ITPK?
ursäkta en dum fråga .. men vad är detta för pension?
jag har fått papper (som jag ignorerat) om nån sådan ... räcker det inte med PPM plus 'den vanliga' pensionen? skall dessa oxå placeras av mej?
jag har aldrigt fått grepp om vart ligger min iptk
tack
#2 Såg att man kan beställa uppgift på collectum sida om vilket val man har gjort.
Lista över egna ITPK-val
Mvh 1303
värt att tänka på kan vara att det man får (Alecta) om man inte väljer för sin ITPK är inte särskilt förmånligt. Det är bättre att göra ett aktivt val.
mvh
tack för alla svar! hade glömt denna fråga ... såg att jag hade nån alecta fond, man kanske ska försöka byta.
varför strular de till det så här .. PPM räcker gott o väl för mej att hålla reda på, är det några fler pensioner jag ska fundera över?
#7
egentligen så strular de inte till det, dvs ur den meningen att ITPK är mycket äldre än PPM, den berör dock bara tjänstemän, inte LO-facken. Håller med #6, gör ett aktivt val.
Du behöver inte fundera över fler pensioner, (om du inte har något extra via jobbet av något slag)
men din TGL. Kolla vem du har som förmånstagare.
Fyll i ett papper så att någon du vill ska få det, om något händer.
Lolli
As far as possible without surrender, be on good terms with all persons.
tack igen!
nu har jag kikat lite ytterliggare på blanketten, och har några frågor ... vad innebär en traditionell försäkring .. är det bara räntebärande i sånna eller hur funkar den?
se bild.
mvh
# 9
ja livränta. denna varierar i takt m bolagets konsolideringsgrad mm. bolagen har en policy vad gäller detta. De flesta har ju krängt mkt aktier den senaste tiden så drar det härifrån så står man ändå bredvid (mitt antagande).
i fondförsäkringsalt kan Du sannolikt skifta fonder som Du vill. Du kan ju ligga på ränta där också
/MM

Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Det är en del av din ITP, dvs en avtalspension, som är framavtalad mellan facket och arbetsgivarna. ITP är gammalt, vet inte från när. ITPK infördes under 80-talet, dvs, man lösgjorde en del av ITP som var och en skulle få placera efter eget behag i något försäkringsbolag. Argumentet för detta var för att man skulle få större frihet att bestämma själv.
Man kan t ex välja att den delen ska innehålla familjeskydd. Om du är sambo (ogift) och vill att hon ska få dina pengar om du skulle dö, så bör du tänka på att då måste du skriva på ett papper både när det gäller ITPK och TGL:en att hon är förmånstagare. Annars går de in i potten. Tror det gäller även ITPK, men definitivt TGL.
Lolli
As far as possible without surrender, be on good terms with all persons.