Grupp: Huvudforum

Dow Jones

0
Ogilla!
12
Gilla!
2004-09-04 18:33:05
Ladda ned

Senast jag skrev om Dow Jones trodde jag att indexet skulle ner till 1046 innan DJI skulle fortsätta upp i en våg 3. Dow Jones vände nu 10 punkter ovanför denna nivå och har sedan dess dragit upp ganska kraftigt.

Jag tycker nu att Dow Jones ligger i ett kritiskt läge för om den senaste uppgången ska vara en impuls eller korrektion. I fredags vände DJI ner med en spik och om stödet vid ca: 10225 undersktids så är det ett första tecken på att den kan vara slutet på den eventuella korrektionen. Det är dock inte förrän pivoten vid 10046 passeras om jag skrotar impuls tanken.

På uppsidana finns en viktig nivå vid 10350-10380 och skulle Dow Jones etablera sig över denna nivå talar ännu mer för att brun våg 5 verkligen har inletts.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-09-05 18:47:35
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.