v6, AG-sentiment
67:e veckan.
Kommer den stigande sentimenttrenden att fortsätta eller har AG-panelen surnat till sen förra veckan?
Länk till förra veckans undersökning.
Veckans undersökning:
Hur kommer aktiebörsen att gå framöver? (några veckor/månader)
Välj det alternativ som just Du anser vara troligast baserat på vad som helst alltifrån ren gissning till genomarbetad analys. Alla röster är lika värdefulla.
Tack för Din medverkan!
50-35 till bullarna vid 46 röster. En rekyl i den stigande trenden......
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Ca 58-28=30 till bullarna vid 65 röster. AG-panelen testar den stigande stödlinjen (se länk i #0) men upp-trenden är intakt. Så då har vi väl en bra börsvecka att se fram emot ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
AG-panelen har idag sagt att OMX stänger högre än 966 nästa onsdag. Bara så ni vet ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Tar en "snapshot" vid 80 röster. Alla trender i alla tidsperspektiv pekar nu entydigt åt ett och samma håll, dvs uppåt.
I bilden är det polynom ordn 6, men samtliga visar samma sak men med olika lutning. En stigande trend har etablerats.
Nu är det 6:e veckan i rad som sentimenet är på plus-sidan. Detta är rätt ovanligt. Hösten -04 var det 10 veckor i rad, men med reservation för att antalet röstande var betydligt lägre då. Därefter har det bara inträffat en gång till nämligen sommaren -05. (Syns i bilden).
Jag använder numera bara det senaste årets data eftersom polynomanpassninganra bara tillåter högst 5 "pivoter". Om man använder mer data räcker liksom inte antalet pivoter till för att ge rättvisande kurvor. Se så fint dom svänger nu........
Och Du ERIR , jag ser minsann hur du gissar i OMX-tävlingen ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Som jämförelse kan titta på PO-sentimentet som säger att OMX ska gå +0,22% närmaste 5 börsdagar. Samma riktning men AG-panelen utlovar mer. Och jag litar på er ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Inga kommentarer längre (förutom mina egna). Inget ifrågasättande. Alla har alltså accepterat AG-sentimentet (och PO-sentimentet) som den enda fungerande börsindikatorn. Och därmed har man även indirekt tagit till sig vågprincipen eftersom EWP bygger på detta och inget annat. Det går framåt ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#5 Och Du ERIR , jag ser minsann hur du gissar i OMX-tävlingen ;-)
Gissar, nej jag tar rygg på Utsikt och röstar tvärtom ;-))
Mvh ERIR
#8 Aha :-))
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#7
:-)
Nä mojas, så lätt att ställa om tankesätt har definitivt inte en lång-trögare ... :-)
#10 Nej, jag förstår att det inte är så lätt. Men visst tycker även Du att det är lite spännade att följa utvecklingen. Du röstar ju varje vecka ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#11
Vaaa... kan du se att jag röstar varje vecka :-) ?!?
Jodå, det är visst spännande.
#12 Nej, det kan jag inte se, men nu vet jag ju ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#7 mojas
Att EWP-tekniken och AG-sentimentet knappast kan ifrågasättas visar med tydlighet dagens börs. AG-sentimentet reagerar snabbt, förutseende och kraftfullt. (PO-sentimentet är faktiskt lite långsammare stundtals:)
Svårt att själv sätta tillräckligt starka epitet på det här med sentimentvågorna. Har dock botaniserat på nätet avseende EWP och funnit följande som jag tycker på ett förtjänstfullt sätt ger en rättvisande beskrivning:
"När Ni anlitar EWP vet du vad du får. Hos oss går alltid kunden i första hand.
Våra jobb håller alltid högsta klass. Vi kan hjälpa dig med allt ... "
Mvh schrek
(Vår-euforitecken):
"...DagensPS 11:57 > Svenska folket tror på stigande börs 2006-02-09 11:58:02
Svenskarna har fortsatt höga och stigande förväntningar om börsens utveckling den närmaste tiden, och fler planerar att köpa än att sälja aktier. Det visar en undersökning från Skop som presenterades på torsdagen..."
(Tippar att det toppar nån gång i mars...då är det nog dags att sälja i euforiyran. AG:s eminenta Spalato har också andats om bra tillfällen att sälja på toppar i sina dagliga .pdf-publikationer. Mojas har haft bra rätt i uppgången och sentimenten pekar ju åt det hållet, så man skall nog inte lätta på allt utan selektivt på överdrifter...)
mvh/viotto
#14 :-))
Tro det eller ej men jag har varit ventilationsplåtslagare (dock inte på den firman).
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#16
Nu när du säger det så ser man ju faktiskt att det finns en naturlig förklaring till att dina sentimentbilder i mångt och mycket uppvisar likheter med ventilations-installationsritningar för ett medelstort bygge :)
Mvh schrek
#17 Du menar typ så här? ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#18 mojas
Hur många pivot-punkter har du använt i bilden, vilket tidsperspektiv och vilka kurvor är sentimentsutvecklingen samt OMX-index:-)
mvh/viotto
#18
Ja, precis. Färger och andra atribut överensstämmer väl. Tycker mig också kunna se tydliga polynomtrender bland rörkrokarna :)
Mvh schrek
#19 #20 Jag har i de flesta fall använt polynom av 1:a ordningen. Man kan se att trenderna är rätt stabila nu efter att ha fladdrat en hel del tidigare. Det var faktiskt så illa ett tag att en av trenderna gick bakåt (den vita längst ner till vänster).
Detaljerade förklaringar för varje trendlinje framgår i bilden. Det ser ytligt ut som att en konsolidering pågår men det är rätt bra fart ändå. Tror det är 6-8 m/s. Finns dock ett par stycken som har stannat av helt.
Viotto, OMX finns inte med och det brukar den ju inte heller göra i mina sentimentbilder.
Min slutsats är att det ser stabilt ut, men läget är trots detta lite oklart.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#21 mojas
"...Jag har i de flesta fall använt polynom av 1:a ordningen..."
Bra, inga onödiga stypförluster då, full fart...sidlänges:-))
mvh/viotto

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Rätt bulligt vid 26 röster. ca 60-30. Den stigande trenden består även om det tycks bli en liten rekyl ner efter förra veckans rekordnivå.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.