USA uppdatering
God morgon,
För ES-terminens del öppnade vi nedåt med ett gap, som fortfarande inte är täppt. Gapet finns @ 1111.50. Vi öppnade under Value Area low som indikerade en nedtrendande dag. Visserligen slutade vi lägre än vad vi öppnade på, men det var ingen trend i marknaden igår.
Trots ett halvhjärtat försök att täppa gap vid 18.30-19.00 tiden så hade marknaden inte tillräcklig kraft att fortsätta upp, utan drog sig ned mot stängning och stängde ett par punkter från dagslägsta.
| Market Profile ES | |
| Value Area high | 1107.75 |
| POC | 1106.25 |
| Value Area low | 1104.75 |
Det ser fortfarande bearish ut i dagschartet måste jag säga. Vi ska dock vara försiktiga för andhämtningar i denna nedgång. Jag blir förvånad om denna resa nedåt fortsätter i samma takt, ärligt talat tror jag vi måste upp 1120-nivån för att skrämma bort några swingtraders som lagt sig i korta positioner och tror på en enkel resa nedåt, innan nedgången kan fortsätta.
Vi har viktigt stöd vid ~1100 av 50-dagars MA i dagschart. Fibonacci retracement finns på 1105.00 (räknat från senaste lokala topp).
Det är med andra ord ingen idé (tror jag, men vad vet jag?) att lägga sig nu med korta positioner, när "allt" redan har hänt. För er som inte kom in i korta positioner men vill gärna in nu är mitt råd att avvakta en andhämtning, där marknaden försöker skrämma bort lite björnar.
| Market Profile NQ | |
| Value Area high | 1399.00 |
| POC | 1395.00 |
| Value Area low | 1393.00 |
| Market Profile YM | |
| Value Area high | 10 019.00 |
| POC | 10 006.00 |
| Value Area low | 9995.00 |
Eftersom ni är så snälla ska ni även få Value Areas på DAX också.
| Market Profile DAX | |
| Value Area high | 3875.75 |
| POC | 3868.75 |
| Value Area low | 3861.75 |
Observera att tick sizen är lite konstig på denna då jag har default inställning på den (0.25p).
60-min chart på ES-terminen bifogas!
Ha en fin tradingdag allihopa nu, så hörs vi senare under dagen!
Med vänlig hälsning,
US Trader
Inlägget är redigerat av författaren.
#1
Studsade fint på VAL. Dagshögsta hittills, får se om om det finns någon styrka så Daxen orkar upp över VAL.
Med vänlig hälsning,
US Trader
Där kom det :)
Med vänlig hälsning,
US Trader
Om US terminen håller sig här till öppning så får vi en liten breakaway öppning som brukar kunna ge några väldigt snabba punkter extra
syns här men måste hålla sig kvar till 15.30 först då brukar effekten komma
Blev inte så grymt effekt
Honeywell intressant
den berömda bananen på S&P
DuPont det kan var början på ett lite större move
Sears cliffdive mot 37.50
bananen bröt neråt
Honeywell nu är den vid taket o slåss
Value Area high håller som dagshögsta både för ES & YM. Har nu lite problem att passera POC nivån, men om vi lyckas kan vi nog få se en snabb uppgång mot VAH åter igen.
Med vänlig hälsning,
US Trader
put/call 0.89
POC agerar som ett fint motstånd för ES-terminen för tillfället. Volymerna dock låga just nu.
Vi har fortfarande ett otäppt gap i ES på 1111.75, från gårdagen. Men SOX är ute och tunererar på egen hand som vanligt numera, -1.3 procent. Sektorerna på svagt plus, okej bottenformation har vi som dagslägsta, men trenden fortfarande fallande i 60-min.
Med vänlig hälsning,
US Trader
börjar skönjas lite UHS'r ID, nacke ca 1005,5 ES snyggt runt POC
å Honeywell bröt upp, lägg en stop om den gör ny dagslägsta under 35 så sitter man rätt bra i den nu
p/c 0.80
Luktar lite rekyl i antågande,, väl brant nu(YM)
p/c 0.90
Någon som vet en sida där jag kan se vilka aktier USA-indexen (Dow Jones, S&P 500, Nasdaq...) innehåller?
Med vänlig hälsning,
US Trader
ES-terminen försöker nu täppa igen sitt gap @ 1111.75.
Notera även att vi har ett stort otäppt gap på 1127.25 som vi kanske måste täppa till innan nedgången ska fortsätta!?
Med vänlig hälsning,
US Trader
Gapet på 1111.75 är nu täppt!
Med vänlig hälsning,
US Trader
#20.
dowjones.com standardandpoor.com och nasdaq.com
;-)
SP får gärna ta sig upp mot 13-14, lika våglängder och en del motstånd där.
bild, bild....
hade kunnat bli en snygg UHS där om vi nu skall upp lite mer.
Ja nu är frågan var denna uppgång kan bära oss?
1127.25 har vi som sagt ett otäppt gap för ES-terminen. I dagschartet har vi 25% retracement vid 1114.50-1114.75, par punkter ifrån.
Ser ut som det är denna uppgång jag beskrev i inlägget ovan, är nu de försöker skrämma bort alla swingtraders som ligger i korta positioner och när de lyckas så vänder det ned igen :)
Med vänlig hälsning,
US Trader
andra skarpa pushen,,tippar på rekyl ner och stängning runt 40-50
Dags för mig att ta kväll, hörs i morgon allihopa!
Med vänlig hälsning,
US Trader

Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Uppskattar att du tar med DAX också! Noterar att jycken öppnade under VAL.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst