilla!
39
Gilla!
2013-02-02 12:56:32

Jag känner att det nu är dags att gå vidare. Jag har lagt ned oändligt antal timmar på detta bolag och tycker mig verkligen funnit en guldklimp.

Det har varit en lärorik tid där jag lärt mig mycket om både skalp- och hjärnkylning. Nu har jag kommit till vägs ände så nu blir det inga fler långa inlägg med information om bolaget. Mycket är redan skrivet. Däremot kommer jag fortsätta ge korta kommentarer och ev svara på frågor om jag har svar.

Jag kommer framöver lägga mer tid på andra intressanta företag.

Jag sänder slutligen med en önskelista på förbättringar som jag tycker företaget bör göra även om de kanske inte läser på aktieforum.

Kommunikation - vilka krav kan man ställa som aktieägare?

PM - i höstas kom ett PM innehållandes 3 viktiga nyheter och alldeles nyss ytterligare ett med 2 nyheter. Detta är kanske en skitsak men jag anser att man bör skicka separata PM om dessa och inte göra en sammanfattning. Dels så ger det en sämre överblick när man letar nyheter bland gamla PM och sedan finns risken att nyheter glöms bort. Att leverera fler PM med viktiga nyheter skapar också ett bättre kommunikationsflöde. Att man som aktieägare får en stabilare kurs gör ju inte saken sämre. Nej lite omtanke om aktieägarna är en önskan och om det är jobbigt att behöva skriva PM, anlita hjälp.

Hemsidan – har verkligen passerat bäst före datum. Tillverkar man en kvalitetsprodukt måste varje minsta del av företaget också avspegla kvalitet. Hemsidan gör det inte.

Det offentliga ljuset - bolaget uppger att sociala medier etc ska bearbetas. Jag har inte sett något tecken på det, tvärtom är det svårt att hitta något matnyttigt om bolaget. Förhoppningsvis har arbetet inletts. Det kan vara väl så viktigt som att bearbeta kliniker.

Aktieägarbrev – ska enligt uppgift vara på gång. Dra inte ut på det för länge utan se till att det börjar komma ut ett regelbundet aktieägarbrev med start nu i Q1. Varför inte berätta om allt spännande som händer i bolaget. Framgångsrika resultat i studier är sådant vi vill läsa om ex. Nu får vi ta reda på sådant själva. Vad väntar oss i framtiden, hur går arbetet med Braincool? Visst kan man inte säga allt men det går att säga väldigt mycket om man anstränger sig. Och samma sak gäller väl här att om fokus ligger på att arbeta med saker man tycker är viktigare se till att be om hjälp med detta. För oss aktieägare är information från företaget viktigt.

Slutligen: Detta kommer bli oerhört bra, var så säkra!

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-02-02 19:05:29

Tack Ben för att du mer eller mindre iklätt dig rollen som Dignitanas informelle informationschef. Vi är många som uppskattat dina "PM".

Jag tycker att din sammanfattning ovan är lysande och det är säkert fler med mig på olika bloggar som tycker att styrelsen borde få ta del av dina tankar. Åsikter som i alla fall jag skriver under på. Trots allt tror jag att vi bloggare tillsammans har ett icke föraktligt antal aktier och röster noterade hos Dignitana.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-02-02 19:34:38

I sanning, stort tack Ben. Det var du som fick mig att göra mitt livs bästa investering i Dignitana :)

Kanske vi borde framföra dessa önskemål direkt till Martin, som en grupptalan?

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-02-02 20:13:47

Det var väldigt snällt av er båda! Tack!

Jag märkte med tiden efter alla dessa timmar att jag höll på att bli ett med både företaget och aktien och känner ett stort behov till distans just nu.

Men som sagt, jag deltager gärna i debatten.

Grupptalan? Jag skickar ett meddelande till dig Thomas.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-02-02 20:23:47

och ett till dig Tavistock!

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-02 22:35:43

Tack Ben, du har gjort och gör ett fantastiskt jobb i vanlig ordning.

Helt klart så borde Martin få ta del av önskelistan och lära av denna, för det skulle onekligen hjälpa till o lyfta fram företaget framöver.

Bara att hoppas han är mottaglig för konstruktiv hjälp o kritik ifrån dom mindre ägarna.

.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-02 22:57:49

Hittade en intressant länk ifrån avanzas forum som BigPhil hittat och lagt in.

http://epetitions.direct.gov.uk/petitions/41247)

Samt en annan men inget nytt.

http://mazz.info/2013/01/scalp-cooling-cap-may-help-chemotherapy-patients-keep-hair/

Det känns som det pågår något bakom kulisserna ;-))

.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-02-02 23:09:55

#34 Tack Thoman!

Man får se det som en önskelista. Att de vet hur man utvecklar ett framgångsrikt företag vet vi redan!

Mvh

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-02 23:28:51

36

Jo det det är sant Ben, tror ochså det kommer att bli riktigt bra, men man kunde önska att dom talade om lite mera till oss småägare utan att för den skull röja affärshemligheter, det har ju också ett värde.

Vad det gäller hemsida så vill jag minnas att någon hade fått svar om att det var på G under kvartal 1.

Ska bli intressant o se vad som händer dom närmaste månaderna.

mvh

.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-02-03 22:23:05
Ladda ned

Lägger upp 2 grafer då jag själv har och är väldigt intresserad av Dignitanas utveckling.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2013-02-03 22:24:01
Ladda ned

EWT Daily, rätta mig gärna om jag ser fel, kan inte riktigt detta med EWT.

MVH

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-02-03 23:12:47

Hej Perzeus!

Tack för grafer!

Är heller ingen expert på EWT men ser tydliga signal- (1,3) och korringeringsvågor (2,4) och därmed en möjlig 5:a uppåt. Borde ha ett starkt stöd kring 22. Vill inte se stängning under. Känslan är att ett PM kan utlösa ytterligare ett utbrott uppåt annars är läget avvaktande och osäkert just nu enligt mig.

Jag tror kanske det är något på gång men det kan man ju aldrig vara säker på...

mvh

0
Ogilla!
11
Gilla!
2013-02-03 23:16:42

ingen TA snubbe själv, men tycker kilen talar för att en vändning är i antågande....studsar vi här så ser det ju intressant ut......

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-02-04 09:07:46

Ben, tack för dina rapporter här. Jag är gärna med på er "grupptalan". :)

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-02-04 15:08:59

Gick in idag vid 23kr viktigt att 22.70 håller annars släpper jag om under 22.

MVH

0
Ogilla!
18
Gilla!
2013-02-05 10:47:08

En egen kommentar på mitt inlägg från igår om min önskelista.

Det gällde alltså PM, hemsida, det offentliga ljuset samt aktieägarbrev.

Anledningen till företagets återhållsamma kommunikation stavas Paxman. Denne konkurrent suger åt sig all information de kan. Det kan gälla studieresultat till tekniska lösningar. Ser att de försöker starta egna studier i mindre skala och det finns ingen anledning till att Dignitana ska förse de med viktig information.

Detta är mycket viktigt att förstå som aktieägare, öppet spjäll kommer det aldrig vara. Däremot kommer denna tystnad betala sig många gånger om i framtiden. Det måste man vara beredd på som aktieägare i Dignitana.

Med det sagt så vill jag fortfarande se en förbättrad kommunikation men att hänsyn tas till vad man kommunicerar. Vi ska inte förse Paxman med gratis information!

Företaget går som tåget nu, det såg vi iom den stora beställningen från Sysmex. Det kommer med all säkerhet tilläggsorders senare under året. Nu har de även distributionsrättigheter för Norge, Danmark och Nederländerna.

Mvh

0
Ogilla!
12
Gilla!
2013-02-05 11:43:57

Bra att du kommenterar detta Ben, tror många ofta tolkar tystnad i ett "småbolag" som att ingenting händer. I det här fallet är det precis tvärtom, hälsan tiger still :)

0
Ogilla!
11
Gilla!
2013-02-06 01:28:13

Förvirrande artikel på Avanza som försenade min sömn argh.....

