Grupp: Huvudforum

Obducat

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-02-17 23:56:37

Kom med rapport idag. Det blev inte några dramatiska kursrörelser för aktien. Jag blir dock lite oroad när jag ser att de flyttat fram tiden för industriella NIL ordrar. Känns som om tiden rinner iväg. Sedan undrar jag vad de menar med en ökad konkurrens, finns det nu flera företag som har alternativa produkter till obducats som är färdiga?

Någon som vill säga sina tankar om rapporten?

Mvh:Mathias

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-02-20 14:16:56

Framflyttningen ser jag som mycket negativ och ligger lågt i bolaget numera, det har förövrig blivit omöjligt att föra en vettig diskussion numer pga skribenter som Bättre framtid (alias GL).

Det har blivit byrålådsguld numera men när det är dags så ...... Avseende konkurrenter så tror jag dom främst syftar på de som sysslar med embossing som EVG, SUSS samt en del andra. Inom NIL finns det oxå en del större företag med egenutvecklade tekniker men dessa är inte färdiga för marknaden än som Obducats är.

Det finns idag endast tre spelare på NIL området och det är fortfarande MII, NANONEX och OBDUCAT. Det kan dock vara värt att kolla upp ev konkurrenter mer noga nu.

Obducat är utan tvekan starkt beroende av den nya NE för att kunna gå vidare. NE av denna dignitet borde gjort för ett år sedan enligt mig för att hålla samma avstånd till övriga. En fördel som kan komma till allmän kännedom detta år är alignment där Obducat verkar kunna skåpa ut sina främsta konkurrenter. 




Ett klick för Asien


Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.