Grupp: Huvudforum

Oljan!

0
Ogilla!
9
Gilla!
2005-06-20 15:08:47

Man säger att oljan går upp på grund av oro för att raffinadererna inte har kapacitet att rafinera råoljan till det stora behov av olja som finns. Å detta säger man när det är mitt i sommaren på norra halvklotet och oljebehovet är som minst. Vad skall man då inte säga när det är vinter på norra halvklotet och oljebehovet är som störst? Är det inte så att vissa personer blir rika på ett högt oljepris och driver konstlat upp priset nu mitt i sommaren på norra halvklotet? Vad tror ni? Är det en oljebubla?

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-06-20 15:25:34

Faller väl oljan kan den falla rejält.

förutom fundamenta i form av förbrukning och utvinning så drivs priset av politisk osäkerhet i mellanöstern, dvs Irak. Blir det en snabb positiv utveckling där så faller nog oljan ordentligt. Om nu Kinas stora efterfrågan också är med att driva pris så bör man vakta på den kineiska ekonomin och spana efter tecken till svaghet där.

Men den viktiga frågan för att som inte spekar i oljeaktier är: Hur mycket och på vilket sätt påverkar långsiktigt högt oljepris ekonomin?

Vad gäller plast- och kemiindustrin har man sedan länge påbörjat och till stor del genomfört ett skift från olja till gas som råvara. Drivmedelssektorn går väl samma väg, fast ett par steg efter. Här i sverige finns det  väl snart ingen kvar som eldar med olja för uppvärmning.

och om man man nu skiftar över från olja till gas och annat på förbrukarsidan, hur påverkar det i sin tur olje-efterfrågan på sikt?

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-06-20 15:32:29

#1

Det hela hänger väl ihop dvs det finns en begränsad mängd icke förnybar energi. om man går över till gas så kommer tillgången av denna att minska. Det enda som kan hjälpa är om vi går över till förnybar energi. Etanolbilarna är ett exempel.

Jag har erfarenhet från et företag jag tidigare jobbade för där vi gick över till naturgas och priset på denna var knutet till oljepriset.

Är det inte så också gällande elpriset?

Mvh/Amarone

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-06-20 15:42:13

Jag läste ett nyhetsinlägg i förra veckan om att det bafaras ett prisfall på råolja pga. lägre efterfrågan än beräknat för vissa stora marknader som bl.a. Kina. Synd att jag inte sparade den. 

Någon som har sparat den?

Mvh Pantaou

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-06-20 15:54:47
0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-06-20 16:08:49

Ja, där har vi den. Tack! 

Mvh Pantaou

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-06-20 16:38:22

Mycket intressant artikel faktiskt! 

Hua mig att ligga i oljeaktier när bublan spricker!

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-06-20 17:34:48

Hedgefonderna vädrar morgonluft och vill in i oljehandeln.

Någon som kommer ihåg Enron?

Länk 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.