Grupp: Huvudforum

Ericsson

0
Ogilla!
43
Gilla!
2004-08-18 21:59:20
Ladda ned

Ericsson har sedan några dagar rekylera rejält uppåt från att som lägst varit nere i 17,40 kr förra torsdagen till att idag stanna på 19,40 kr vilket var dagshögsta. Omsättningen skvallrar dock om att det endast bör röra sig om en normal rekyl efter den kraftiga nedgång som följt efter att man presenterade sin rapport för årets andra kvartal. Omsättning har nämligen varit något lägre än normalt under de senaste dagarnas uppgång. Framförallt har den varit lägre än den var strax innan aktien bottnade.

Ser vi på bifogat fishnetdiagram så tog sig aktien idag upp mot en viktig motståndsstruktur vilket kan innebära att rekylen nu är över för denna gång. Det finns dock fortfarande en del utrymme kvar på ovansidan då strukturen sträcker sig upp mot 19,80 kr. Någonstans vid dessa nivåer bör vi i alla fall få se en reaktion nedåt igen. Det ultimata hade varit om vi imorgon får en öppning uppåt och en urtoppning kring 19,80 kr där aktien sedan vänder av nedåt igen för att stänga på minus kring dagslägsta. Då får vi en reversal vilket är ett bra tecken på att uppgången är över för denna gång. Svaret på om så blir fallet lär vi få imorgon.  

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-08-18 22:22:14

#0 Hur ser du på vågorna jag tycker det borde vara en våg C:4 men om det går över 19.60 så måste det vara något annat.Jag tycker fortfarande att det fattas en våg ner.

Mvh Moment22

0
Ogilla!
12
Gilla!
2004-08-18 22:25:41

#1 Har tyvärr inte riktigt hunnit uppdatera mina vågräkningar men får se till att göra detta vid tid, bra att du påminde mig. 

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

0
Ogilla!
29
Gilla!
2004-08-18 22:40:10

Tänkte nu förövrigt att jag återigen skulle börja följa Ericsson lite mer regelbundet här och förhoppningsvis kunna lägga ut dagliga kommentarer om aktien. 

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.