Rätt antal system från Paxman ska vara 1400 system över en 12-årsperiod och inte 14 000st.

http://www.examiner.co.uk/news/local-west-yorkshire-news/2011/11/02/paxman-coolers-takes-on-the-world-86081-29702976/

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-06 08:14:21

Läste precis artikeln. Har inte insett tidigare att de har konkurrenter som är så stora som Paxman. Det stör mig lite helt klart! Vilka var först undrar jag nu och vilka har de viktiga patenten?

.............................................................................

"Keep it simple stupid, and don't fall in love with the down side!"

0
Ogilla!
14
Gilla!
2013-02-06 08:31:43

Det står lite om Paxman i huvudtråden Dignitana men framförallt i prospektet som finns på Dignis hemsida. Läs det, det är mycket bra!

Där finns också listat de fördelar Dignicap har gentemot Paxmans system.

Dignicap gick också segrande ur en jämförandestudie i höstas i UK (se huvudtråden).

Paxman har funnits sedan 97-98 och startade med ölkylning. 1400 system varav många tillhörande gamla generationen är inte så stort. De har bidragit också till att sätta skalpkylning på kartan så det är inte bara nackdelar. Dignitana har också jättarna KM och Sysmex i ryggen samt en bättre produkt men givetvis ska man hålla Paxman under uppsikt.

mvh

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-06 08:41:54

Tack för den infon Ben! Låter betryggande! :)

.............................................................................

"Keep it simple stupid, and don't fall in love with the down side!"

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-02-06 08:52:03

Det var så lite:)

Kolla med Penser Bank eller Dignitana om de har några prospekt kvar. Det är lite trevligare att ha det i pappersformat.

Där står mycket bra saker.

0
Ogilla!
18
Gilla!
2013-02-06 09:17:30

Känns ju skönt att Paxman har nåt att falla tillbaka (ölkylning) på nu när Dignicap KROSSAR dem....; )

Dessutom sa Christian på bolagstämman att Dignicap ligger bra mkt bättre till framförallt ifrån patienternas sida.

Och 1400 system på 12 år talar ju nästan sitt tydliga språk.

Hoppas du kan sova lite idag på dagen Ben...; ))

0
Ogilla!
17
Gilla!
2013-02-06 09:20:18

Tack Nalle!

Ja jag checkar ut nu och tar en tupplur faktiskt.

mvh

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-09 12:48:07

Taget ifrån emissionsprospektet sept/2012

Inom projetet brain cooling genomgår nu produktapplikationen kliniska studier med väsentliga opinionsledande kliniker inom neurologi i Europa.

Vi arbetar på att ha en CE-certifiering av den nya kliniska produktapplikationen färdig redan under 2012 för marknadslansering Europa.

Denna skall lanseras tillsammans med en ny mindre, semiportabel kylenhet.

Dignitana har två avtal med Partnertech

Dels för produktion av DigniCap-systemet och ett för utveckling av en ny semiportabel kylenhet som primärt kommer lanseras för användning vid skalpkylning av strokepatienter.

Denna kylenhet förväntas även kunna användas för hemsjukvård inom onokologin och inom neonatal vård.

Jag förmodar att det i princip är samma "semiportabla kylenhet" som nämns, för både DigniCap och Braincooling.

Borde snart komma intressant info med tanke på att det skulle vara klart under 2012.

mvh

.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2013-02-09 13:11:54

Trevlig läsning!

Ja produktapplikationen är redan CE-märkt. Se PM från Edinburgh. Kylenheten har jag ingen uppgift om att den är klar men i ett tidigare samtal har jag fått klart för mig att de kommit längre inom stroke än vad den allmänna uppfattningen är.

Ser mycket fram emot när de startar lanseringen. Det kommer nog tilldra sig stort intresse. Tror inte det ligger alltför avlägset bort i tiden.

