Grupp: Huvudforum

Börs program

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-04-26 18:39:17

Finns det någon webb site som har typ realtid eller 1 min

utan kostnad idag på nätet  eller med en bilig peng

som man kan jämföra med typ

Ecovision , reuter, trade station?

där man kan se digram, orderdjup etc

 USA index

HC

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-04-26 19:10:21

en billig peng är för mig ca. 1500 sek/mån, använder eSignal med feed från flera marknader.

funkar helt ok, graferna är snygga å programmet användarvänligt - med möjlighet att programmera egna indikatorer i deras EFS editor.

 Mvh Gunslinger

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-04-26 19:45:28

hade du någon länk 

HC

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-04-26 19:51:48
0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-04-27 11:34:02

Om 1.500 kr i månaden är en "billig peng" så är ju E*Trade ProPlus det bästa alternativet. Detta är en applikation som bygger på Ecovision. Utan några avslut så kostar den 1.599 kr och med 20 avslut i månaden är den gratis.

Även om ni föredrar att göra den mesta av handeln via annan mäklare så kan man göra dessa 20 avslut och lägga lite pengar på alla plustjänster som finns att få.
https://se.etrade.com/gl_text.asp?nav=1651


mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-04-27 12:18:26

#4 jag daytradar i första hand terminer på eurex och liffe, vilket jag inte tror att etrade pro plus kan tillhandahålla grafer på, sen vet jag inte om de erbjuder möjlighet att bygga dina egna indikatorer och system? det är väl det som fått mig att välja eSignal.

Har dock inte använt och testat etrade, så jag vet inte hur användarvänligt det är. Men tycker bara att esignals grafer är förbannat stiliga och att det finns stora möjligheter till egenutveckling :) 

Mvh Gunslinger

0
Ogilla!
20
Gilla!
2006-04-27 18:32:34

#1 Här är något som är ännu billigare

 Medlemsavgift
Aktieguiden bygger på den enkla tanken att 1+1 kan bli 11. Människors idéer blir alltid bättre i rätt miljö. Aktieguidens mål är att skapa bästa tänkbara plats för dina idéer.

Du som är medlem i Aktieguiden kan om du vill bidra till detta genom att betala vår medlemsavgift. Dina pengar kommer att användas till utveckling av tjänsten. Vi vill poängtera att medlemsavgiften är frivillig. Om du inte vill betala, eller tycker att tjänsten inte är värd ditt bidrag, respekterar vi det.

Till dig som betalar avgiften ger vi Aktieguiden Pro. Det ger dig tillgång till alla funktioner på Aktieguiden och direkt tillgång till alla tidsfördröjda inlägg på sidan.

» Läs mer mer om Aktieguiden Pro här.


Betalning

Medlemsavgiften kan betalas kvartalsvis, halvårsvis eller för ett helt år. Vi håller reda på hur mycket du betalar förutsatt att du anger ditt användarnamn vid inbetalningen.

>> 3 månader kostar 250 kronor inklusive moms
>> 6 månader kostar 500 kronor inklusive moms
>> 12 månader kostar 1000 kronor inklusive moms

Pensionärer och studerande erbjuds ett lägre pris; 500 kronor inklusive moms för ett helt år. Dock finns det då endast möjlighet att betala avgiften för ett helt år för att minska våra administrativa kostnader. Ta kontakt med Webmaster via ett privat meddelande och ansök om det lägre priset om du är pensionär eller studerande.

mvh/bjorsa

Gå gärna med i min grupp Oljemålning som hobby

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.