Grupp: Huvudforum

Rysk småbolagsvolym

0
Ogilla!
18
Gilla!
#0   Av: mojas » Redigera
2006-02-16 23:26:27
Ladda ned

Kör igång en ny sträng med tema enl rubriken. Förra inlägget Ryska cykler är dock högaktuellt och kan sammanfattas med att nivån 1600 för RTSI är kritisk om den inträffar nångång mellan 15-mars och 15 april.

Nåväl, över till småbolagen. Min alldeles bestämda uppfattning är att så länge småbolagen går starkt så kommer uppgången att fortsätta. Dock kan otäckt stora och snabba rekyler komma på vägen men målet 10000 för RTSI inom ett par år kvarstår. 

Tittar man på volymutvecklingen för RTSI så är den stark, men det finns en skum divergens mellan mina två indikatorer de senaste dagarna som jag bevakar. Den bör neutraliseras snarast för att inte bli ett allvarligt hot.

För RTS-2 har jag byggt om indikatorn för att den ska fungera ända från då man började beräkna RTS-2. Detta gick inte med den gamla. Bägge har dock exakt samma budskap, men ger lite olika utseeende på graferna.

Volymindikatorn anser jag vara en bild av hur intresserad man är av att köpa resp sälja. Bilden visar en ganska märklig utveckling. Indikatorn tycks vara "kontraproduktiv", dvs indikatorn faller när indexet stiger och tvärtom. Jag tolkar detta som att man var ointresserad av att köpa trots att indexet steg, men också att man var ointresserad av att sälja trots att indexet föll. Totalt sett ganska ointresserad av småbolag överhuvudtaget.

Men nu kommer det intressanta. I september -05 fanns det helt plötsligt ett intresse av att köpa samtidigt som indexet steg (den första röda markeringen). Det blev dock kortvarigt för sen följde oktoberrekylen. Den tycks ha påverkat intresset för småbolagen ända fram till nyår eftersom indikatorn hade mycket svårt att följa med indexet uppåt. (samma fenomen finns för RTSI vilket gjorde att jag förväntade mig en kraftig rekyl direkt efter nyår).

Men direkt efter nyår hände nåt dramatiskt vilket tydligt kan avläsas i indikatorns beteende. En dramatiskt utvekling som bara tycks fortsätta. Ser ruggigt starkt ut. 

Och återigen:

Så länge småbolagen stiger med volymstöd så finns ingen anledning till oro.

Detta är en mycket viktig orsak till att jag är så grymt bullig för Ryssland.

Att det kan bli otäcka rekyler bör man se som en möjlighet att överprestera i förhållande till indexen. Detta är ett mycket viktigt mål eftersom det indirekt också innebär att man skyddar kapitalet. Gäller alltså att med alla tillgängliga medel försöka upptäcka svagheter i god tid.

Och den som är intresserad av formationer kan studera indikatorns beteende. Finns lite kul saker där för den som har ögonen påslagna...... 

Kom ihåg att vinstpotentialen är enorm, men så även riskerna. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
11
Gilla!
2006-02-17 10:49:17

Ivan över 1400 nu.

Nästa motstånd i området 1440-1460 bestående av en långsiktig motståndslinje och en fib-projicering. Därefter fritt upp till 1600.

Om, jag säger om Ivan etablerar sig över 1600 så finns inte längre några hinder förrän vid 2000 och då i form av en projicering.

Den absolut sista långsiktiga motståndsllinjen som kan dras går vid 1600 om några veckor.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-17 12:34:36

Jahapp, då var det snart dags för nästa index då, nämligen RUIX.........att svischa förbi OMX......... 

984,28 just nu.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 13:39:46

Finns ett orosmoment just nu. RTSI stiger kraftigt men med urusel volym. Hade jag bara tittat på RTSI så hade jag funderat på att minska nu, men Lill-Ivan ser fortfarande stark ut (har dock ingen intradagsvolym för RTS-2) 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 13:46:43

Hmmmm. Verkar faktiskt som det är några av dom största som går med ovanligt liten volym idag. Bredden är dock bra.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-17 13:47:47

#4 Vad jag menar är att det nog inte är nån fara på taket ;-) 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-17 15:27:20

Ivan har fallit in i nåt transliknande tillstånd. "måste köpa mer, måste köpa mer, måste köpa mer......." 

Apropå #2 så är IDH=993,31 nu

;-)

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-17 15:39:50

Nu får Ivan lugna ned sig, +2,7%, då blir det ju rekyl på måndag. Bättre Ivan stiger med 1,5% /dag utan rekyler lite lugnt och sansat.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-17 15:46:39

#7 Ja, jag håller med. Men det är nåt fel på volymuppgifterna. I java-chartet (realtid) står det 85 MUSD men på annat ställe är det bara drygt 20 MUSD och det andra stället brukar stämma med det officiella slutresultatet. Men om det verkligen är uppåt 85 MUSD så är det helt ok att Ivan stiger så här mycket idag.   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 16:35:00

Synd att dollarn dippade, från 7,93 till 7,84, och raderar ut lite av dagens uppgång. Men man ska ju ändå inte klaga ; ) RTSI +3,01% lite innan close... 

Mvh BibelBengt

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-17 16:51:09

#9 Dollarn hämtar sig nog. En rekyl av den senaste uppgången tror jag. 

Volymen för RTSI blev lite skral faktiskt. 42 MUSD en sån här dag är inte riktigt bra. RTS-2 hade dock gedigen volym.

Och RUIX stängde på 1000,07. De du lilla OMX ;-) 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-02-17 17:33:56
Ladda ned

#9 Dollarn dippade naturligt efter minibullen baserat på uttalandet om fortsatt höjda räntor. Dollarn kommer tillbaka.

#10 Mojas du börjar bli fartblind! 42 MUSD en fredag är visserligen inte högsta jämfört med det som presterats efter nyår, men under 2005 hade det betcknats som HÖG volym ;-)

Jag har noterat två tillfällen den senaste perioden där ett "periskop" tittat upp över kanaltaket efter att en konsolidering dragit ner index percis under. Senast idag blev periskopet rejält. Konsolideringen borde vara klar nu och vi åker vidare mot 1600. 1400-vallen passerades ju rejält och stängde utan tvivel klart över. När vi väl passerade 1300-vallen så gick det snabbt upp till 1373 innan konsolideringen tog vid.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-02-17 21:26:36
Ladda ned

#11 Hafor, allt är inte rosenrött. I själva verket är det bara Lill-Ivan som ser stark ut just nu. I detta läge måste man ställa mycket höga krav på Ivan och dom uppfylldes inte idag. Mina två volymindikatorer beter sig som om en topp är nära.

