Grupp: Huvudforum

Negativa tankar?

0
Ogilla!
42
Gilla!
2005-04-21 11:04:09

Aldur lyckades hitta en gammal attityd-undersökning från augusti som jag slängde ut. Jag kan fortfarande idag tycka att jag är ett nöt som inte insåg att vi skulle få en ytterligare våg upp, så att alla småsparare skulle få chansen att köpa lite aktier/fonder av "storfräsarna" som gjort de stora vinsterna mellan mars 2003 och april 2004!

Hur ska man då förhålla sig till den nedgång vi nu ser? Ingen vet säkert, men jag är ganska säker på att den kommer att bjuda på överraskningar!
Svenska börsen är väl den börs som har stått emot allra bäst i år och gör fortfarande så?

Förklaringsmodellen "olje-priset" blir nästan patetiskt när man tänker tillbaka! Oljan handlas idag över 50$/fat och under vintern har en nedgång/uppgång i priset orsakat motsvarande inverterade rörelse på aktiebörserna. När börserna bottnade i okt 2002 resp mars 2003 låg priset på ca 25$/fat!!!
Alltså kan man konstatera att uppgången i olje-priset har att göra med att konjunkturen har varit uppåtgående - efterfrågan har varit stor och utbudet begränsat! Då kan man ju bara småle när USA:s olje/bensinlagernivå anses vara viktig och påverkar priset som det gör, och ännu värre, dessutom påverkar aktieindexen.
Nej - då tror jag mer på den senaste veckans negativa tolkning av ett lägre olje-pris. "Hjulen börjar sakta ner" och efterfrågan kommer att minska p g a detta!

Som alla vet ligger marknaden med sin finkänsliga näsa ca ett halvår före verkligheten i den ekonomiska utvecklingen? attans att man glömmer detta titt som tätt!
Jag ser då ett scenario där marknaden (USA) redan i december "såg" de fina rapporterna som vi får läsa om i dagarna! Vad händer då om marknaden har rätt och det verkligen är fråga om en slow down? Vad händer om kommande rapportperioder visar detta svart på vitt och börskurvan redan är fallande. Ja inte blir det något stöd för uppgång, det kan vi väl vara överens om. Det kan ju snarare elda på nedgången på börsen och sedan är det fara å färde..

Kombinera detta scenario med att räntan är på uppgång. Hur ska FED hantera situationen? De har inte värst mycket manöver-utrymme skulle jag vilja påstå!

Jag har gjort en liten jämförelse av olika bransch-index:s utveckling från toppen 6/3 år 2000. (Indexuppgifterna är affärsvärldens)

Råvaru-index med bl a skogen, fortsatte stiga med ca 63% till mitten av maj år 2002 (jmf med läget i mars 2000). Inte förrän då hängde Råvaru-index med OMX i en skarp nedgång till oktober 2002. Ytterligare en något djupare botten sattes i mars 2003 - i motsats till OMX som satten högre botten.
Varför är detta intressant då? Jo, eftersom råvarorna oftast toppar först i en konjunkturcykel, kan man ju misstänka att det var en viktig topp som sattes i maj 2002.

Bankerna är annorlunda, de toppar oftast i slutet av cykeln. Hur ser det indexet ut då?
Ja, indexet fortsatte faktiskt upp nästan ett år efter stora index-toppen. I januari 2001 låg det ca 25% högre. Därefter anslöt det sig till (och bidrog starkt till) nedgången på OMX och grafen har ett i stort sett likartat utseende. Nu, fyra år senare, ligger bank-index på samma nivå som mars 2000 och alltså ca 20% under ATH. Det värsta är att jag tycker det ser ut som en komplett femvågs-sekvens från bottenläget!
Höjda räntor är inte bra för en fortsatt uppgång i bank-index?

Vad vill jag då ha sagt? Trots att Mojas förespråkar en väldans fin uppgång efter denna rekyl, är jag skeptisk! Pågående rörelse kan utveckla sig väldigt mycket mer negativt under året än vad som de flesta förväntar sig!

Men, läs inledningen igen så blir ni glada! Jag har haft fel ofta och kan ha det igen! Jag är en ganska typisk "contrarian"

Nokia idag och ericsson imorgon! Det blir kanske en del rörelse åt något/några håll!

MVH Nisse45

0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-04-21 11:23:17
Ladda ned

Jag köper en del av din argumentation, även om jag tycker du allt för ofta talar om nedgång.... Börsens tyngdlag är omvänd ;) Ser inte 2000-2003 "mode" nu faktiskt. Men men. Till sak.

