Min första daytrade
I dag var den stora dagen när jag för första gången i mitt liv, trots fyllda 50, la en skarp order för daytrading, eller snarare kvällstrading, då jag handlar i usa-futures på kvällstid.
Efter en lång period med risk- och metodfunderingar, backtesting, pappershandel mm så var det då dags.
Efter en timme vid datorn så dyker det upp en setup enligt min metod, puh. Får justera priset lite på nästa stapel, helt enligt metoden. Lite puls, men ändå rätt ok med känslorna, ingen rädsla eller girighet i sikte. Så långt helt enligt plan. Jag är ju till 80% "säker" på att det går åt rätt håll.
Pling, där gick stoploss ordern in. Men vad händer, jo ordern blir rejected pga att nåt med att kontot inte är i ordning.
Hur svårt får det egentligen vara att bli kund till mäklarna i USA. Har signerat massor med papper, även ett där jag intygar att jag signerat alla andra papper, skickat kopior på pass och elräkning, fått plattformen aktiverad på eget initiativ mm mm. och så nu detta, jag tror jag får krupp. Nya mail och samtal, men får ingen ordning på frågan idag.
Undrar vilket som är svårast egentligen? Att komma igång och trada eller att nå ett resultat i tradingen? Det får framtiden utvisa.
Nå hur gick det med traden då? jo setupen gick enligt plan. Vinst på 5 tick. Så nu känns det jättebra, tänk så lätt det är att trada ändå :-) behöver inte besvära mig själv med hur känslorna varit om affären hade gått åt fel håll.