0
Ogilla!
22
Gilla!
2013-02-09 14:04:57

Jag skrev detta inlägg i en annan tråd för en tid sedan och kände att det kunde passa att påminna om det när vi ändå talade om den portabla kylenheten.

Jag skulle nämligen vilja se ett avtal, antingen order eller studie, med ex BUPA i UK (som kanske är den stora aktör som nämns i PM:et?) som arbetar inom Home Care. Det primära målet för kylenheten är förvisso stroke men vägen till hemsjukvård borde inte vara så lång med tanke på att skalpkylning är vedertaget och samarbete redan finns med ex BUPA. Dessutom är produkterna färdiga.

Jag tror att den portabla kylenheten kommer bli en megasuccé för Dignitana!

För ungefär 1 år sedan kom ett PM om Braincool. I PM:et kunde man bl a läsa följande:

"Förutom de uppenbara synergierna inom utveckling, kvalitet och inköp mellan moderbolaget och BrainCool AB, har Dignitana långt gångna diskussioner med en stor aktör i Storbritannien om att utvärdera kylenheten inom sk outpatient onkologi, dvs cancervård i hemmet vilket bedöms som speciellt intressant i Storbritannien, Japan och USA ."

Det ökade trycket på sjukvården innebär ett sökande efter alternativa lösningar som både innebär fortsatt patientsäkerhet och effektivitet men samtidigt är kostnadseffektivt. Jag har hittat en mindre studie som påstår att samma behandling, som kan göras på sjukhus, kan göras lika säkert och billigare i hemmet. Om ni laddar ner pdf:en så får ni ännu mer kött på benen.

http://rd.springer.com/article/10.1007/s00520-011-1125-9

Min magkänsla säger mig att detta kommer att bli riktigt bra för Dignitana. Den semiportabla enheten och Dignicaps tidigare välrenommé är nyckeln.

Bupa Cromwell som ni tidigare känner till skriver vidare om detta här:

http://www.bupa.co.uk/individuals/health-information/directory/c/chemotherapy-at-home

Outpatient oncology är dessutom oerhört uppskattad av både patienter och anhöriga. I princip samtliga medverkande uttryckte en enorm tillfredsställelse av att inte behöva uppsöka sjukhus med alla dess praktiska hinder och att kunna genomgå behandling på en trygg plats.

Här några fler berättelser som jag starkt rekommenderar er att läsa.

http://www.hah.co.uk/media-centre/success-stories/325

http://www.hah.co.uk/media-centre/success-stories/272

http://www.hah.co.uk/media-centre/success-stories/122

http://www.hah.co.uk/media-centre/success-stories/124

Idealet är väl ett företag som kan tjäna pengar inom många olika områden. Jag tror inte att detta område påverkar den fasta enheten Dignicap nämnvärt utan huvuddelen av all behandling kommer alltid behöva finnas på klinikerna. Däremot kan potentialen utökas med dessa semiportabla enheter. Om det dessutom finns ekonomiska incitament så kommer det gå lättare.

Intressant är att de marknader som nämns (UK, USA och Japan) inte är småpotatis direkt.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
17
Gilla!
2013-02-09 14:09:35

Sammanfattning av en studie angående kemoterapi i hemmet:

Results

Two hundred days of home care were analysed, representing a total of 46 treatment cycles of intensive chemotherapy in 17 patients. Two cycles were complicated by technical problems that required hospitalisation for a total of 5 days. Three major medical complications (heart failure, angina pectoris, and major allergic reaction) could be managed at home. Grades 1 and 2 nausea and vomiting occurring in 36% of patients could be treated at home. FLIC scores remained constant throughout the study. All patients rated home care as very satisfactory or satisfactory. Patient benefits of home care included increased comfort and freedom. Relatives acknowledged better tolerance and less asthenia of the patient. Home care resulted in a 53% cost benefit compared to hospital treatment (€420?±?120/day vs. €896?±?165/day).

