Grupp: Huvudforum

wsib

0
Ogilla!
20
Gilla!
2005-12-20 13:17:37
Ladda ned

Detta skrev jag på avanzas wsib forum, så om ni tycker nivån är för simpel, så skippa inlägget bara, men jag tänkte att någon kanske skulle finna det intressant.

Gapet som uppstod i månadskiftet är täckt.
Igår samt i förrgår så hade vi hammers hängande längst ner, när gapet täcktes, tillsammans med idag (hittills) så är det en avtagande rörelse, vilket antyder att det vänder uppåt, den lilla nedgången är över just nu och vi får antagligen se blå siffror.

Backar man lite och betraktar grafen så ser man att hela december utgör en ö, en island, som ligger o flyter ovanför en uppstigande kil i okt/nov. Signaler är mest pålitliga om de sker efter en stark trend - vilket vi har här.
Detta är ytterst avskräckande. Nyheter, en bra rapport eller annat, kan avvärja den utvecklingen. Annars så blir det ett besök i källaren, antagligen.

Om ni nu undrar varför det är avskräckande, så är det psykologiska skäl. Det är ju trots allt människor som handlar - huvudsakligen. (Och oftast samma aktörer i ett o samma papper).
Det handlar om girighet och rädsla, när rädslan överstiger girigheten och tvärtom. Snällare uttryck är "dags att plocka hem vinsten" tex, då dominerar rädslan över girigheten. Girigheten är det som kan rädda situationen i lägen som dessa. Det sker oftast i specifika lägen. När girigheten besegrar rädslan och tar över och driver kursen till nya högre höjder, (så länge det inte är översålt). Den som går in lång i det läget, kommer att sitta med Svarte Petter. När det har blivit översålt, ska man dra öronen åt sig, då förlorar kursen momentum. Dvs, den saktar av helt enkelt, vilket är ett tecken på att situationen förändras, jämför de tre senaste dagarna t ex i wsib - fallet saktas av.

I det mer långsiktiga perspektivet, kan man se hur nya förhoppningsfulla vill hoppa på en stigande aktietrend, vilket är rätt i sig - följ trenden - men man bör titta efter tecken som antyder att det toppar, ser man sådana så ska man vara försiktig o bevaka, så man kan komma ur med blotta förskräckelsen. Finns inga sådana tecken, så njut av resan!

En liten bergstopp som flyter i ensamt majestät ovanför molnen, är ett sådant tecken - det skriker - håll ögonen öppna! Tryggheten ligger i att det är inte översålt, man kan vänta sig fler hållplatser där folk kliver på fortfarande. Det finns alltid folk som kliver på och av tåget, annars bleve det ingen handel, men när det är flest som kliver PÅ - då går kursen upp.
När det är flest som kliver av, då går kursen ner. Så det kan vara klokt att titta ut genom fönstret vid varje station tåget stannar vid, speciellt vid järnvägsknutarna. En del mycket försiktiga kliver av vid järnvägsknutarna, eftersom tåget brukar göra ett litet uppehåll då. När högtalarna ropar "Var god stäng dörrarna, tåget skall gå!" då har man t ex sin genomögnade rapport i näven och kan bestämma sig för att hoppa på snabbt eller stanna kvar och ta nästa eller ett annat tåg.

Islands pattern, top:
Percent of successful formations: 77%
Average decline of successful formations: 21%
Failure rate: 13%
Average time to throwback completion: 8 days

Historiskt så var ju VOIL en högeligen volatil aktie, en av de mest riskfyllda på börsen, inget för de nervklena, men synnerligen rolig ibland.
Nu, så är det WSIB och mindre volatilt, vilket har lockat till sig många förhoppningsfulla. Förhoppningsfulla och okunniga. Det sistnämnda är helt okej, för man lär sig med tiden, det har vi alla gjort.

Every fool's got a reason to feelin' sorry for himself.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-12-20 13:30:13

Ryska analytiker om WSIB;   "Strong deal-driven growth justifies multiples"

Fair value $ 0,69

mvh 
ex nihilo

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.