Grupp: Huvudforum

Tekniska formationer

0
Ogilla!
17
Gilla!
2004-10-01 11:17:59

Det har presenterats en hel del sk UHS:or (upp och nedvända huvudskuldror) den senaste tiden här på AG. Även andra potentiella formationer läggs in. En del slår in, andra gör det inte. Lite störande kan vara, när en UHS presenteras i ett 60-minutersdiagram och det annonseras köp. I samma aktie kan man många gånger finna, om man lyfter blicken, att när den UHS:en är klar, väntar en trolig nedgång, kanske p g a att det var fråga om en avstämning av en nacklinje i en större HS. Det är alltså otroligt viktigt att kolla tids-upplösningen på diagrammet som presenteras, eftersom skribenterna ofta slarvar med att påpeka detta.

Ett färskt ex på ett positivt utbrott ur en formation (inte UHS), som senare föll platt, är ju Switchcore. Den gjorde positivt utbrott och det såg ut som om den sedan bara skulle stämma av utbrottsnivån (klassiskt beteende). Istället rasade den ner under hela formationen och återupptog den negativa trenden.

Jag funderar just nu på Autoliv som hela detta år har studsat mellan ca 295 och 325 (i runda tal). Häromdagen bröt den ner genom stödet under mycket hög volym och vände på drygt 280. Idag finns den åter vid 295 och jag ser det som en avstämning inför vidare utförsåkning. Alternativet med "tillfälligt underslag" finns naturligtvis, men volymen var som sagt hög!

Det allmänna börsklimatet kommer naturligtvis att påverka resultatet av detta "tekniskt negativa genombrott". Sant eller falskt??

MVH Nisse45

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-10-01 11:38:58

:-D

Många alternativ blir det! Kanske bättre att låsa upp sig för ett av dem och benhårt köra det.  

Hur hanterar Du ALIV?

/MM

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-10-01 12:37:41

#0, intressant påpekande. Sedan bör man väl hålla isär i vilket tidsperspektiv man handlar på. Om någon rekar köp i ngt så kanske den skribenten har för avsikt att hålla pos från 1 timme till någon dag, medan läsaren tror att det kan vara årets investering för att hålla i några veckor. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-10-02 08:45:43

Som regel syns det ju på grafen vad det är för tidsupplösning så om vi ska ställa några enkla krav även på läsaren så är väl ett av dem att man noga kollar vad det är för en graf man tittar på innan man börjar agera och i de fall man inte förstår får man antingen fråga eller strunta i den ;-)  

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.