Grupp: Huvudforum

Ericsson

0
Ogilla!
32
Gilla!
2004-11-04 22:03:58
Ladda ned

Ericsson var igår uppe och täppte igen gapet vid 22,1 och var nästan uppe vid finbivån 0,618. Idag vände Ericsson nedåt och stämmer min vågräkning så är det våg 4:c:3 som har inletts. Jag har ett troligt slutmål för våg 4:c vid ca: 16-17 kr.

Det som oroar lite är att vågräkningen inte stämmer så bra med de vågräkningsalternativ jag har på OMX. Jag håller dock tillsvidare fast vid detta vågräkningsalternativ.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-11-05 02:46:19
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-11-05 13:16:55

Ericsson har legat i stigande trend sedan Oktober 2002.
Den syns bäst i veckodiagram men är även tydlig i dags & månadsdiagrammen.

Om ditt slutmål på 16-17 :- infrias, innebär det också att Ericsson har fallit ur sin trendkanal.
Finns det något Fib alternativ som är mer samstämmigt med ingivelsen att den undre trendkanallinjen utgör den nivå vid vilken Ericsson studsar upp igen?

0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-11-05 17:59:27

#2 För mig är fortfarande inte trenden brutet i det fallet. När anser du trenden var bruten? Vänder Ericsson upp tidigare än 16-17 är det antagligen något annan vågräkning som gäller.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.