OM HEX - Framtid?
Intressant bolag som nu har kontroll över samtliga börser i Baltikum.
Det enda som sätter käppar i hjulet nu för en gemensam "Östersjö-börs" är väl Sveriges motvillighet till Euron.
Estland, Lettland och Littauen vill väl alla med... frågan är bara när de får. Tänk er en gemensam börs, där allt handlas i Euro. Större omsättning och fler intressanta bolag att handla. En "OMX-termin" som förmodligen blir ännu mer livkvid för oss traders ;)
"OM Hex köper majoritet i litauiska börsen
2004-05-21
Cecilia Aronsson
Den nordiska och baltiska börsfamiljen får tillökning. OM Hex, som äger Stockholmsbörsen och Helsingforsbörsen, köper majoriteten av den litauiska börsen, NSEL. OM Hex kontrollerar nu samtliga börser i Baltikum....... OM Hex främsta konkurrent i slaget om den litauiska börsen var Warzawabörsen i allians med den paneuropeiska börsen Euronext. "
Vi ser allt fler allianser inom börserna i världen. Vi har stora samarbeten inom EU och i USA börjar futuresbörserna värja sig mot antåget från EU.
Tycker OM HEX positionerar sig smart med en satsning som förmodligen går mot en stor gemensam börs i Norden + Baltikum.
Aktien följer så klart börshumöret i stort, då intäkter påverkas av omsättning och intresse för marknaden. Men jag börjar nu på allvar bevaka aktien och skall väl försöka förstå lite av det fundamentala men får mest bevaka TA:n. Återkommer med en analys. Köp avvaktar jag tills analys är klar.
Har någon/några FA-kunniga lite intressat att komma med? Värdering? Tillväxtpotential? Hot? Möjligheter? Osv.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
fibonacci har gjort en liten analys av OMH aktien här. Jag fortsätter att avvakta och bevaka, går inte in. Skall så ske är det långsiktigt på köpsignal även tekniskt.