COT-Clean Oil Technology
Hej!
Detta är mitt första inlägg och jag ska försöka jag bekanta mig med aktieguidens innehåll.
Vad tycker ni om "COT Oil" företaget? deras affärsidé bygger på ett revolutionerande oljefilter till tunga lastbilar, och dom ska även ta fram ett olje filter till person bilar.
Tanken är att man ska köra 5-6 gånger längre på samma olja och slippa att ständigt byta olja vid varje service intervall.
Tycker att kursen har stigit kraftigt den senaste tiden, så jag vågade köpa en liten post.
Vilken syn har ni på företaget?
Har nu skramlat ihop lite fakta om bolaget.
Hemsidan: http://www.cot.se/index.html
Och från Avanza forum: http://www.avanza.se/dsr/home/home.jsp
Den text som står på engelska på deras hemsida klara jag inte av, möjligt att det finns en hel del inf som jag inte förstår, så jag får hålla mig till den svenska delen.
Clean Oil Tech är noterad på NGM, OTC listan http://www.nordicotc.se/se/default.htm
Enligt årsredovisningen för räkenskapsåret 2003-01-01 - 2003-12-31, (är bolagets tredje).
Då borde företaget ha startat i början på 2000-talet (men troligen ännu tidigare).
Aktiekapital: (14 565 500 st aktier á nom Kr 0,10) enligt årsredovisningen 2004-12-31
Senaste avslutet kurs 1.84kr (2005-08-19) har stigit kraftigt den senaste månaden, över 100 %.
Orsaken till det kan vara att enligt hemsidan, här är det pressmeddelandet som gick ut den 21 juni 2005 som jag tycker verkar intressant http://www.cot.se/download/COT_050621.pdf
Nu i veckan kom ett nytt avtal där yttligare en återförsäljare ska börja sälja deras produkt. http://www.cot.se/download/COT_050817.pdf
För närvarande har bolaget ett stort antal andra tester som går in i slutfasen.
Fler klipp från hemsidan.
Först en beskrivning av oljeprocessorn: Den renar motorolja från partiklar och förorenande vätskor direkt i motorn. Man behöver därmed nästan aldrig byta olja. Dessutom minskar fordonens bränsleförbrukning och motorernas livslängd ökar.
Marknadsföringen riktar sig främst till ägare av lastbilar och bussar. Utveckling pågår av en mindre modell för personbilar.
Kostnad ca 5000kr
http://www.cot.se/articles/Teknikens.html
- Det var en helt ny grej, konstaterar Lars Lundén, miljöansvarig hos Regiontrafik, och berättar om den produkt som där visades upp av Kungälvs-företaget COT (Clean Oil Technology).
- De har tagit fram en oljeprocessor som avlägsnar avfallsprodukter i alla slags oljor som används i bensin-, dieselmotorer, växellådor och hydrauliska system
Även när det gäller marknaden för tunga fordon har stora framsteg noterats.
Sven Carlsson Trafik AB i Gnosjö utrustade under 2003 några av sina bussar med COT Oil Processor.
De har nu kört bussarna under två år och fått goda resultat - bland annat tredubblat körsträckan mellan oljebyten och ändå noterat märkbart förbättrad kvalitet på smörjoljan. Med detta som underlag har företaget beslutat att montera COT OilProcessor på samtliga sina fordon.
Leverans och montage har påbörjats under våren och beräknas vara slutförda under hösten 2005.
Avtal kommer att tecknas med Huzells i Karlstad AB för distribution av COT´s produkter till verkstäder och reservdelsbutiker på den svenska marknaden.
Huzells är en av de största aktörerna av reservdelar och tillbehör för tunga fordon.
Tillsammans med Huzells kommer tester att påbörjas under våren 2005 hos Swebus, Connex och Busslink. Dessa bolag är störst i bussbranschen med totalt mer än 6000 bussar.
Och så till sist:
Att plocka fram något om deras ekonomiska läge, kan jag alldeles för lite om. Men nyemission brukar skrämma aktiemarknaden och sänka kursen. Ledningen har förespråkat enligt bolagsstämman den 3 maj 2005 att genomföra nyemission, så nyemission är det som jag är mest rädd för, sen finns det säkert andra faktorer som jag har missat.
Wallenisse12
wallenisse12,
Snyggt jobbat. Senaste rapporten jag hittar är bokslutskommuniken från 2004. Är det någon som hittar Q1 2005 eller Q2 2005 (om den kommit)
Märkligt att man inte hittar rapporten. Spontant känns det inte särskilt seriöst när man inte hittar ett företags rapporter på deras hemsida.