Ivan har en synnerligen jobbig tid framför sig med början redan nu på måndag. Det är en regelrätt skärseld som väntar. Ta dig tid att fundera på bilden.

Fr.o.m. nu gäller det att ha sinnena på helspänn. Man får inte hoppas för mycket just nu. Det som kommer är ett eldprov för Ivan. Å andra sidan, om han klarar detta så återstår bara yttre rymden. Ivan är nu nära att besegra de sista resterna av gamla tiders gravitation. 

Ivan har dock sagt att det blir en högre topp på måndag. Dagens perfekta Marubozu "garanterar" detta. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 22:19:44

#12 Du har säkert rätt att det gäller att hålla korpgluggarna öppna och inte vaggas in i falsk säkerhet.

Det som ger mig bekymmer är att RTS-2 har RSI som i weekly har passerat 98 (98,09)! RTSI har betydligt större utrymme (83,61) och får inte sätta sin topp innan vi passerat 95. Annars har vi satt en major topp på RTSI då den hamnar rejält under föregående topp vid Major 1 (RSI 96,08). I så fall får vi nog räkna om vågorna och vi har med stor sannolikhet Intermediate (5) sedan oktober 2005 istället för som nu Minor 3.

Det finns dock utrymme som lätt skulle kunna ta RTSI till 1600 (om man för en stund får ta RSI som en av alla signaler). Låt oss fortsätta bevaka det! 

Det kan ju innebära att RTS-2 börjar slöa till med konsolidering och smårekyler därför att vi närmar oss en topp, medan RTSI dundrar på med dessa överdådiga hopp uppåt tills vi når ett motstånd som Ivan helt enkelt inte rår på i dagsläget. Det skulle kunna vara din linje som du namngett The Major Resistance. Jag tycker det förefaller helt rimligt scenario. 

Och då ska man nog vara beredd på "att ta sin Mats ur skolan" :-))

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-17 23:14:34
Ladda ned

#13 Ja, momentum är rejält ansträngt nu. Dock anser jag att dessa momentumindisar inte betyder så mycket i en trendande marknad. Men å andra sidan kan varje avkylning bli kostsam eftersom vollan är så våldsam.

Tycker det här med Ryssland är ett äventyr bortom all sans och vett. Har man fonder i nån "normal" marknad så behöver man inte vara som en igel varje dag, men Ryssland kräver ständig bevakning.

Hafor, du kanske minns att jag applicerade Wille10 på MTMS och trodde att det var nåt stort på g. Så blev det (se bild), men Wille har blivit nertryckt och krälar nu i golvdammet ;-)

Kan kanske fortsätta så här i flera månader till, men förr eller senare ger Wille en Major Sell Signal.

Låt oss tjäna pengar på trenden, men som Spalato skriver så är det viktigare att skydda kapitalet än att räkna på ev framtida vinster.         

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 23:28:41
Ladda ned

En liten glimt av mina volymindikatorer. Ser inte alls vackert ut. Dessa divergenser kan dock pågå längre än vad man anar, men mitt råd är att ha säljknappen väl inoljad just nu. Jag hoppas att jag får fel, men kan inte blunda för situationen. Ligger dock kvar tills vidare med halva fondkapitalet i Ryssland.  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-17 23:30:14
Ladda ned

Fel bild i #15. Här är förhoppningsvis rätt bild. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-18 12:55:03

Mojas och Hafor, tror ni på ett test av 1600 först innan börsfall eller ännu tidigare? Från en amatörs synvinkel så kan ju knappast en uppgång på 3,3% ses som ett svaghetstecken även om volymen var låg. RTS bör säkert kunna göra i vart fall några uppstötar till inann något fall. Dessutom gav väl gazprom köpsignal igår efter några veckors konsoliderande vilket bör påverka positivt.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-02-18 13:54:30

#17 Sopis, det blir ingen topp före 1600. Tänkte ta det här i ett kommande inlägg, men här är resultaten av lite beräkningar men utan motivering än så länge. 

Området 1643-1808 är yttre gränserna för en topp.
Området 1686-1753 är mer troligt.
Riktvärdet är 1716.
Toppen inträffar max en vecka efter att 1597 har passerats. 
Nedgången därefter blir minst 17% och max 50%.
Toppen bör inträffa under tiden 13-31 mars.

Detta är grundat på hur Ivan har betett sig vid samtliga sex motsvarande tillfällen efter botten 1998. Cykler och Fib-talsmagi.........

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-18 15:00:16

#18 Stort tack mojas. Guld värt dessa beräkningar om de visar sig stämma vilket jag inte har anledning att betvivla.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-18 18:51:24

#14 Momentumindisar har vi ju redan konstaterat inte fungerar som säljsignal. Så det är inte det jag funderar över. Vad de däremot brukar indikera är vågornas dignitet. Eftersom senaste topp i oktober 2005 (Minor 1 enligt nuvarande prognos) hade RTSI momentumvärdet för RSI(7) weekly=96,08 så bör inte kommande topp (oavsett när den inträffar) vara avsevärt lägre. Just nu är motsvarande för nuvarande våg endast RSI(7) weekly=83,61. 

#18 Eftersom du redan "konstaterat" ingen ny topp hamnar under 1600 så behöver jag sannolikt inte oroa mig :-)) Samtidigt blir det dock intressant att se hur RTS-2 ska hantera sina Momentumindisar eftersom de är mycket mer ansträngda i dagsläget.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-19 00:33:37

#19 Sopis, jag har all anledning att betvivla mina egna beräkningar ;-) Minsta lilla tecken på att Ivan avviker från planen kan lätt innebära femsiffriga förluster för min depå så du kan lita på att jag är som en igel. Fast än så länge är det "Ivan den perfekte" ;-)

#20 Hafor, jag tror att vi redan har "genomlidit" Minor 4. Den började troligen 17 jan eller möjligen 30 jan. Det blev en skruvad Running Triangle som tog slut iom hammaren den 15 feb. Ivan har nu byggt ett golv där IM(4) kommer att landa. Det blir en fib 0,236 korr av hela IM(3). Denna räkning ser jag faktiskt inga alternativ till nu. 

Betr Lill-Ivan så är det en 3:e-våg som ska medföra extrema lägen för mom. Avkylningen kommer under IM(4).  

Jag tror inte längre på att en megatopp kan inträffa nu i vår. Den kommer i okt vid nästa fib.tal (2584 +6%). Ivan kommer att sköta det här med kirurgisk precision exakt på samma sätt som DJIA har gjort sen 1932 fast exakt 6,85 ggr snabbare. Bägge dessa index kommmer att toppa samtidigt år 2010 och vid samma nivå som är ca 20000. Thats it ;-)   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-19 10:15:28
Ladda ned

#21 Du menar kanske en Minor 4 som den jag ritat i bilden ?? Det innebär i så fall som du menar att Intermediate(4) bör landa nära slutet på Minor 4. dvs nära 1350.  

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-19 12:04:09

#22 Ja, exakt så menar jag. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-20 09:43:16

Ivan upp en massa punkter idag också. 1448 just nu.

Dagens händelse är att Ivan krossade en gammal motståndslinje. Grejen med den är att den exakt förbinder toppar år 2000, 2002 och 2004. Alltså tre toppar på linje.

Nästa motstånd går vid 1500 nu men det är en "tvåtoppslinje". För övrigt börjar det ta slut på relevanta motstånd nu. Gäller att passa på så länge dom finns kvar ;-)   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-20 10:10:24
Ladda ned

Fast man kan dra en kanal så här också. Ivan ligger nu precis vid taket.

Ständigt dessa linjer....... 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-02-20 15:37:49

Ivan nu 1453...då ligger han väl ovanför ?   

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-20 16:02:51

#26 Ja fast det är inom felmarginalen än så länge. Ivan bör dock bryta upp över taket för att kunna nå målområdet inom utsatt tid. 

Volymen är fortsatt otillfredsställande men ej extremlåg. Finns alltså en tendens till avtagagande volym, vilket jag ser som att det är sista vågen upp.

Börjar få lite chicken-race-känsla nu, men trenden är upp och det kan mycket väl bli 20% till innan toppen. Men säljknappen är framtagen. Inget tyder på en topp denna vecka, men kommer det en negativ Candle bör man nog minska lite.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-20 16:15:49

Påminner om att Ivan har ledigt to-fr men jobbar faktiskt på söndag. 

Tror nog att Ivan vill vara på gott humör inför ledigheten så det bli nog rätt bra dagar även ti-on.  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-20 16:51:02

Märklig situation nu. RTSI stiger rejält, men med fallande volym för 3:e dan i rad. Under tiden tuffar RTS-2 vidare med stabilt kraftfull volym. 

Vete katten hur man ska tolka dessa motstridiga signaler.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-20 23:16:40
Ladda ned

Hafor (och alla andra också förstås), jag har en liten fundering. Den Minor 4 vi pratar om för RTSI kanske bara är Minute 4. Om man tittar på RUIX så ser det faktiskt inte ut som Stor-Ivan har gjort en konsolidering av samma dignitet som i okt-04. Betyder ändå att en topp är nära men då bara av Minor-dignitet. Alltså inte IM-dignitet vilket gör det hela ganska odramatiskt.

I så fall kan man tänka sig ett scenario där IM(4) inträffar i den statistiskt dåliga månaden juli och sen IM(5) fram till typ okt.

Fortfarande gäller dock största möjliga försiktighet i mars. 

 mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-21 00:27:22

Hmmmm...

Tittade till Wille55 lite. Två dagar i rad med värdet 0,00. Inge bra faktiskt. Senast det hände var 25 feb -05, alltså nästan exakt ett år sedan. Den gången följde en +2%-dag och dan därefter blev en toppdag. Dock följdes denna topp av en marginellt högre topp en vecka senare. Denna topp höll i fyra månader.

Ivan är nog väldigt nära någon form av topp nu. En Bearish Hammer vore en fin säljsignal som inte innebär minskande depå. Låt oss hoppas på en sån.

Be careful out there........  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-02-21 00:45:14

Mera hmmmm....

Wille gav en korrekt säljsignal 16 mars förra året. Dock blev det en lokal topp så sent som 11 april. Därefter ett fall på 12,3%.

Nåt är i görningen........   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-21 09:08:53

"Ivan är nog väldigt nära någon form av topp nu."  står det i #31.

Det tog exakt fem handelsminuter till toppen kom ;-)

Just nu har Ivan fallit 14 punkter på 20 minuter efter IDH. Återstår att se hur viktig toppen är.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-21 09:36:18

Mojas nivåerna i inlägg #18 gäller dem fortfarande?

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-21 09:43:08

#34 Ja det gör dom, men jag kan tänka mig en rekyl på typ 5 % här i krokarna. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-21 10:14:15

Jaha fonderna jag har tar ca 2-3 dagar att sälja av, så skulle jag lägga säljorder idag så skulle de väl säljas precis när Ivan rekylerat färdigt och står för vidare uppgångar. Får nog fundera på att sälja av i mars istället och då ligga ett par dagar före i säljprocessen.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-21 10:57:54

#33 och #35

Jag undrar om det är värt besväret att försöka sälja av vid en eventuell mindre topp. Även om det blir 5% rekyl så är det sannolikt så svårt att pricka rätt att det inte lönar sig. Jag vet av egen erfarenhet att det är lätt att bli utan en hel del av uppgången också ;-)

Jag har inte tillgång till mina verktyg förrän ikväll (fel dator), men kan också tänka mig att den konsolidering som pågått inte är Minor 4 utan av lägre dignitet. Kan mycket väl bli en tråkig period med hopp fram och tillbaka.

Jag sitter inte med fingret på säljknappen för närvarande i alla fall.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-21 11:27:04

#36 #37 Nej, det är ingen idé att försöka pricka en rekyl på 5%. Men jag försöker se om det möjligen trots allt kan vara nåt större på g. Tror dock inte det just nu. Tror istället att rekylen är våg 2 i den sista 5:an upp.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-21 12:03:26

Volymen steg fran 25 milj. till 150 milj. pa ett ogonblick???

Look beyond what you see!

0
Ogilla!
17
Gilla!
2006-02-21 12:12:26

Lill-Ivan på plus nu...... 

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 12:19:20

Dollarn går bra, 7,885 mot sek, så håller sig RTSI på dessa nivåer bör det t o m kanske bli en uppgång i ryss-fonderna idag. 

Mvh BibelBengt

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 12:22:24

Tycker nästan det är positivt att Ivan hämtar andan idag. Små rekyler på en halv % är bara nyttigt. Skulle vara oroligare om vi drog iväg med en 3%ig uppgång idag också, då hade jag nog funderat på att polera säljknappen.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 12:47:40

#39 Det är nåt fel på den volymen.

Du kan summera volymerna här. Dom brukar stämma med det officiella resultatet. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 14:47:59

Kanske inte pa volymen, men chartet ar RTS Index. Den ar nu uppe 176 milj.

Look beyond what you see!

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 16:37:23

#44 RTS Index = RTSI 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-21 16:54:26

Officiell dagsvolym blev 32,5 MUSD. Det är nu 4:e dan i rad med sjunkande volym. Positivt att Ivan inte föll med ökande volym samt att RTS-2 är nära oförändrad. Allt tyder så här långt på att det bara är en rekyl i en stigande trend. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-21 19:18:15

#41 Japp, du fick rätt. Fonderna har gått upp idag. Fast jag tror inte Ivan är klar på nedsidan än.   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-21 19:49:42

Ja, t ex EC +0,7%, det var verkligen oväntat, men trevligt. Frågan om det beror på gårdagens uppgång på slutet som inte kom med igår. Vet inte när fondkurserna räknas fram (?)

Får hoppas det räcker med en avstämning neråt runt 1400 för RTSI. Litar på dig mojas ; )

Mvh BibelBengt

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-22 14:05:07

Idag har Ivan tagit sig upp ur gårdagens grop och närmar sig ATH med härlig entusiasm ;-)

Vi får se om han blir vek på slutet av dagen och inte orkar med att ta sig över med en ny ATH ;-) Just nu har han parketat vid 1461 c:a.

PS Grattis Björn Lind till Guldet och Tobias Fredriksson till Bronset DS

"Framgång består av en mängd små segrar"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-22 15:47:43

#49 Ser man på, även om det bara är precis över kanten på förra ATH så har Ivan idag lyckats pressa sig till ny ATH=1466,10. Nu får vi hoppas på stängning över gamla ATH=1464

PS Heja Anja, fortsätt så här så blir det GULD :-))

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-22 16:50:51

Jodå, Ivan orkade hålla emot på slutet och stängde på 1465,62, dvs ovanför förra ATH :-)

PS Sverige slog Norge i damcurlingsemifinalen med 5-4 ;-)) 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
16
Gilla!
2006-02-22 17:17:59

Kan inte se vad Lill-Ivan slutade på.......nån som vet?? 

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-22 17:23:49

HQ Ryssland upp 1.91% 

Mvh Stefano

0
Ogilla!
14
Gilla!
2006-02-22 17:45:36

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-22 19:03:52

#52 Daily history

RTS-2 finns numera också på finam. 

För övrigt så fortsatte Lill-Ivan att se urstark ut map mina volymindikatorer. Alltså grymt stark. Så starkt att den förväntade toppen om några veckor knappast kan vara en Major Top. Snarare bör det vara IM(3).3 vilket å ena sidan innebär att det bästa började vid nyår och tar slut om några veckor, men att det å andra sidan återstår massor av uppgången som började i maj -05.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-22 19:37:07

#55 Mojas jag åker iväg till Thailand 2 veckor månadsskiftet mars-april, vad säger du bör man sälja av Rysslandsfonderna innan eller blir det bara en rekyl på några % eller månne ingen rekyl alls. Vad har du för uppfattning? Kanske för tidigt att säga något.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2006-02-22 20:06:02

#55 tack mojas

 

#56

Det hade jag aldrig vågat.... med tanke på Ryssland och möjligheten i GAZP...

Ev kan vi göra som så, att om du vill stanna hemma och tjäna pengar, att du skickar mig biljetterna istället......

:) 

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-22 20:15:33
Ladda ned

#56 Sopis, #18 gäller och speciellt meningen "Toppen inträffar max en vecka efter att 1597 har passerats."

Om inget oförutsett inträffar på vägen så kör jag på detta. Den senaste rekylen var ett falsklarm. Kan komma fler såna.

Bilden är en slags sammanfattning av mina analyser. Hoppas bildspråket går att tyda.  
 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-22 20:52:17

#57 corvus kraxus jag skickar biljetterna, vilken adress?

#58 Tack mojas så du tror fortfarande på en rekyl på minst 17% och max 50% ?

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-22 23:23:14

#59 Sopis, jag tror det bli närmare 17% än 50% denna gång. Men jag hoppas att det blir 50% för det ger det bästa köpläget.

I bägge fallen bör man dock göra exit i målområdet.

Nu låter det här kanske som nån slags sanning, men det är det förstås inte. En viktig topp kan komma vilken dag som helst nu. Ivan är statistiskt sett i ett högriskområde fr.o.m nu.  Om å andra sidan Ivan inte alls skulle bry sig om varken nivåer, cykler, historiska data eller vågor så vete katten hur långt upp det kan bära. I så fall finns bara yttre rymden kvar och där vet man aldrig vad som väntar. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-22 23:36:03

Det som får mig att tro på en mild rekyl är Lill-Ivan. Det finns ingen som helst motsvarighet till utvecklingen efter nyår. Nästan så man tror att Ryska småbolag kommer att invadera resten av världen inom några få år. Helt sanslöst. Och då handlar det inte ens om oljerelaterade bolag.

Den pågående vågen kan helt enkelt inte vara nåt annat än en klassisk 3/3:a. Rekyl blir det alltid förr eller senare, men oddsen talar starkt för att det blir nån Running-variant, vilket innebär att det egentligen bara är det första benet ner som man bör försöka undvika.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-26 19:09:03
Ladda ned

Idag var det dags för söndagsöppet och det tycktes glädja Ivan som var på sitt bästa humör idag. 

RTSI ATH=1516,66 vilket ger +3,47% med bra volym 59MUSD

RTS-2 ATH=1702,09 vilket ger +1,99% med bra volym 6,35MUSD

Och detta på en söndag!!

Samtidigt så närmar vi oss varningsfältet med stormsteg och bevakningen är påslagen, men bara på Defcon=Yellow än så länge.

Jag roade mig med att lägga ut tidscykler med botten i december 2004 som bas och la nästa vid toppen på IM(1). Fick då samma som du hade mojas (tror jag) där lucia blev ignorerad, men att kanske 2 mars kan vara en tidpunkt att vara vaken på. Jag vet att du på senare tid lagt området 13-31 mars som riskzon. Kanske får vi vara beredda tidigare ??

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-26 20:17:37

#62 Ja, tiderna har felmarginaler men jag påminner återigen om följande:

Toppen inträffar max en vecka efter att 1597 har passerats. 

Hafor, om du tittar på RTSI efter botten 1998 och lägger in alla fib-tal som motstånd i Analyzer så ser du att viktiga toppar alltid har inträffat max en vecka efter passagen av ett fib-tal. Nivåerna i #18 grundar sig på hur stora "överslagen" har varit.

Senast hände det i höstas när RTSI toppade vid 1052 vilket är 6,6% över fib-talet 987. Toppen kom exakt en vecka efter passagen. Det efterföljande fallet blev 17%.  

Magiskt, eller hur?  ;-)

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-26 20:43:24

#62 Hafor, volymen var inte speciellt bra idag. Visserligen hög, men inte bra. Är vid fel dator nu så jag kan inte uppdatera volymanalysen, men jag vet hur mina indikatorer brukar bete sig. Och idag steg RTSI alltför mycket i förhållande till volymen. Tror faktiskt att mina indikatorer kan ha fallit idag.

Största möjliga vaksamhet tillrådes. Allt tyder på att en topp är nära, men å andra sidan tyder allt också på att det inte är en Major Top.

Hafor, har du nåt värde på Wille55 efter dagens övningar?

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-27 09:37:41

#64 Mojas, jag har tyvärr också fel dator just nu. Har tyvärr inget Wille55-tal f.n.

Men just nu så är det avkylning hos Ivan, RTSI -0,91% (11.37 Moskva tid).

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-27 13:16:43

Tidigare har jag noterat att RTSI har stigit varje Q1 efter botten år 1998. Ser ju att bil så även detta Q1. Dock är max stigning ungefär det Ivan har uppnått hittills, dvs ca +35%. Om statistiken följs så kommer Ivan att ligga max vid ca 1500 den 31 mars.

Även denna historik stämmer alltså med en topp i mars. Nu fattas 8,5% till undre gränsen för målområdet enligt #18. 

Fst Ivan visar styrka även idag. Ligger nu på plus samtidigt som Lill-Ivan som vanligt tuffar på i sitt lite lugnare tempo.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-27 13:23:06

Det börjar dock bli hög tid för GAZP att sticka iväg uppåt. Jag räknar än så länge med en stigning på ca 60% där, men flerveckorskonsolideringen måste ta slut snart, annars............   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-27 13:42:58

Visserligen finns det ju ingen lag som säger att Ivan ska toppa i ett visst område under en viss tidsperiod, men just nu är det 127 punkter kvar till högriskområdet......and running......  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-27 13:52:24

#67 #68 Får inte riktigt ihop det men det kanske klarnar snart. Ivan har bara några få % kvar av uppgång innan rekyl, men Gazprom ska hinna stiga 60% innan dess? Hm vi får väl se vad som händer och sker. Annars känns Ryssbörsen enormt stark just nu, 3,5% igår, minus 1,3% imorse men redan på plus. Men men det är väl när optimism är som störst som man bör fundera över exit.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-27 14:05:28

#69 Sopis, jag får inte heller ihop det på nåt bra sätt just nu. Dock sträcker sig högriskområdet ända upp till 1808 för RTSI.

Kan dock bli så att GAZP faktiskt kommer att falla tungt under mars. Man måste nog börja bli försiktig med GAZP om den fortsätter konsolidera mer än några få dagar till.

Räknade visst fel på tre punkter i "nedräkningen". Hur som hest är det nu 117 punkter kvar. Ruggig fart nu........ 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-27 14:27:46

Borde inte faktum att Gazprom ingar i RTS index from 15:e mars raknas in pa ngt satt... 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-27 14:37:11

#71 Om du menar mitt målområde så spelar det nog ingen roll. GAZP kan inte stå för mer än 15% av vikten i RTSI.

Det har varit många indexändringar genom åren och man har också ändrat själva beräkningsmetodiken då och då. Ändå har RTSI alltid toppat max en vecka efter passagen av ett fib-tal. Oddsen talar för att det bli så nu också, men ingen garanti lämnas ;-)

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-02-27 14:39:00

The volume of Gazprom stock trading on the St. Petersburg Stock Exchange, part of RTS group, amounted to RUR 1.092 trillion last year, which is 80 percent of the total share trading on the RTS. Operations with Gazprom shares made up 41.5 percent of the total turnover in one week of trading (January 13-20) on the RTS classic market. But the most popular stock with investors were shares of RAO Unified Energy Systems of Russia, with trading on RTS totaling $1.56 billion last year and almost $43 billion on MICEX (a total of about RUR 1.26 trillion). 

 http://www.rbcnews.com/komment/komment.shtml

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-27 16:11:09

Ser grymt starkt ut idag. Faktiskt starkare än igår. Så länge detta fortsätter så känns det inte riktigt som en stoooor topp är nära.

Undrar hur fonderna reagerar idag med tanke på att ingen kurssättning gjordes igår och att dollarn stiger? Kan nog bli några procent ;-)

RTSI nu 1530.......113 punkter kvar......   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-02-27 16:13:17

Mojas, en fråga:  var det inte 1597?  1530+113= 1643...jag har nog missat nåt.... 

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-27 16:25:20

#75 hehe, kanske lite förvirrande med alla nivåer hit och dit, men jag kör på det som står i #18 och #63 så länge inget oväntat inträffar betr trendkanaler mm. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-27 16:53:45

Jaha lite volatilt idag på Ryssbörsen. Från -1% till +1% för att sedan avsluta runt noll. Är det månne lite försmak på vad som komma skall?

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-27 17:09:13

#77 Ja, det svängde rätt friskt idag. Blev en Doji till slut med hög volym, vilket inte är bra. Dock gick RTS-2 som tåget med hög volym så jag tror inte det är nån fara även om det ser troligt ut att det blir minus imorgon. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-27 20:30:44

Jag tror Ivan har slagit skallen ett par gånger nu och behöver Ipren och vodka. Sen ska han nog lyckas trycka igenom taket upp mot 1600 :-) 

Jag har inte sett alla fonder idag eftersom flera är försenade med sin redovisning av dagens Nav-kurs. Men några har dragit med över 3% från i fredags :-))

Känns rätt ok när min sämsta fond (Alfred Berg Ryssland) är upp 20,9% sedan jag klev på  andra veckan i januari :-)))

De bästa (East Capital Russland och Mandatum Russia) var redan i fredags upp 21,5% respektive 21,7% under samma period. De har dock inte redovisat dagens fina resultat så där äknar jag med ännu bättre ;-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-27 20:31:32
Ladda ned

Glömde lägga till en bild med Ivans stångande mot taket igår och idag. 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-27 20:47:12
Ladda ned

Snyggt hafor.

Lägger i  en bild på målområdet och en något brantare kanal som leder rätt in till målet. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-27 22:57:29
Ladda ned

Viktig bild här!

Indexjämförelsen visar att RUIX nu leder uppgången, följt av RTSI och sist ligger RTS-2. Detta är helt i enlighet med vad man kan förvänta sig i slutet av en uppgång. Motsvarande hände i sep -05 ca två veckor före okt-rekylen.

Allt stämmer perfekt så här långt.

btw: Robur Ryssland upp 5% idag........   

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-28 09:36:52

Idag är det dock tvärtom RTS-2 går bäst följt av RTSI och sist kommer RUIX.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-02-28 11:28:54

#83 Ja, fast intradags vollan är vanligtvis betydligt större för RTSI/RUIX jämfört med RTS-2. 

Om man tittar i bilden så ser man att det blev en liten rekyl i sep -05 för RTSI/RUIX men inte för RTS-2 strax före toppen. Kan bli likadant nu.  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-28 15:42:03

Jaha mojas vad säger du om dagens nedgång 2,75% just nu. Kan det vara så illa att vi såg toppen igår eller gäller tidigare nivåer enligt #18?

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-28 16:10:59

Hela uppgången från i söndags är uppäten idag. RTSI just nu -3,31%. Vi vill gärna se en vändning upp snart annars ser nedgången impulsiv ut i hourly. 

Sedan får vi se hur fonderna lyckas hantera denna sättning ;-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-28 16:47:04

#86 Det hela slutade inte förrän vid -4,19% En massiv sättning kan vi konstatera. Nu får jag åka hem snart och titta på detta mer nogrant vid hemmadatorn.

Mojas håller säkert på och grunnar redan nu han också skulle jag gissa. 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-28 16:53:31

Ryssfonderna lär nog inte vara muntra idag då också dollarn föll kraftigt. Runt minus 5% skulle jag tippa vi hamnar på för idag om inte värre.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-28 17:35:04

HQ Ryssland -3.75%

Mvh Stefano

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-28 18:41:29

Alfred Berg Ryssland -2,94% man tackar och bugar. Trodde det skulle bli värre.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-28 20:33:36
Ladda ned

Nu har jag grunnat lite ;-) Eller rättare sagt, jag grunnade en del före 16:30 idag och beslöt mig för att gå ur.

Bilden visar att det vid ett par tidigare tillfällen har blivit samma Candleformation som de tre senaste dagarna. Det var just detta jag var lite orolig för i #78. Nu tror jag inte alls att det lurar nån katastrof runt hörnet men ett besök vid undre kanalbotten ser möjlig ut just nu och det är en bit dit.

Wille55 stack iväg uppåt också och kan ge säljsignal redan i morgon.

Men om det blir en fin Hammare imorgon med stängning på eller över mittlinjen så hoppar jag omedelbart in igen. Man kan då betrakta dagens nedgång som ännu ett falsklarm.

Betr vågorna så kan möjligen IM(3) alt Minor 3 ha toppat igår. Våg 4 (alltså av än så länge okänd dignitet) bör dock bli nån form av Running Correction, vilket inte hindrar ett initialt fall på typ 15%.

En sån typ av 4:e-våg motsäger inte resonemanget i #18, men det hela blir i så fall betydligt mindre plågsamt än vad jag hittills har trott. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-28 20:54:59
Ladda ned

#91

mojas!

Jag som trodde att allt med "Bull" som förtecken, började med denna dag... en underbar tisdagsbull har jag åtnutit

=:o) 

//Sextra




"Det tar två år för en människa att kunna tala, men 50 år för att lära sig tiga"


Hemsida


0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-28 21:00:44

#91 Det är samtidigt lite jobbigt att volymen blev så pass stor på både RTSI och RTS-2 idag när det dök så pass. Jag hnner inte hoppa av eftersom jag har stor del på PPM och risken är stor att denna nedgång går för fort. 

Jag vet inte riktigt hur jag ska agera faktiskt. Men om det är våg IM(4) så hinner man möjligen sälja av efter våg IM(4).b

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-28 21:11:42

#93 Tittade just på fonderna jag har och de har mycket olika resultat, några tom mycket bättre än väntat.

Alfred Berg Ryssland-2,9%
East Capital Ryssland?
Mandatum Russia+/- 0%
 

Speciellt positivt att se resultatet från Mandatum (50% av min PPM :-)). East Capital har inte angivit sitt dagsresultat ännu. Nu ser jag verkligen det positiva att blanda Euro-baserade Mandatum och Dollar-baserade East Capital !!

