Den industriella revolutionen
Nedanstående är min syn och inget annat.
Anknyter till inlägget IT-bubblan m.fl tidigare inlägg där jag beskriver utvecklingen för FTAS från 1940 och framåt. Hela uppgången från 1940 är en sk "Post Triangle Thrust" där triangeln framgår av bilden.
Man kan kanske tro att den Industriella Revolutionen innebar ett enormt framåtskridande. En snabb titt på börsgrafen ger en annan bild. Det var en enda jättelång björnmarknad.
Det var deflationsperioder Det var flera krig (före WWI & WWII) ex.vis Napoleon-krigen. Det var epidemier (ex.vis spanska sjukan). Det var fattigdom och svält. Det var kort sagt elände och misär vilket orsakade utvandring till det nya landet i väster (som då befann sig i GSC [I] uppåt).
Dock fanns det också perioder av välstånd.
Men alla teknologiska framsteg då? Jo, dom kom på en enda lång rad. Men det var inget annat än en gigantisk produktivitetsökning under denna enorma björnmarknad som jag anser vara GSC [IV].
De framsteg som gjordes då har senare generationer dragit nytta av. Om man hårddrar det lite så har egentligen inget avgörande teknologiskt framsteg gjorts sen dess (undantaget datorn/internet) Endast förbättringar av redan gjorda framsteg har skett.
Det går en serie på Discovery, onsdagar kl 21.00 (dvs idag) som heter Europas Industriella Historia. Programserien visar just på detta fenomen. Varje teknologiskt framsteg innebar en enorm produktivitetshöjning. Men om nu en ny maskin eller arbetsmetod ersatte massor med jobb, så blev resultatet ökad fattigdom för den stora massan. Humöret skönk gradvis under 200 år och det hela avslutades med ett par rejäla smällar (WWI & WWII).
Först därefter förmådde man dra nytta av de framsteg som tidigare hade gjorts vilket jag tidigare har beskrivit med början i inlägget Startskottet.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
Den som vill läsa om South Sea Bubble (inkl optionsaffärer etc) kan läsa här.
"He was thus, in five hours, the winner of 2000 pounds. He was philosophical enough to be contented with his venture, and set off the same evening for the Continent. He was never heard of again."
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst