Grupp: Huvudforum

OMX

0
Ogilla!
27
Gilla!
2004-11-11 22:10:55
Ladda ned

Nu får väl motståndet vid 730 anses vara bruten. Jag gillar dock inte att det inte blev en rekyl innan utbrottet. Utbrottet har varit segdraget och jag ser ingen riktig styrka i det. Jag tror att det kan vara ett halvfalskt utbrott och att OMX snart kommer att vända ner under 730 igen.

I den bifogade bilden har jag skissat lite på hur den framtida utvecklingen kan se ut. Enligt denna skiss ska nu OMX först dra upp till trendtaket vid ca: 741 för att sedan rekylera ner till trendgolvet vid ca: 710.

Som synes tror jag att OMX ligger i våg 5 (ED) med ett mål på ca: 760-770. Efter denna våg är det dags för en större rekyl som kan ta ner OMX mot 600.

0
Ogilla!
10
Gilla!
2004-11-11 23:24:50

Men titta där! I min negativa sträng "kylslaget" försökte jag beskriva det som du så vackert visar på bild. Tack Tobias!

Kontentan, om vi nu får rätt, är att det "stora rallyt" inte har startat. Det ska ner i en större rekyl innan det kan ta riktig fart!

MVH Nisse 45 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-11-12 06:55:44
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-11-12 12:39:45

#1 Den strängen hade jag missat. Jepp det verkar som att vi är överens.

OMX har ju idag varit uppe vid trendtaket så våg 5:3:b rekylen kan nu mycket väl ha inletts.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.