På Skandia Link har jag tyvärr inte tillgång till Mandatum dock :-((

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-28 23:00:29

#94

hafor! Jag har E.C.R i min PPM-portf... den steg med ca +3,06%... M.R steg med ca. +1,82

Hela min portfölj steg med ca. +1,95% idag... fråga mig inte hur de räknar, men den uppgången är redovisad nu i kväll

//Sextra




"Det tar två år för en människa att kunna tala, men 50 år för att lära sig tiga"


Hemsida


0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-01 00:03:08

#95 ja, men PPM ligger ju flera dagar efter i sin rapportering. Du måste hålla kollen på något annat sätt om du vill ha stenkoll. Kanske via morningstar eller på något annat sätt.

mvh pawa

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-01 06:10:02

#95 och #96 linuss, det stämmer som pawa säger att PPM ligger efter i kurssättningen.

Igår gick Mandatum Russia +/- 0% medan East Capital inte redovisat sin förändring av NAV-kursen för 28/2.

Du kan själv se NAV-kursen för East Capital här och för Mandatum Russia här (klicka sedan på Fondöversikt)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-03-01 11:42:14

Jag gav också säljorder på mina Ryssfonder igår. Lite bökigt tycker jag med att man inte kan få avslut direkt utan måste vänta mellan 2-4 dagar för att få sålt.

Hoppas givetvis på upprekyl idag och imorgon för lite bättre kurssättning.

Annars så var väl gårdagens "miniras" en liten indikation på vad Ivan kan hitta på när han inte är på humör. Sista timmarna var det brant ner utan minsta tillstymmelse till upprekyl. Vill inte tänka på vad som händer om" ett flertal utländska fondinnehavare" ska sälja samtidigt på den nästan lite illikvida ryska marknaden.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-01 12:50:11

#94 East Capital Ryssland backade faktiskt mest av mina fonder igår, hela -3,7% visar det sig idag när de presenterat sin NAV-kurs för 28/2. Klar besvikelse. ECR har ju tidigare visat bra förmåga att hantera nedgångar. Nu hela -0,8% sämre än Alfred Berg Ryssland och -3,7% saämre än Mandatum Russia!

Jag har idag triggat sälj på mina pensionspengar i Skandia. PPM får vara kvar!

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-01 13:06:29

#100 Ivan har snart gjort en mycket tydlig impuls-5:a ner. Mål ca 1430 men kan gå lägre. Därefter bör det bli en kraftfull rekyl uppåt vilket i så fall ger en andra chans att gå ur. 

Den första 5:an bör vara våg a i en abc ner. Målet kan gissningsvis vara ca 1300. Verkar faktiskt som detta inte är ett falsklarm.

Dock

Redan om 1-2 veckor kan det vara köpläge igen. Huvudscenariot går ut på att nedgången (nämnda abc) är våg A i en större korrektion som jag tror blir en Running-variant. Vid 1300 kan lägsta botten bli satt även om hela korrektionen kan hålla på åtskilliga veckor.  

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-03-01 13:23:19
Ladda ned

Bild på den snart klara impulsen. Den efterföljande upprekylen bör gå minst till 1465. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-03-01 14:29:48

#101 RTSI har nu nått ner till 1436,38 och då är 1=5 och därmed borde då 4.a vara klar mer eller mindre.

Jag hoppas på en rekyl uppemot 1485 i alla fall så jag kan sälja av :-)))

Tveksamt dock om jag gör mig av med Mandatum Russia som redan klarat av -4,1 % på RTSI och fick 0% på fonden.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-02 14:25:45

#102 Det vände upp vid 1435 igår och nu vacklar Ivan lite runt 1465 (IDH c:a 1470). Jag hoppas han tar mod till sig och stänger runt 1485 idag. Det passar mitt urträde idag ur fonderna hos Skandia :-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-03-02 15:09:43

Upprekylen är sannolikt över. Skulle nästan tippa Ivan slutar på minus idag.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-03-02 15:11:19

#103 *håller tummarna*

Ivan ser skakig ut nu, men jag tror faktiskt inte det är klart för nästa nedben riktigt än. Intradagsvollan tycks ha stigit rejält på sista tiden, men volymen verkar avta nu.

Själv hade jag en enorm tur med timingen. Å ena sidan gick jag ur efter den kraftig minusdagen i förrgår, men jag bytte till ODIN Offshore i exakt rätt ögonblick så fondkapitalet är flera procent större jämfört med om jag inte hade bytt.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-02 15:16:20

#104 Njaeuoi ;-)

Det finns en pot UHS i 15-min som kan skicka upp Ivan till 1500 innan nästa nedben kommer. Högerskuldran snart klar precis lika GAZP. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-03 10:46:20

#105 Tack mojas :-) Jag fick ju Ivan att jobba för det. Idag nådde han tom 1490 på RTSI :-) Klart lägligt att ta sig ur fonderna på Skandia (som dessutom är dollarkänsliga). PPM får stå kvar, speciellt som Mandatum reagerar precis tvärtom när dollarn backar ;-)

Kan hända att detta trots allt bara var ett skrämselskott med våg 4 av lägre dignitet. Men det är ju onödigt att ta full risk och ha "All in" i detta läge ;-) Men en knapp tredjedel av pensionsfonderna kan gärna få vara kvar. Så missar man inte all uppgång om det bara var skrämselhicka hos Ivan :-))

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-03-03 11:02:05

Ivan stiger med rejält hör volym idag, men det är inte "på riktigt" för om man tar bort Lukoil-volymen så är det inte mycket kvar sen.

RTS-2 laggar idag, vilket är ett svaghetstecken. Jag avvaktar tills ny lägre botten har satts. Eller om ny ATH kommer men det tror jag inte alls på inom den närmaste veckan.  

Ingen skada skedd om Ivan drar uppåt härifrån eftersom jag är "All-In-Oil" ;-)

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-03-03 12:28:27

Se upp nu. Ivan stiger och stiger, men jag är nu helt övertygad om att uppgången är falsk. Tittar man på volymen så är det två av de allra största (LKOH & EESR) som går med mycket hög volym. I övrigt är handeln försumbar. Ett typiskt b-vågs-beteende.

Endast ny ATH kan få mig på andra tankar.

 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-03 12:47:17

RUIX gör en snygg björnflagga i 60-min. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-03 13:12:52

Ja du har sannolikt rätt mojas. Det är den förrädiska b-vågen som man ska passa på att göra exit i. Har tagit beslut på att backa ur även på PPM idag. Kursen sätts väl inte förrän tis-ons som bäst. Men då slipper man i alla fall hela c-vågen. Jag ska ju inte vara dumdristig nu när jag var så försiktig förra året ;-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-03 13:25:56

Hafor, Ryssland och PPM är ingen bra kombination. a-vågen tog drygt två dagar. b-vågen har nu pågått lika länge. c-vågen kan kanske pågå tre-fyra dagar. Du riskerar att pricka botten.......

Och det finns ju en chans att Ivan inte bryr sig om vad jag säger ;-) och bara fortsätter uppåt.  Över 1510-1515 tyder på att det även denna gång var falsklarm.

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-03 13:51:51

#112 Det har du ju också rätt i, men jag tror inte att c-vågen går lika fort som a-vågen (under förutsättning att vi nu har det på gång). Risken är ju dock att den är kraftigast i början och då är man nära botten när jag skulle få fondkurserna satta vilket inte är så lustigt. Blir också svårt att ta sig in igen vid en bra tidpunkt eftersom samma eftersläpning gäller där.

Det kanske är bäst att behålla ryssfonderna i PPM eftersom vi inte pratar major rekyl här. 

Bäst att inte överanstränga hjärnan med mer bryderier innan helgen :-)))

Jag kör avvaktande på PPM och väntar med ny ingång för Skandia-fonderna till senare (där flytt sker till dagen efter triggning).

Bra att resonera med andra om dessa beslut :-) Man får ju försöka att inte bli för impulsiv och reaktiv för sådana beslut ;-)

Fördelen med PPM är att en beställd ändring tar tid och kan avbokas. Nackdelen med PPM är att en beställd ändring tar tid och man kan inte avgöra rätt tidpunkt för triggningen :-)))

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-03 14:06:59

#113 jaså, man kan avboka. Det har jag nog missat. Men hur funkar det? Kan man avboka under "pågående handel" eller? 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2006-03-03 14:16:33

#114

Nej du kan inte avboka under pågående handel. Men det tar någon dag innan handeln påbörjas och under den tiden går det att avboka. 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-03-03 14:21:20

#115 Aha, tack knarr. 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-03 14:48:35

Totalvolymen hittills idag är ca 66 MUSD men det är två bolag som står för 54 MUSD. Inge bra.

Fast man ska kanske inte bry sig så mycket om vad jag skriver idag för jag ligger utanför och vill ha ner Ivan rejält nu så det bli ett bra köpläge....... 

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-03-03 14:53:28

#117. He,he...det är vi flera som vill! 

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-03 16:27:02

#117. He,he...just det

0
Ogilla!
16
Gilla!
2006-03-03 17:13:29

En av mina döttrar har nu frågat mig om jag tycker att hon skall placera sina fondpengar (inte så mycket, men ändå) i en Rysslandsfond. Hennes kompisar påstår att det är så bra.

Jag vet inte så mycket om hur Ivan mår eller om hans framtidsutsikter på kanske ett halvår/år eller så. Kul å höra vad ni tycker jag skall svara henne?

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-03-03 18:40:04
Ladda ned

Nu tycker jag Ivan fått lite ordning på "grejorna" igen :-) Dvs om man ignorerar fakta som Mojas pratade om, få bolag står för nästan hela omsättningen.

På RTSI har Ivan i all fall lyckats få index att hålla sig inom Defcon Yellow, bara svag varning. När han halkar ner i det röda, samtidigt som Wille hoppar upp över 20-gränsen så tror jag dock att det tyder på fortsatt nedåt en bit.

Vi får väl se omdet bara en mindre korrigering som ska göras klar inom nästa vecka och bli mindre blodig, eller om Ivan helt ignorerar Mojas varningssignaler en bit till :-)))

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-03-03 18:41:08

#120 Jag avråder bestämt! (hmmm...)

På ett par års sikt ser det oerhört positivt ut, men risken nu är att dottern kommer att bli rejält besviken. Det är helt enkelt inte köpläge. Ivan ligger mycket nära ett flerårigt kanaltak (hittar inte den bilden nu). Det har hänt förr att Ivan kraschat ner till kanalbotten, vilket innebär en nedgång på typ 50%.

Ska jag ge ett konkret fondråd så får det bli ODIN Offshore och/eller ML New Energy (PPM 553578). Bägge är oljerelaterade. Den senare kan kanske ge ett intresse för den stora framtidsfrågan energi. Fonden har bl.a Vestas Wind System (danskt) och Solarworld (finns svenskintresse där). Mycket spännande område.

För oljepriset ser jag ingen som helst risk för stora fall förrän tidigast i okt-nov.      

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
17
Gilla!
2006-03-03 19:29:06

RUX gick ca 80% bättre än RTS idag.... och nästan 4 ggr bättre än RTS-2 ...hmm 

Har nu gått helt ur Ryssland (förutom GAZP/VOST) på PPM, pensionsförs, KF, depå etc eftersom vi närmar oss Red Alert.....

Herregud,..... kom att tänka på hur mycket jobb det är att ändra egentligen på alla familjemedlemmar!!

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
18
Gilla!
2006-03-04 09:13:54

Bra. Tack mojas och corvus corax för initierade synpunkter. Dottern kommer att bli glad av att farsan kommer med kloka synpunkter :-))    Typ: farsan är alltid bra att ha. Å den bilden är man ju lite rädd om, falsk som man är. 

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-03-04 13:40:48

#124  He, he..      Dottern kommer att bli glad av att farsan kommer med kloka synpunkter :-))  

Hon har med andra ord inte kommit upp i tonåren än eller så är hon en väldigt väluppfostrad dam!

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-03-04 14:23:44

#124 "farsan är alltid bra att ha" 

Du har ju missuppfattat alltihop. Det är inte farsan som är bra att ha. Det är farsans plånbok ;-)

mvh

PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2006-03-04 16:14:47

#125 Hon är 24. Hon skulle själv inte gilla beskrivningen "väluppfostrad dam", men visst....

man har kanske lyckats me nåt här i livet ;-)

# 124 Kan så va´.  Men annars tror jag att det är mammas plånboken hon gillar allra bäst. Den är åtminstone mest besökt...

0
Ogilla!
13
Gilla!
2006-03-17 00:00:38
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.