Det har inte kommit någon sedan bokslutskommunikén. I bokslutet står att det skulle ha kommit en 25 maj, men den ställdes in av okänd anledning.
Det har även i sommar skett en riktad emission, där skulder kvittades mot aktier. Något pressmeddelande om detta har inte kommit, men om man kontaktar bolaget får man veta det.
Bolaget är nog seriöst, däremot är inte informationsgivningen seriös.
Mvh seger
Ett bolag som inte släpper en kvartalsrapport och meddelar sina aktieägare att man gör riktade emissioner är antingen väldigt oseriösa eller så tar man inte sina noteringskrav på allvar, vilket åter igen gör dem oseriösa.
De kanske har en kanonprodukt som kan bli något, men jag skulle aldrig stoppa mina skattade pengar i händerna på sådana personer som inte visar sina aktieägare minsta respekt.
Bolaget är noterat på NGM Nordic OTC och där är informationskraven lägre. Man behöver inte komma med en rapport alla kvartal.
För den som vill fördjupa sig i kraven kan läsa på http://www.nordicotc.se/se/documents/Informationskraven.pdf
En rapport över första halvåret kommer senast sista augusti. Försäljningen har dock varit mycket låg under året, den blir bättre senare i höst men det syns inte i den här rapporten, så det skulle nog förvåna om rapporten inte tas emot negativt och att kursen rasar någon tioöring. För den som är intresserad av bolaget rekommenderas att invänta rapporten.
Tilläggas kan att det finns optioner i företaget som fördubblar antalet aktier så bolaget är inte så lågt värderat som det vid en första anblick kan ge sken av. Bolagsstämmokommunikén
"Bolagsstämman beslutade att öka bolagets aktiekapital om högst 109.163,50 kronor genom en
riktade nyemission om högst 1.637.479 nya aktier. Emissionslikviden kan erläggas genom
kvittning". Enligt bolaget har denna emission skett, kvittningskursen var lägre än det nominella värdet på 10 öre.
Mvh seger
Inlägget är redigerat av författaren.
seger,
Tack för den infon, det visste jag inte. Tycker dock att företagen skall släppa MINST kvartalsrapporter.
Egentligen är aktiemarknaden märklig där vi köper aktier i ett företag som vi egentligen bara kan få veta hur det mår 1 gång i kvartalet :-)
Fram för månadsrapporter :-)
Vad menas egentligen med detta:
"Bolagsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att med frångående av nuvarande aktieägares företrädesrätt emittera två stycken skuldebrev om vardera 100 kronor nominellt med avskiljbara optionsbevis till nyteckning av 14.400.000 aktier i bolaget."
Nyteckning till vilken kurs då?
"Bolagsstämman beslutade istället att med avvikelse från nuvarande aktieägares företrädesrätt emittera teckningsoptioner i bolaget berättigande till nyteckning av 16.400.000 nya aktier."
Hänger detta ihop med den första emissionen eller ser vi snart 30 miljoner nya aktier och frågan är då även här till vilken kurs nyteckning får ske.
Jag flera gånger frågat närmare om villkoren, men har aldrig fått ett klart svar så jag gissar på att teckningskursen är riktigt låg.
Här är delar av ett svar på ett mail från i juli.
" Nämnde att bolaget hade en tråkig historik med tidigare oseriösa ägare. Under den tiden fanns en grupp personer som gick in med större summor kapital som inte kom bolaget till del.
I samband med att tidigare oseriösa ägare "försvann" från bolaget blev några av dessa som gått in med kapital ganska stora aktieägare. Dessa hade då redan gått in med stora summor och skulle bli ännu större ägare om dom gick in med nytt kapital vid nyemissionen. Istället valde dom att efter den ganska misslyckade nyemissionen ställa ett större antal av sina aktier till förfogande för att vid försäljning emitteras till bolaget. Teckningsoptionerna är i huvudsak en kompensation för detta. Dessutom har några personer med mycket entusiasm lagt ner ett stort arbete på detta projekt till ringa eller ingen ersättning alls fått en mindre del av dessa optioner.
Visst är det en häftig utspädning men ändå ett sätt att sprida ägandet. Berörda personer kommer att få köpa in sig i bolaget igen och då tillföra bolaget ytterligare kapital".
Mvh seger
Antal aktier idag bör vara ca 16,2 miljoner sedan bör man lägga till optionerna som troligen är prissatta så att de med marginal kommer att utnyttjas. Som jag uppfattar det är antalet teckningsoptioner 16,4 miljoner. Rimligt antal aktier att basera en analys på bör vara ca 32,6 miljoner aktier.
