Grupp: Huvudforum

Daydream

0
Ogilla!
2
Gilla!
#0   Av: poike » Redigera
2004-09-28 22:13:46

Daydream gick idag upp 7,3% och har även de senaste dagarna stabiliserat sig. Kursen verkar ha vänt några ören under 4 kr för att nu sakta gå uppåt.

Knappt någon vet vad Daydream idag innehåller. Någon ingående information kring vad företagen man köpt har för uppdrag och framtidsinriktning har inte kommunicerats. Daydream har idag nya huvudägare, ny ledning, ny styrelse och ny verksamhet. Flera kända namn finns nu i styrelsen, bland annat Peter Levin som är en av de absolut tyngsta i den svenska spelbranschen.

TA Capital var tidigare huvudägare. När Daydream köpte Its Alive med aktier blev dock Ledstiernan huvudägare och tog över ansvaret. Intressantast är dock att det den senaste tiden dykt upp en ny okänd (i alla fall för mig) och utlandsregistrerad storägare. De har lagt sig några promille under 10% (Antar att 10% är någon gräns som kräver att man presenterar sig?).

Jag tycker det är intressant.

(Äger inga aktier.)

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-09-29 12:10:35

Daydream-aktien upp 25,3% i skrivande stund. Under högre omsättning än vanligt.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-09-29 20:10:05

Aktien steg som mest med 30%, och stängde på en uppgång med 18,7%. En uppgång på närmare 50% sedan vändningen kring några ören under 4 kr. Inga nyheter har presenterats.

I USA noterades mobilspelsutvecklaren Jamdat idag efter en nyligen genomförd IPO. Aktien hade tidigare idag stigit med 45%. Tror dock inte att det har påverkat Daydream.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.