Bollen är rund
Domaren blåser i sin pipa. Avspark i F8, Kvarnsveden mot Islingby, en av tjejerna i KIK får iväg bollen mot motståndarlagets mål, alla 12 tjejer (7 i varje lag) rusar efter bollen, ett enda gytter av rödvita och vitröda dräkter. Bollen far slumpmässigt, som det verkar, fram och tillbaka på plan och alla utespelare jagar bollen intensivt, nåja en del har andra bestyr att tänka på också - att klappa en fin vovve som står på sidan av plan, att få hjälp av tränarn att knyta skosnörena som tillfälligtvis har gått upp.
Två av KIK-tjejerna har kommit ensamma med den lilla Islingby-målisen, hon är väldigt liten i det stora, stora målet. Tre meter från målet säger det poff, bollen letar sig retfullt utanför den ena stolpen. -Kom igen, det är bra, ropar tränarn, och dom kommer igen, hela surven, alla verkar befinna sig strax utanför och även inne i målet - och bollen hamnar till sist där också. 1-0 till KIK-tjejerna.
Nu får en Islingbytjej tag i bollen och löper ensam iväg mot det andra målet. Hon tråcklar faktiskt in bollen i KIK-målet och lyfter glädjestrålande armarna i vädret - hon har gjort mål! Det är bara det att det skulle ha varit avpetning efter första målet och hon har liksom inte fattat detta, det kanske var hennes första match, vad vet jag.
Så här håller det på och slutresultatet skrivs 9-1 till KIK-tjejerna men det bekymrar inte Islingbylaget det minsta - för nu vankas det fika efter matchen och för flera spelare är det kanske det viktigaste av allt.
När man stod där och smålog under matchen fick man sig plötsligt en fundring. Det är ju så här man också själv spelar - alltså "börsboll". Man far omkring hit och dit på plan och jagar tillsammans med många andra orutinerade marknadsspelare den där börsboll-uschlingen. I viktiga lägen går börs-snörena upp och man är inte riktigt med. Tre meter från målet blir man för ivrig och pangar utanför.
Nu skall jag strax se på riktig fotboll, England - Frankrike. Under pausen kommer en kostymklädd expert att förklara hur respektive lag borde ha spelat i vissa lägen. - Stoppa filmen här, ser ni dom där tre anfallarna, dom borde ha intagit positionerna framåtriktad kil i stället för bakåtriktad, man måste ha en spelare som är beredd att ta en djupledspassning.... osv..
Att ha ett spelsystem, att inta de rätta positionerna, att öva in fasta situationer är jätteviktigt i fotboll såväl som börshandel. Men vinnarna är oftast de som gör det där oväntade, de som läser spelet och parar tålmodighet med kreativitet. Tänk om man kunde bli en börsens Thierry Henry.
Om fem minuter börjar Matchen. Hoppas den blir lika underhållande som åttaåringarnas match på Idunvallen i Islingby!
Fotbollshälsningar
ERIR
#1 Tack evilsteff
Ja, bollen var verkligen rund under de sista minuterna av matchen. Precis som börsbollen ibland är vid stängningsdags.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Bra och underhållande liknelse ERIR!