Oljan och andra råvaror är vad som drivit PPI och företagen har haft svårt att skicka kostnaderna vidare på slutkonsument. FED verkar klart inse att det just är väldigt energi & råvarurelaterat, den inflation vi ser.

I övrigt skulle jag vilja påstå att vi lever i ett deflationistiskt tidevarv! Minns, det var inte så länge sen FED satt sänke på räntorna för att försöka undvika deflations-scenario (skrämda av Japans utveckling).

Så skulle nu konjunkturen sakta ned världen över, då lär vi få se en rätt så kraftig nedgång i inflationen.... Så jag tvekar, numer, starkt på att vi får se så väldigt mkt högre räntor i denna cykel. Men jag tar ett steg i taget, FED höjer iaf 2 ggr till i år.. sen kan det bli läge för paus.

NDX har redan tappat drygt -15%, möjligen har vi ett tag med nedställ/trist-sido-träl kvar.

nisse45, utveckla gärna: ""...räntan är på uppgång. Hur ska FED hantera situationen? De har inte värst mycket manöver-utrymme skulle jag vilja påstå!"" - Gärna i kombination med vad du ser i tex bifogat chart. Själv har jag som du kan se i grafen börjat tveka på mitt eget mål......

My 2 cents.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-04-21 11:29:15

#0 nisse45

Uppskattar din ärliga redovisning av blandning mellan fakta och åsikter.

Konjunkturläget tex är just nu lite svårbedömt. Kolla gärna här i #45 på den intressanta hypotesen om Kinas med flera länders påverkan:

Uppgång eller fortsatt nedgång? 2004-05-11 19:05 Av: Mr Moonman Grupp: Börsinsikt

mvh/viotto

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-04-21 11:32:30

#2 Kina är ju en fet motor som inte verkar vilja sluta växa i tokfart... Men inflationen har börjat koka där, så jag inväntar helst signaler på en "slow-down" där först. 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-04-21 11:40:43

Tack för din kommentar Stry! Jag vet att jag alltför ofta är alltför negativt lagd, tyvärr! 8-(

Jag menar bara att hur FED än gör, kan det bli tokigt! Om man fortsätter höjningarna i en avstannande konjunktur så inte lär väl detta ge fyr åt konsumtionen t ex? Om man inte höjer, eller t o m sänker, sänder man ut negativa signaler om konjunkturen vilket inte heller kan vara bra för konsumenternas förtroende och för marknadens syn.....

Jag uppskattar verkligen "mothugg" och ifrågasättanden, om de sker med motargumentation som du är väldigt bra på!

Sedan tycker jag nog att din graf fortfarande "pekar mot" ditt mål även om det är tveksamt just nu! 

MVH Nisse45

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-21 11:47:25

nisse45

det är positivt att vara positiv till det negativa :-) 

Lars i Kina

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-21 11:59:09

#3

(Klipper in inlägget från länken i #2 för dem som inte har tillgång till gruppen: Börsinsikt):

(Intressanta tankegångar i dessa klipp...viss långsiktighet tillrådes...förutom viss försiktighet kortsiktigt med tanke på den splittrade konjunkturbilden):

"...Re: Helge -"konjunkturen toppat"? 2005-04-18 10:46:13
håll dig undan cyclicals hela verksstadsektorn .. sektorrotation pågår mot anticycliskt, staples etc

långsiktigt buy i materials ,, just nu shake out

ett välment råd
..."


"...Re: Helge -"konjunkturen toppat"? 2005-04-18 10:30:09
Själv har jag motsatt uppfattning om konjunkturen och handlar därefter. Det är stor skillnad på denna konjunkturcykel jmf med de senaste, beroende på att åtskilliga hundra miljoner människor som tidigare inte deltagit, nu arbetat sig upp över en inkomstnivå som gör dem till aktiva konsumenter. Fler tillkommer hela tiden. Ex. så fortsätter den höga tillväxten i Kina, produktion och infrastrukturinvesteringar och numer även konsumtion, och om de amerikanska konsumenterna tar igen sig lite så finns det numer lika många kapitalstarka Kineser, bara ett exempel.
Denna konjunkturuppgång blir mycket mer långvarig, med vissa svackor, men upp fortsätter det. Ungefär som på 1950-60-talen, efter kriget.
MVH från en fortsatt satsar på råvaror och bolag tidigt i cykeln
packis..."

Frågan är också om inte en avkylning skulle tolkas positivt?!

mvh/viotto

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-21 12:10:43

Viotto, du är också ett underbart "bollplank" när det gäller konjunktur-frågor! Tack!

Och Nordbeck, du är en positiv person med stort socialt kapital (tror jag mig veta!)

MVH Nisse45

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-22 14:30:27

Tänk vad mycket trevligare det måste vara, att vara så positiv om framtiden som många här är! Jag blir avundsjuk - OBS!  jag är uppriktig!

Mina negativa tankar kom på skam (för tillfället i alla fall!). Kanske var det dessa som åstadkom vändningen/rekylen (med tanke på min roll som contrarian)! 8-)

Ingen USA-statistik idag som kan ställa till med något, däremot talar ju någon potentat om USA:s obalanser. Det är bl a dessa obalanser som ligger till grund för min dystra syn. (de positiva tänker istället - det ordnar sig säkert så småningom...).

Ponera att potentaten råkar nämna något om att räntan måste höjas i snabbare takt eller kraftigare, eller att skatterna måste höjas... (Nä, det är klart att han passar sig för!)

I alla fall - Jag tolkar valutadiagrammen som att det är dags för en dollarförstärkning inom det snaraste! Vad ska åstadkomma denna förstärkning om inte en premie i form av högre räntor? Statistiken bidrar i alla fall inte, det kan vi vara överens om! Starkare dollar p g a förväntan på högre ränta - går detta ihop med en vändning uppåt på aktiebörserna?

Jag måste stå på mig i min sträng även om ericsson i sin rapport redovisar både fin vinst och goda framtidsutsikter!

Det är bara ett problem: Aldurs tolkning av gårdagen gör mig lite osäker...

Jag har ju varit alltför tidigt ute i mina tankar hittills och fortsätter kanske att vara så ett tag till, vi får se.... 

MVH Nisse45

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-22 14:36:44

#8 Vi är nog inte överens om att statistiken inte kan bidra till stigande räntor i USA. Såg du tex Philly FED igår? Urstarka siffror. Sedan är ju allt relativt som någon lärde oss ;) Stora feta delar av EU går på knä och USA har relativt sett en mkt stark tillväxt.

Så nog finns det bränsle för en ev. dollarförstärkning. Jag ser samma sak som du i dollargrafen, men avvaktar nu tålsamt utbrott där. Nïvån är hårt markerad i EURUSD.

Hördu, dysterkvisten... man blir inte glad av att muttra över obalanser etc. dagarna i ända ;) Ta ett beslut, följ det och låt S/L vara domare. Obalanserna finns där, hoten finns där, men det maler på likväl dag ut och dag in.... det gäller att få ut något av alla grublerier också =)

Trevlig helg, fredag idag skall inhandlas lite gott och njuta. Trevligt om rallyt i går följdes upp idag! 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-04-22 14:38:55

Strängen heter "negativa tankar?" Den skulle också kunna heta "Realistiska tankar". Kolla mojas´sentimentsundersökning, i tårtdiagrammet ser du att du inte precis är ensam i dina tankegångar.

Mvh

ERIR  

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-22 14:46:58

Att ha en positiv grundbotten här i livet tror jag är bra rent allmänt sett, men det innebär inte att man inte kan vara realist och även se de moln som de facto finns på den finansiella himlen. Ex USAs budgetunderskott kan ju inte få fortsätta att växa i all oändlighet utan att förr eller senare slå undan fötterna på alla andra fundamenta.

Likaledes är yin och yang principen allorstädes närvaro, vilket  innebär att alla sidor måste belysas för att kunna finna den aktuella balansen. Så tro inte annat än att även de negativa uppfattningarna fyller sin plats unde rsolen, dvs så länge som de framförs på ett rumsrent sätt och utan patetiska egohävor. Och till denna kategori räknas inte du. Du behöver således inte be om ursäkt för att vara negativ, utan fortsätt du att framföra dina åsikter! Det skulle i varje fall jag uppskatta.

Lars i Kina

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-22 15:01:47

#7 nisse45

Kul att någon tycker som du...kanske "klippen" är till nån nytta också:-))

#10 ERIR

"negativa tankar"="Realistiska tankar" skriver du. "Allting är relativt" enligt Einstein. Om nu tex TA bygger på att allting är inkluderat i börsdiagrammen, finns det väl bara "de negativa tankarna"...liksom motsatsen...i vederbörandes huvuden. "Realistiska" kan vara nåt helt annat.