Den ordinarie stämman var i maj och av för mig okänd anledning fick man inte/vill ej ha bemyndigande för förslaget för teckningsoptionerna som låg då. Istället kallade man till extra bolagsstämma i juni där ett nytt förslag klubbades och som jag uppfattar det så är det 16,4 miljoner som gäller och att förslaget på 14,4 miljoner avslogs. Jag har inte uppfattat saken som att det båda gäller så att det tillkommer närmare 31 miljoner aktier.
Men som sagt är informationen under all kritik och förhoppningsvis blir det klarare efter rapporten som måste presenteras senast 31 augusti.
Mvh seger
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Seger,
Jag tror inte du har rätt där. I ena fallet ger man ut ett skuldebrev som ger rätt att teckna 14,4 miljoner aktier. I andra fallet emitterar man teckningsoptioner som ger rätt att teckna 16,4 miljoner aktier.
Totalt om alla tecknas kan vi alltså komma upp i 44 miljoner aktier.
Sägas skall att det är just dessa diskussioner som man slipper om företaget är tydliga i sina rapporter och på sin hemsida.
Jag har nu mailat till COT för att få full klarhet i antalet optioner, priset på dessa, löptid samt lösenkurs.
I'll be back...
Jag är inte säker på vilket som gäller. Synd att man totalt har missuppfattat informationskraven, för i grunden är företaget ganska intressant.
Aktiekursen stängde på 34 öre bolagsstämmodagen så det är rimligt att anta att teckningskursen är max någon tioöring över detta. Vilket ska jämföras med senast betalt på 1,85. Därmed bör man lägga till antalet optioner (hur många det nu är) till dagens antal aktier när man gör sina kalkyler.
Jag tror att aktien kommer att falla när delårsrapporten kommer och den dåliga försäljningen under första halvåret blir känd och ytterligare en bit när folk får klart för sig om det "verkliga" antalet aktier.
Bolaget är dock intressant och kan gott sättas på bevakningslistan och så kan man gå in i företaget om kursen drar sig nedåt kronan igen. Kursen stängde så sent som i början av augusti på 99 öre.
Mvh seger
Den historiska aktiekursutvecklingen kan ses här.
Mvh seger
Svar på mitt mail:
Det finns idag 15.657.158 aktier i COT.
När det gäller teckningsoptioner så beslutades det på en extra bolagsstämma den 8 juni att emittera teckningsoptioner berättigande till nyteckning av 16.400.000 nya aktier till en kurs av 0.50 kr under perioden 06-09.
För Din information planerar vi att komma med en Delårsrapport för perioden jan - juni den 31 augusti.
Med vänliga hälsningar
COT - Clean Oil Technology AB
Tack för svaret. Med tanke på lösenpriset bör man räkna med drygt 32 miljoner aktier när man analyserar. Det kan som sagt vara läge att plocka in aktien om den skulle backa en del när rapporten presenteras.
Aktien bör nog även handlas med lite riskpremie med tanke på den usla informationhanteringen.
Mvh seger
Fick idag åter ett mail från bolaget med följande innehåll:
"Det är med stor förvåning vi kan konstatera på vilket sätt svaret har
hanterats. "
De är allltså irriterade på mig för att jag upplyser intresserade om hur många aktier som finns.
Mitt svar tillbaka blir:
"
???
Nu förstår jag ingenting.
Menar du att ditt svar till mig skulle vara hemligt på något sätt?
Jag förutsätter att dessa uppgifter är offentliga, men ni har missat att infomera om dem på Er hemsida.
Jag har skrivit ett inlägg på en aktiesite som heter www.aktieguiden.se och om någon har valt att kopiera detta vidare så är det upp till dem.
Mycket märklig reaktion från Er må jag säga.
Mvh
"
"Kul att vårt företag analyseras och diskuteras på en aktiesite, har du mer frågor om oss så är du välkommen att maila mig"
......hade varit ett svar man kunde förväntat sig. Svaret i #17 skickar bara upp en stor röd varningsflagg. Berättigat eller inte.
Ja, det är svårt att bilda sig en uppfattning om företaget. Av det som är offentligt verkar den största potientalen ligga i samarbetet med Renault.
Förhoppningsvis kommer mer info vid nästa rapport den 28/2.
Skulle samarbetet med Renault eller annan större affärsmöjlighet resultera i försäljning, kommer det givetvis ske en uppvärdering av bolaget.
Det är relativt låg omsättning i aktien, men den ser intressant ut i grafen vid en etablering över 2 kr. Under den senaste tidens uppgång har mest
NON och AVA bytt aktier, så den försiktige bör nog avvakta mer information från företaget.
Senaste PM:
"CLEAN OIL TECHNOLOGY: COT TECKNAR LETTER OF INTENT MED NY DISTRIBUTÖR I USA. (NGNews)
2006-01-04 11:25
Den grupp amerikanska intressenter (Marine Oil Technology) som fört juridiska processer bland annat i patentfrågan avseende COTs filterprodukter, har tecknat ett Letter-of-Intent med Bolaget. Avsiktsförklaringen innebär i korthet att Marine Oil Technology drar tillbaka alla juridiska krav och istället etablerar exklusiv distribution av COTs produkter i sydvästra USA. COTs verkställande direktör, Nils Eriksson, är glad över uppgörelsen men betonar att det fortfarande rör sig om en avsiktsförklaring. Det är för tidigt att sia om försäljningspotential, men samtidigt roligt att kunna bekräfta att de processer som förts inte varit riktade direkt mot COTs nuvarande ledning. Med uppgörelsen får vi tillgång till unik kompetens och stort entreprenörskap på en av världens viktigaste marknader, menar Eriksson."
----------------------------------------------------------------------------------
"CLEAN OIL TECHNOLOGY: COT ÖKAR SATSNINGEN PÅ PERSONBILSVERSIONEN. (NGNews)
2005-12-06 14:05
Clean Oil Technology AB (publ) har genom Orion Plast AB erhållit medel från NUTEK att användas till utvecklingen av en kompaktversion av Bolagets huvudprodukt COT OilProcessor. Den nya versionen skall användas i personbilar och lätta lastbilar. Jämfört med tunga lastbilar och bussar kräver de lätta fordonen tätare servicetillfällen och oljebyten vilket ger fler stillestånd. Utvecklingsarbetet befinner sig redan i en långt framskriden fas och skall nu i första hand fokusera på: Industridesign - 3D/2D-underlag - Detaljkonstruktioner - Prototypframtagning Utvärdering
Dessutom framskrider samarbetet med Renault så väl att den franska biljätten vill delta i provningsarbetet med kompaktversionen. Arbetet med personbilsversionen har pågått under en längre tid men nu har vi de resurser och partners som behövs för en framgångsrik lansering, säger en nöjd Nils Eriksson, vd för COT. Utvecklingsarbetet skall slutföras snarast och lanseringen skall ske under 2006."
Det kan bli rätt bra fjong i den här snart:
Fjong. Den etablerade sig över 2 kr och drog vidare till 3 kr och nytt ATH för andra dagen i rad.
Givetvis är denna uppgång till stor del grundad på spekulationer, men det är möjligt att det finns fog för dessa spekulationer och företaget verkligen har nått framgång med Renault, USA-samarbetet, försäljningen via Lyom etc, så jag ligger kvar i aktien tills företaget kommer med information som antingen bekräftar eller motsrider spekulationerna. Jag utesluter ingenting när insynen i företaget är så begränsad.
Inlägget är redigerat av författaren.
Har varit inne och ute ur COT flera ggr och tjänat pengar men släppte aktien då ingne riktig/äkta info gick att få - tjurrusning med efterföljande lång dipp. Har stannat i denna uppgångsvåg vilket jag är tacksam för då jag istället gårr in för säkrare kort som gett bra avkastning men med god sömn. Skulle rekommendera er alla att bara äga över dagen i COT - rätt som det släpper de tunga investerarrna ut massor med aktier för att ta hem en del vinst. Om jag har fel, bör bolaget kunna verifera flera större order - glöm inte det är inte enss 3 månader sedan bolaget i mkt positiv anda fick ett stort bidrag för att göra en kommersiell proukt och vi har hititntills inte sett denna. Säkert rätt med Renaiult men vad hände med Scanas tester???
Har själv arbetart i en bransch med motor och hydrayl olje producenter och jag väntar nog tills en av de stora gör ett verkligt ställningstagande. Och då kan aktien gå riktigt långt.
PS. har ni aldrig funderat på varför dagens oljfilter producenter fortsätter med sina gammla filter och inte denna nya teknik?
Mvh MurStock

Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Wallenisse12,
Välkommen till AG.
Jag känner inte själv till COT, men ta gärna fram lite av deras ekonomiska information, antal aktier och aktiekurs så lägger jag gärna några synpunkter på företaget.
Ta gärna också med hur länge de funnits, vilka kunder de har och lite sådant, så kan vi säkert hjälpas åt att göra någon form av analys av företaget.