Grupp: Huvudforum

Börser & Prognos

0
Ogilla!
12
Gilla!
2004-11-22 08:13:50

Börskalendern
Länk till dagens agenda som DI från från nyhetsbyrån Direkt. Här på Aktieguiden hittar du också normalt en sträng där chinook klistrar in denna information samt en länk i de nya strängarna för "Ekonominyheter".

Rapporter
- Sverige: Brinova, Push Development

Länk till AFV´s rapportkalender för Sverige.

Råvaror och Valutor
Nymex Light Crude = $48,89
Brent Crude = $4X,XX
Guld = $447,00
EUR/USD = 1,3025
USD/SEK = 6,8794
EUR/SEK = 8,9604

Dollarn fortsätter svagt nedåt och noteras nu över den viktiga nivån 1,30 mot Euron. Oljan steg åter under fredagen och pressade USA-börserna.

Asien idag (ca 08:10)
Japan (Nikkei225) -2,11 %
Hong Kong -0,58 %
Indien -0,49 %
Kina +0,06 %
Singapore -0,71 %
Sydkorea -1,97 %
Taiwan -3,12 %
Thailand -0,83 %.

Internationella index är en bra sammanställningssida om ni vill följa indexen i olika världsdelar.

USA senaste handelsdagen
STÄNGNING (19/11):
Dow Jones: -115,64 = -1,09 %
S&P 500: -13,21 = -1,12 %
Nasdaq Comp: -33,65 = -1,60 %
En sida med en rad Amerikanska index om ni vill ha delindex eller småbolagsbörserna. Inustry Indexes är en sida som innehåller en stort antal branchindex.
Advances & Declines är en statistiksida där man ser antalet bolag som gått uppåt/nedåt, nått nya högsta/lägsta-nivåer etc.

USA idag
TERMINER-FAIR VALUE:
Nasdaq Futures, FV-värde: 1554,51
S&P500 Futures, FV-värde: 1170,64
DowJones IA Futures, FV-värde: 10478,00

Terminerna kan sedan följas mot Fair Value på CNN Money som är min källa, här finns det dock en viss tidsfördröjning.

STATISTIK/MAKRO:
- USA:
US Economics Events & Anaysis är en bra ekonomisk kalender där man också kan få förväntningarna och en förklaring på siffrorna betydelse, har också med händelser som inte är av intresse för oss i Europa.

RAPPORTER:
Rapportkalender för USA
Innehåller även förväntningarna m.m.

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
7
Gilla!
2004-11-22 08:41:35

Dollar som hela tiden faller, vinter som åter höjer oljepriset och pressade börser i Asien gör att veckan startar på det negativa territoriet. På torsdag är USA-börserna stängda så avslutningen på denna vecka blir avslagen.

Varje morgon presenterar Bloomberg TV en prognos inför öppningen på Europas börser. Här presenterar jag siffrorna vid två tillfällen, strax efter 8:30 och strax före kl 9:00.

Prognos Europa-öppningen kl: 08:38 ()
FTSE (London) -25 () punkter, -0,53 %
DAX (Frankfurt) -30 () punkter, -0,72 %
DJ Eurostoxx50 -15 () punkter, -0,52 %
CAC40 Future (Paris) -20 () punkter, -0,53 %

Dagens källa: Bloomberg TV/Cantor Index

Bloomberg TV får värden från City Index, Cantor Index och IG Index, de turas om att presentera sina prognoser varsin vecka (gäller dock ej för CAC40). 

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
6
Gilla!
2004-11-22 08:45:22

I USA går det åt betydligt mer energi för kylning mm under sommarhalvåret, än för uppvärmning under vinterhalvåret.

Därför brukar oljepriset säsongsmässigt toppa i november. 

Mvh // Philou

"Let´s remember that the market´s main function is to make as many
traders and investors look as foolish as possible."

(Joe Duarte)

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-11-22 08:59:30

Uppdateringen innehåller inga stora ändringar, men det är säljarna som är i övervikt.

Prognos Europa-öppningen kl: 08:55 (08:38)
FTSE (London) -25 (-25) punkter, -0,53 %
DAX (Frankfurt) -30 (-30) punkter, -0,72 %
DJ Eurostoxx50 -15 (-15) punkter, -0,52 %
CAC40 Future (Paris) -22 (-20) punkter, -0,58 %

Dagens källa: Bloomberg TV/City Index

Hoppas ni får en bra dag
mvh 

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
6
Gilla!
2004-11-22 10:04:12

#2
Den som varit i södra USA under sommarmånaderna och upplevt värmen har lätt att förstå det. Att också ha varit i Californien och upplevt de avstängningar som de periodvis får tillämpa för att inte överbelasta sina el-system är också en företeelse som inte är vanlig.

Men även om USA förbrukar mer el till att framställa kyla än värme så är den totala förbrukningen för norra halvklotet större på vintern än sommaren. Kylan vi nu har i Sverige har också sökt sig långt ner i Europa och även USA täcks av kallluft för tillfället.

När det gäller oljeförbrukningen för USA så är den växande transportsektorn ett allt större problem. Inte bara det att SUV är populära, antalet bilar ökar också och deras transportnät av highways är alltid högtrafikerade.

Vill man lära sig mera om USA och deras energisystem så kan jag rekommendera www.eia.doe.gov som innehåller väldigt mycket information.

mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-11-22 15:37:20
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.