Nasdaq, OMX, Ericsson 29 april
1.904.18
Nu har Nasdaq brutit ner under alla Fibonacci-stöd och har nu endast två stöd kvar att luta sig emot.
Det första har vi på den psykologiskt viktiga nivån 1.900 följt av ett på 1.850.
Jag har visserligen analyserat och skrivit om dessa nivåer, både vad gäller Nasdaq och OMX men det går lite fortare än vad jag förväntat mig.
Om inte 1.900 håller under morgondagen kan vi räkna med fortsatt kraftigt fall i Nasdaq. Dock ska vi notera att MOM inte följer med ned och vi har alltså en svag negativ divergens att ta hänsyn till. Det kan innebära att 1.900 kan hålla för en första påhälsning.
OMX 748.24
OMX har fortfarande kvar sitt stöd på 745 och MOM visar på att indexet är rejält översålit vid det här laget.
Ett Fibonacci-stöd väntar nu på 740 under det på 745 och frågan är om vi inte kan få se en rekyl upp som varar några dagar in på nästa vecka.
Första motståndet har vi på 760 och därefter följer MA 50 på 776 (avrundat).
Min uppfattning är att vi får se OMX handlas sidledes under 1-3 börsdagar och att vi sedan får en rekyl upp mot i alla fall 760 till att börja med.
Lägger in ett chart på OMX direkt efter det här inlägget.
Ericsson 20:90
Aktien kommer inte att gå under 20:60 under morgondagen och vi bör sedan få se en upprekyl mot 21:30-21:50 under början av nästa vecka.
MVH
Booster
Chart Ericsson
MA 20 (blå linje) bör hålla för en test i morgon.
Min vågräkning säger att vi kan få se Ericsson på 18:10 sista veckan i juli, därefter väntar en stark uppgång där Ericsson kan nå 28-30:00 i slutet av augusti.
MVH
Booster
Inlägget är redigerat av författaren.
vore glad för nya grafer
tack

Visa sida
Ogilla! 6
Gilla!
Chart OMX
MVH
Booster