England faller?
Ansluter till inlägget Det tusenåriga riket (där det finns lite OMX också)
Jag har mycket svårt att tänka mig fortsatt upp härifrån. Nuvarande nivå sammanfaller med toppen av en tidigare 4:e våg. Våldsamt överköpt är det. Och så var det ingen bra fib-nivå vid aug-botten -04. samt att tidscyklerna säger en botten snart. Mini-krasch-varning! Detta utesluter dock inte fortsatt upp under nån enstaka vecka.
Bildens (a)-(b)-(c) beskriver en exp.flat. Jag får inte ihop det på nåt annat sätt. Den enda möjligheten jag ser utöver bildens räkning är att Cycle X redan är klar, men det innebär bara ännu värre nedgång.
En etablering över 2600 förändrar bilden.
Men vid vändningen om några få månader (veckor?) kommer ett gyllene köpläge.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#1 Ras triggas inte, dom kommer beroende på växlingar i sentimentet. Den bästa tillgängliga mätaren för hur vågorna (sentimentet) utvecklas är börsindexen. Om du tittar i grafen ser du att det finns flera både upp- och nedgångar som är ungefär lika stora de senaste åren. Att det har varit en mer eller mindre stadig uppgångsen mars -03 betyder inte att det fortsätter så i all evighet.
En EWP-klassiker är just toppen av en tidigare 4:e våg enl #0. Även utan EWP kan man se att det är ett strukturellt motstånd precis där. När det dessutom stämmer överens med mom, våg-räkning, aldurs köpkraftsanalyser mm kan jag inte säga annat än enl #0. Det var ju också länge sen det hände nåt dramatiskt.
För övrigt så gäller detta inlägg fortfarande.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#2 I en kraftig bearmarket faller marknaden under sin egen tyngd, som synes i din bild. Accelererande nedgångar som avslutas med en kraftig spik. Något sådant ser jag nu inte som aktuellt... Men enligt din räkning är det ju en korrektion och inte impus upp sedan tidiga 2003, alltså är vi fortfarande i en secular-bearmarket och då är ju inte ett sådant ras uteslutet. Men där går våra åsikter i sär tydligen.
1998 var det Asienkrisen triggat. Även under bearmarketen hade vi ett triggat ras, 9-11.
Vi får se, marknaden ger oss facit =)
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#3 Det var knappast "911-incidenten" som åstadkom börsfallet under ett helt år före. Det enda 911 åstadkom var en spik. Därefter steg börsen kraftigt under ett halvår "påhejat" av antrax samt "oro" för vad Bush skulle hitta på. Man kan möjligen säga att 911 triggade en uppgång, men jag anser att sådana händelser inte alls påverkar börsen annat än tillfälligt i form av ökad volla. En tillfällig distorsion.
Som jag också tidigare har visat så började börsen i England (FTAS) stiga samtidigt som tyskarna började bomba England år 1940, dvs då WWII började på allvar. Den uppgången avbröts inte förrän 1972.
Visst kan jag ha fel betr #0, men är ändå övertygad om att det inte behövs nån "trigger" för att få fart på vare sig uppgångar eller nedgångar.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
FTAS satte idag en ny högre topp och har sen dess fallit med ca 0,5%. Helt enligt planen ;-)
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Visst ser det vackert ut, men reellt vad skall till för att här trigga det raset? Någon kris likt vi såg där 1998 måste vi få då.
För i en bearmarket likt raset där år 2002 med våg (5) är vi ju inte i. Du ser inte en möjlighet med en mildare nedrekyl? Kanske om man drar en ret-kanal och så får samklang med dess mittlinje + en fib. retr. nivå? 2200-300 c:a? Likt vågen (a) år 2004....
Vet du hade en liknande ras-räkning för DAX och CAC, också skönheter i sig. Men realistiska?
Tack.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."