ABB analys 10/8-04
För tillfället är det svårt att göra en TA på ABB. Går den under 37kr så är nästa hållplats 34,3kr, men om den går under 34,3kr så ser det ut att bli fritt fall.
För att det ska kunna ta fart uppåt måste den först passera de föregående topparna på 42,3, 42,7 och 43,3kr. Då går den nog upp till 48kr i första fall.
Det som talar för en uppgång är:
Den 27/7 stod den i 37kr som lägst, sedan gick den upp kraftigt med ökande volym under några dagar till 42,3kr. Sedan har den konsoliderat och sjunkit med sjunkande volym.
När en aktie gått upp under hög volym så brukar de kortsiktiga sälja för att ta ut vinsten. Så därför sjunker den under låg volym.
Så jag gissar att volymen kommer att tillta och den knäcker topparna :-)
Mvh/Magnus
Gå gärna med i min grupp
Gerilla och Swingtrading
Ta del av mina aktielänkar
Inlägget är redigerat av författaren.
Uppföljning...
Både topparna och bottnarna fortsatte att stiga sedan den förra analysen. Men tyvärr så blev den senaste botten lägre än den föregående.
Från 38,20 till 45,8 så har det gått nästan spikrakt uppåt. Så om man jämför rekylen från 45,8 till 43,2 med Fibonaccinivåerna, så stämmer det rätt så bra med en Fib38% rekyl (Hade den gått ner till 42,9 så hade den varit perfekt)
Så nu gäller det att kursen fortsätter uppåt så att den knäcker 45,8 (förra toppen) denna vecka.
Om den istället vänder ner på 45,8 så har en dubbeltopp bildats. Och då kan vi förvänta oss att den kommer att gå neråt och nya bottnar kommer att bildas.
Om den vänder ner imorgon så har det även då bildats ett tecken på fortsatt nedgång. (Lägre toppar)
Men eftersom dagens uppgång skedde under relativt hög omsättning så gissar jag att det kommar att fortsätta uppåt även imorgon :-)
Gå gärna med i min grupp
Gerilla och Swingtrading
Ta del av mina aktielänkar

Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
Uppföljning...
Nu har den passerat de föregående topparna och det har dessutom blivit stigande bottnar och stigande toppar (= uppåttrend).
Flera indikatorer visar att trenden har vänt uppåt i ABB:
* MA20 är över MA50
* Både MA20 och MA50 lutar uppåt
* DI+ är över Di-, och ADX är uppåtgående
* Kursen har gått över MA200
Så jag tror att den går upp 48kr (med några rekyler på vägen)
Mvh/Magnus
Gå gärna med i min grupp
Gerilla och Swingtrading
Ta del av mina aktielänkar
Inlägget är redigerat av författaren.