Weekly hammers?
Kikade just igenom en lista över aktier som KAN skapa en hammer (eller omvänd hammer - shooting star) i weeklychartet idag vid stängning. Kom dock ihåg att dessa candles ju ännu inte är spikade utan kan komma att förändras innan stängning. Dock kan man ju redan nu börja kolla igenom dom för att se om det finns något intressant enligt ens egen tradingmodell. En del av dom ser just NU ut som hammare. Några andra måste röra sig lite grann uppåt under eftermiddagen för att snyggas till lite.
Själv brukar jag inte ta några trades på weekly-chart, men de kan ge lite bra information om aktier som man kan kolla vidare på.
"Köp-hammare":
OMX, ANOT, BILL, IFS, NCC, TELC, NOTE, LEDS, LDEX, BIOG, CASH, CAST, GLOC
"Sälj-hammare":
UNIB
Mathias
Några bilder för att illustrera Netrevlations snygga chart och dess vändning (att den sedan skulle gå SÅ snabbt det visste man ju förstås inte):
Först - hammaren i weeklyt:
Notera även att CCI har divergerat samt att den tar sig upp över nollan.
Mathias
...och sedan hoppar vi snabbt över till Daily-chartet som också är ett snyggt exempel på hur man kan använda sig av hammare i bullflaggor.
Mathias
SÅ - nu ska jag ta det lugnt med mina hammar-inlägg för ett tag : jag lovar! :-)
Dock så hoppas jag att den som har kollat hur chartsen som jag lagt ut ser ut och som läst det jag skrivit har fått en liten inblick i att detta enkla lilla redskap kan vara väldigt bra att ha som hjälpmedel. En del visste det säkert sedan tidigare - andra kanske inte har använt sig av candles alls.
Mathias
Tack mathias! Jag har själv aldrig jobbat med candles och uppskattar dina bilder och info om detta.
Mycket läsvärt
// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
ett exempel på hur man kan använda weekly-hammare kan finnas om man kollar på det lilla bolaget Netrevelation. Där sattes den absoluta botten nere vid 40 öre som en hammare i weekly-chartet. Strax därefter bröt också aktien upp över viktiga medelvärden i daily-chartet och det skapades också bulliga crossovers. Aktien kunde sedermera köpas i en bullflag vid 50 öre där den tog stöd av de nyss passerade medelvärdena - satte en Hammare i Dailyt (hammare är vanliga i slutet av flaggor) vid avfärden och avstampet upp från dessa - och har aldrig mer tittat tillbaka.
Just det chartet kan studeras som ett typexempel av hur man kan kombinera olika tidsperspektiv samt sedvanliga tekniska medel såsom medelvärden för att snabbt komma in i en bra trade.
(nu ska man dock veta att Netrevelation är en väldigt illikvid aktie - och dessutom en högriskaktie som haft klara problem med att få fart på sin verksamhet och som dessutom har haft/har likviditetsproblem - så det är ju ingen aktie man lägger alla sina pengar i).
Det finns ju många som säger att man ska akta sig för att använda teknisk analys för småbolag....här finns åtminstone ett glimrande exempel på motsatsen...! :-)
Mathias
Inlägget är redigerat av författaren.