Grupp: Huvudforum

Raffinaderier

0
Ogilla!
8
Gilla!
#0   Av: taxi » Redigera
2005-07-30 21:07:13

Någon som har hyfsad koll på vilka oljeraffinaderier som finns tillgängliga på dom olika börserna, har redan googlat runt men saknar ett flertal speciellt i och omrkring Asien. Tror nämligen att den sk.oljeboomen kommer att ske i den sektorn eftersom kapaciteten redan slagit i taket under ett flertal år samt att utbyggnadstakten ät tämligen låg. Har tittat 10 år bakåt och sett att varje gång någon olycka eller incident inträffat på något raffinaderi har pris ut till kund nästintill gått rakt upp.Oavsett hur mycket olja som tas upp av dom olika bolagen så finns det ingen reservkapacitet för att ta hand om oljan, redan idag så står raffinaderierna för 45% av kostnaden som kund får betala. Hjälp gärna till och ta fram gärna mindre raffinaderier.

 

Mvh taxi

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-08-06 21:28:02
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.