Konst eller bara konstigt?
Ett litet "konstverk" föreställande SAX- index.
Mvh TWA.
Månad, kommentar senare, jag skall käka. Dock tycker jag att man kan hitta intressanta nivåer i detta konstverk.
Mvh TWA.
Ny månadsbild med kommentarer i chartet. Rätt snygga avstämningar tycker jag i alla fall.
Mvh TWA.
Lägger in en liten analys på dagschartet också.
Bra drag, men en enda liten varning. Vi lyckades inte bryta över blå våg, och vi har lite rödmarkering i toppen på stapeln just nu. Detta ger lite svaghet i ett viktigt läge.
Det ser just nu ut som en liten avstämning av gårdagens uppgång, så länge som ljusgrön och orange våg håller.
Detta kanske kan bli en liten kedja, för att se om analysen håller måttet, eller vad tycker ni?
Mvh TWA.
Markerar / anger du färgerna själv eller finns funktionen inbyggd i ditt program?
Jag anger dom själv.
Mvh TWA.
berätta vad du styr på?
Är det medelvärden inom ett visst intervall eller deras startpunkter inom något kluster eller ?
Hur gör du? Vad styr du på?
Berätta hur du går tillväga är du snäll.
För en herrans massa år sedan så började CGvR med sina fishnetanalyser. Jag tyckte att det var hur spännande som helst, och började trada efter detta.
Efterhand så tyckte jag att fishnet hade en del brister (främst överslag), så jag började att programmera en del varianter själv bland annat Twin Wave och Tri Wave.
Ovanstående "konstverk" är bara en liten variant som bättre tar hand om dessa överslag. Jag tradar inte efter detta, men ibland är det otroligt hur olika strukturer kan visa på stöd och motstånd.
Jag tänker inte lägga ut någon kod här, utan detta skall endast ses som ett litet expriment som får er att tänka till och finna glädjen i att programmera.
Jag skulle bli glad om det är någon annan som visade upp sina alster som bygger på fishnet.
Mvh TWA.
Tack TWA,
Men någon kodning blir det inte tid över för mig och eftersom jag kör Vikingen är inte din aktuell heller tror jag :-)
Jag funderade bara på om jag manuellt kunde markera några av kurvorna som kunde vara intressantare än andra. Byta färg på dem kan jag göra manuellt i Vikingen. Jag får väl experimentera när jag får tid.
Tack för idé inspirationen i alla fall! :-)
Liten uppdatering av konstverket.
Sax är nu nere på den första viktiga nivån = underkanten av den nybildade uppåtgående vågen. Det viktigaste är nu att 268,25 håller, för bryts detta så ligger vi under alla viktiga röda strukturer samt tappar till sälj i och med att vi går under orange våg. Således en ytterst viktig nivå!
Jag har markerat lite viktiga strukturer i chartet. På ovansidan så har vi ett litet motstånd strax ovanför dagshögsta, så över det krävs för drag i marknaden.
Mvh TWA.
Jag har lagt in en öppningskurs för måndagen, som är lika med fredagens stängning.
Då får vi följande strukturer att arbeta med (se bild).
Index verkar att ha parkerat sig mitt emellan två tjocka strukturområden:
- Motståndsområde 270,7-271,7
- Stödområde 269,5-268,5
Vi får se vilket som ger sig........
Mvh TWA.

Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
hehe, det var cool...
"You are a child of the universe, no less than the trees and the stars;
you have a right to be here.