Håller väldigt mycket med stry i #9. En stor fara ligger nog..."att i förväg vara negativ eller positiv"...(om ni förstår vad jag menar). Det finns alltid möjligheter...och risker. Gäller att försöka uppskatta sannolikheter och "iakttaga ifall verkligheten råkar bjuda på några överdrifter"...("med sannolikheten att uppträda mer sällan").

Genom att agera vid dessa tillfällen bör sannolikheten kunna ökas för att minska risken.

mvh/viotto

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-04-22 15:11:28


"problemet" jag ser är att det alltid går att hitta problem och bekymmer om det är detta man söker efter, i princip skulle det innebära att man aldrig törs gå in på börsen.

Om vi t ex tittar på hur det såg ut när börsen bottnade år 1975 så var det bra mycket eländigare bild då, det var verkligen en makrobild där dysterkvistarna kunde frodas men likväl valde börsen att bottna och inleda en sällan skådad uppgång, såvitt jag vet tog det ändå ganska många år innan makrobilden såg mer lovande ut då.

Man ska inte göra det för svårt för sig, om det är börsen man försöker förutspå så är det främst på börsen man ska söka sina svar, inte bland en mer eller mindre flummig makrostatistik.

 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-22 15:58:00

Kom på ett snabbt tips till dig nisse45 =) Börja handla valutor, då får du utspel för dina makrotankar och alster, samtidigt kan du välja om du vill ta en cross som trendar upp eller ned, fast mot samma valuta. Så du kan vara BEAR mot USA och ändå handla på uppgång i swiss lr euro. Blir du bull till USA dollarn kan du ju alltid köpa dollartermin eller blanka eurusd.... på så vis spelar det ingen roll åt vilket håll.

Börsen är svårare att föra över makron på från valuta/ränta. Ett extra steg. 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
10
Gilla!
2005-04-22 15:59:53

#12 Hej viotto mfl!

Nja, jag sätter inte likhetstecken mellan negativa tankar och realistiska tankar så där i allmänhet. Svårt att sätta objektiva beteckningar på börslivet. Är man björnig så tycker man kanske att nisses syn är realistisk och är man tjurig så tycker man kanske att synen är orealistisk eller pessimistisk eller negativ etc.

Personligen tycker jag att både FA och TA behövs. Är mycket betjänt av exposéer över ekonomin på både kort och lång sikt. Tycker att det är mycket givande att läsa om alla företeelser på den ekonomiska himlen. Saknar vete, skribenten som gav veckovisa betraktelser över ekonomin, vi har nu exempelvis Bobby´s dagliga rapporter, vi har nisse som delvis fyller vetes tomrum. Booster och roittos TA-rapporter är ovärderliga. Inte heller att förglömma vår korrespondent borta i Kina.  Här på AG finns alla sorter från långtradarn ;-)  till daytradarn och däremellan swingtradarn och alla är vi ute efter delvis olika saker.

Nordbeck skulle säkert också kunna säga - låt tusen blommor blomma.

För att avrunda det hela: Själv är jag en realistisk optimist inför en begynnande börsnedgång. Det låter mycket trevligare än att vara - Gnällspiken ERIR...

Mvh

   

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-04-22 16:21:53

ERIR

Det finns som bekant många sätt att uttrycka samma sak på. Du gör det definitivt på ett underhållande, spirituellt och själsnärande sätt.

Det enda tråkiga med att låta tusen blommor blomma är att de vissnar så småningom. Men det gäller förstås att njuta av dem så länge som de blommar.

Lars i Kina

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-22 16:34:34

Jag skulle kanske passa på i detta sammanhang och belysa skillnaden mellan den positivt och negativt inställde. Den senare fokuserar på att blommorna vissnar, medan den positive koncentrerar sig på att de blommar. Och så har vi naturligtvis de få som lägger vikt vid att de både blommar och vissnar, såsom en oundgänglig skönhetsbelysning av livet som sådant.

Lars i Kina

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-04-27 15:19:24

"Vattnet har så smått börjat rinna på min kvarn"... ;-)  (Hoppas bara att jag inte får kvarnstenen runt halsen)

Råkade hitta en alldeles ny analys av Morgan Stanleys världsindex på Henton idag. Det är John Yde som har gjort den. Han var som sagt positiv i början av året, men har nu svängt till motsatsen och menar att vi nu ska korrigera hela uppgången sedan 2002-2003

Länk till analysen:Henton DK( John Yde)

MVH Nisse45

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.