Framfab
Hej!
Är Framfab en bra aktie?
Hur många aktier finns det i Framfab?
Är Birgersson kvar?
Jag vill tjäna litet pengar och kanske att Framfab kunde vara ett klipp, men jag ramlar väl som vanligt.
Vad tror Ni?
vänliga hälsningar
ttxymm
Framfab är en aktie som framförallt styrs av förhoppningar. Rent fundamentalt är den på tok övervärderad, vilket också någon analysfirma påpekade för en vecka sedan. På grund av dess historik, är omsättningen hög och många trejdar i aktien. Det innebär att när aktien tar fart åt något håll, kan det gå snabbt, eftersom trejdarna måste täcka sina springande förluster. Det innebär i sin tur att aktien körs av kapitalstarka trejdare, så att småtrejdarna som inte har god analytisk förmåga och is i magen ständigt gör små feltrejdar.
Slutsats: Man ska inte investera i framfab. Man ska inte swingtrejda i framfab om man inte har mycket starka signaler (vilket fanns vid brottet på 0,90). Om man kan tjäna på dagstrejdning i aktien? Knappast, men jag ska inte utesluta den möjligheten.
----------------------------------------
- Det är aldrig försent att ge upp -
snack för bra svar.....
tack, mena ja.
vänliga hälsningar
ttxymm
Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
#0 Jag skulle inte köpa nu. Uppgången är närmast parabolisk, se bild, vilket inte bådar gott.
Om jag skulle köpa Framfab skulle jag tajma det genom att följa OMX och gå med då index rekylerat och vänder upp. Se blå pilar som exempel på när OMX vänder upp, Framfab följer med bra.
Visst, Framfab kan fortsätta upp härifrån, men jag skulle ändå avvakta tills bättre läge uppstår. Det har med riskhantering att göra.