Grupp: Daytrading

ERIC B 040914

0
Ogilla!
20
Gilla!
2004-09-14 09:00:24

Snabba ryck var det! Lika bra att ta samtliga nivåer när man ändå är på språng. ERIC B rensade hela motståndskolumnen! I och med detta bröt aktien även den fallande motståndslinjen som sammanbinder toppen i april med toppen i början på juli. Detta innebär givetvis en KÖP-signal. Studerar man formationerna flaggar aktien för fortsatt uppgång mot intervallet 22,40 - 23 kr, vilket innebär ett test av juli månads högsta notering.

Tyvärr ser jag dock vissa, mindre trevliga, tecken som pekar på att pågående uppgång inte riktigt har det stöd som den behöver. Trendstryrkan i uppgången har tom varit avtagande. Nåväl, onödigt att dra några större växlar på denna information, men jag väljer att ha med den i baknacken.

I ett kortare perspektiv kan uppgången fortsätta ytterligare en tid vilket kan leda till ett test av intervallet 21,80 - 22,10 kr. Men senast härifrån bör aktien inleda en rekyl i vilken den testar intervallet 20,80 - 21,10 kr ovanifrån. Detta test är således en avstämning av gamla motståndsnivåer samt den brutna fallande motståndslinjen. Vänder aktien upp efter test kan vi räkna med fortsatt uppgång. Om inte, utlöses nya SÄLJ-signaler vilka bör leda aktien ned under 20 kr på nytt.


Neutralt intervall för dagen: 20,90 - 21,50 kr
Starkare över: 21,50 kr
Svagare under: 20,90 kr

För dagen: SÄLJ i intervallet 21,80 - 22 kr 
 

/MM

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.