Conclusion

Administration of intensive chemotherapy regimens at home was feasible and safe. Quality of life was not affected; satisfaction of patients and relatives was very high. A psychosocial benefit was observed for patients and relatives. Furthermore, a cost–benefit of home care compared to hospital treatment was demonstrated.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2013-02-10 10:25:00

Tack Ben, det blir till o läsa på en del ser jag :-)

.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-02-11 09:22:29
0
Ogilla!
10
Gilla!
2013-02-19 12:53:03

Nu är det 6 veckor sedan senaste PM...............luften pyser så sakta ur igen som vanligt..............företaget arbetar frenetiskt................har inte tid att kommunicera med aktieägarna...............bra för företaget.............sämre för kursen...............

Då siffrorna i rapporten (27/2) inte kommer vara någon höjdare kommer vad som sägs om framtiden vara desto viktigare.

Några fina PM för att lyfta kursen innan, får man väl fortsätta drömma om.

Förhoppningsvis kör de inte rapporten i kopiatorn denna gång.

0
Ogilla!
18
Gilla!
2013-02-19 13:54:09

Ja, det är så typiskt. Vete fan hur många resor upp och ner man varit med på nu.

Kanske tur man är i Kapstaden 27/2.......Slipper se det hela...

Har dock en liten ipad med mig.....så man kan väl inte hålla sig...

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-19 13:56:53

Ja något litet PMbrev kunde väl Martin skicka ut till oss som var med på sista tiggarrundan. Något måste väl ha hänt sen den 9/1 eller hur. Verkar som dom mest nervösa tror att han bara räknar emmapengarna.

Ett litet trevligt pm vore väl trevligt, allt kan ju inte vara topsecret, kom igen nu Martin.

Det snackades om aktieägarbrev eller hur.........

mvh

.

0
Ogilla!
17
Gilla!
2013-02-19 14:00:49

Tror det sades att aktieägarbrevet skulle bli aktuellt i mars nån gång. Bara vi får bekräftat att produktionen löper enligt plan i rapporten så känner iaf jag mig lugn för resten av året :)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-19 14:34:08

Man undrar hur svårt det kan vara för MARTIN att gå ut med ett PM och förklara att produktionen nu fungerar, utan att röja några affärsHEMLIGHETER om det nu är det han är så väldigt mycket rädd för.

.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2013-02-19 14:43:40

Jag tror att han gjorde det iom PM om godkännandet av produktionstransfer.

Det är väl alltid så att man vill ha ytterligare indikationer på att allt är ok med tanke på historiken, men produktionen ska löpa på enligt plan, jag har kollat lite extra. Jag är därför inte orolig över den biten men det skadar kanske inte att vara lite övertydlig då många köper aktier utan att ha riktig koll på vad man köper.

Det är väl också bra att intressera nya investerare.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2013-02-19 15:03:25

Jag menade förstås inte er, Thomas och Thoman, i mitt inlägg utan den mer breda massan som inte är lika insatta.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2013-02-19 15:15:26

Skulle du inte ägna mindre tid vid datorn Ben.....; ))

0
Ogilla!
11
Gilla!
2013-02-19 15:22:40

:-) Du är rolig du!

Ja mindre tid åt Dignitana är det tänkt men ibland måste man skriva av sig lite.

Skriver en sak åt dig i vår sträng.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-19 15:23:53

65

Det är lungt Ben, personligen är jag nöjd med den info "jag" har fått. Men Martin kunde ju vara lite tydligare med hur bra produktionen nu fungerar eller hur. Finns nog en del som kanske är tveksamma, vad vet jag.

mvh

.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2013-02-19 15:25:02

Absolut...blir lika glad varje gång du inte kan hålla dig....; ))

0
Ogilla!
10
Gilla!
2013-02-20 12:53:45
0
Ogilla!
16
Gilla!
2013-02-20 13:14:47

Sweet! Alltid lika läsvärt, tack! :)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2013-02-20 13:46:46

70

Tack Ben, kannonjobb i vanlig ordning :-)

.

Extra bidrag till Aktieguiden

Du behöver logga in för att använda den här funktionen.

Tack till:

Hittills har ovanstående medlemmar tillsammans lovat att bidra med 0 kronor i den här insamlingen.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.