Uppsnappat under lunchen
Nästa strukturaffär är med Intentia !
Enligt en välinformerad och centralt placerad person så kommer Intentia kursen att göra ett regält lyft de närmaste dagarna. Orsaken är att ny och kursdrivande information kommer att släppas inom kort.
Mvh Jope
denne var ju ogenerat aktiv i 'sitt' bolag.
#0 Varför skriver du det här? :)
Ett försök till tolkning av handeln de senaste 5 dagarna är att affärsrykten fick fart på aktien den 17-18 maj, men att dessa nu visat sig vara falska.
Vh Björta
#4
Då är det inte p.g.a. den spekulationen som VD handlar
mvh
Bankir Vresig
Markus Jakobsson är Nordenchefen inom Intentia.
Anledningen till hans köp av 50.000 aktier är troligen att han såg ett lämpligt tillfälle efter att Q1 rapporten släpptes och att han fick möjlighet till köp på en låg kursnivå. Han är ju insider och direkt efter rapporten så skall ju "all information" vara släppt och därför kan han handla utan risk för insideranmälan.
Beträffande affärsryktet så är det snarare så att den har nu blivit mer konkret och förändringarna kommer att ske inom kort.
Mvh Jope
Så här "sladdrar" man i mogondagens nummer av Afv:
I förra veckan berättade vi om olika it-bolag. Bolag som Modul och Resco sägs förekomma i diverse olika förhandlingar om affärer, dock inte med varandra. Någonting håller också på att ske med Intentia. Det pratas om allt från bud på bolaget till att de ska lägga bud på ett amerikanskt företag, och en mycket bra källa hävdar att de förbereder en notering på Nasdaq. Ingen rök utan eld...
/Björta
#0 Snyggt, det var väl ett mycket bra tips det där!
Ja stiligt, men olagligt. Sådant talar man inte öppet om. Du tjänar inget på det, du bara riskerar.
#9 Tycker allt du kunde tillåta dig en mer öppen attityd. Tipset är knappast olagligt. Källan är i detta sammanhang okänd och om det nu är så att källan säger sig uppsnappat detta under lunchen, tex genom att sitta vid bordet bredvid, så ser jag inget konstigt eller felaktigt i att vidareförmedla detta till typ en aktiechat.
En chat typ AG är vad den är. Det är helt upp till läsaren att bedöma tillförlitligheten i den informationen som där kan "uppsnappas".
#10 Du kanske skulle ta och läsa på vad lagstiftningen säger innan du uttalar dig om vad som är lagligt.
Jag citerar Finansinspektionens hemsida:
"Insiderstrafflagen förbjuder alla att handla med aktier och andra finansiella instrument på basis av information som inte är allmänt känd. Gör man det föreligger ett insiderbrott. Detsamma gäller om man med råd eller på annat sätt orsakar att någon annan handlar. Lagen gäller affärer på värdepappersmarknaden."
Mvh seger
Du det spelar INGEN roll om det var grannfrugan eller taxichaffisen som sa nåt. HAr du hört nåt får du INTE agera eller säga något vidare. Sådana är reglerna.
Jag har väl inte haft någon konstig attityd. Jag tipsar #0 om att han ska hålla sådant för sig själv annars kanske han får skaka galler om FI ringer på dlrren en dag,.
Jo jag känner till reglerna och att de nyligen också skärpts. Men jag tycker ändå att inlägget och inläggets placering här på en aktiechat har föga upphetsningsvärde för FI.
Jag tror inte reglerna bryr sig om vad tycker.
Skumma körningar och avslut kollas upp, tro mig.
#14 Jag har betydande info kring Eric. Trist att ni på AG inte får del av den...;-)
Om du nu känner till reglerna övergår det mitt förstånd hur du kan hävda att det knappast var olagligt. Lagstiftningen är solklar och det var definitivt inte lagligt, om det sedan beivras är en annan femma.
Mvh seger

Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Intressant... VD köper: INTENTIA: MARKUS JAKOBSON KÖPER 50.000 AKTIER (Direkt)
2005-05-19 14:47
"Intentias omräkning av räkenskaperna till US GAAP,
tar analytikerna som en bekräftelse på att bolaget vill
göra en kraftigare satsning i USA." // Direkt efter rapportraset senast.
#0 Du har inte lite mer info? =)
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.