Grupp: Huvudforum

Stilla fundering?

0
Ogilla!
15
Gilla!
2006-01-20 14:44:38

Jaha då skall man jobba ikväll igen ja.. Alltså när man har pluggat x antal år och har en magisterexamen (Civ. Ekonom) så känns det lagom kul att sitta och ringa upp folk mitt i middagen och kränga skit till dem!

Fy fan!

Är det någon som har ett tips? Undrar just om jag någonsin kommer att få göra något i försörjningsväg som kräver mer än 3 i IQ alt. Tar mer än 15 minuter att lära sig??

" If u wanna be a sucker get some higher learning! "

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-01-20 15:13:46

Förmodar att du är arbetslös och sökt en massa jobb.

Tror på allvar att det finns annat för dig som är bättre än det du håller på med.

Tyvärr kommer det att sluta med att du på allvar mår sämre och sämre. Såvida du inte omvandlas till en skit, för det är du uppenbart inte än.  Men den förändringen kommer smygande. Det finns nog personer som kan hjälpa dig med bra råd. Kanske du måste flytta från den ort där du bor. Lärarvik i tjotaheiti (stavas det så), eller vad som.

Kanske det finns nån här som har ett bra jobb att erbjuda eller tipsa om.

Lycka till för allt i världen!

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-01-20 15:54:08

#0 Ja stackars ni jävlar i andra sidan luren som man blir vansinnig på. Det kan inte vara roligt att jobba med. Hoppas du hittar något nytt snart.

ps Ring inte mig ;-) 

AktieTrader

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-01-20 15:55:43

#0 Haha. Been there, done that. Måste ni blåsa i en visselpipa när ni har sålt något också? Det var vi tvunga att göra.. Skämtåsido - när du ändå är inne på säljyrket, varför inte byta arbstgivare? Om det är något jobb som det finns mycket av så är det säljare. Om du känner dig skapt för det så finns det oändliga möjligheter att avancera i ett sådant yrke. Men glöm telefonbranchen i så fall. Sikta in på ett mer traditionellt säljobb där man möter kunden face to face. Avverka några hundår så att du får arbetserfarenhet så att du kan gå vidare till det du egentligen vill göra. Kanske du kan hitta ett säljobb på en bank?

------------------------------
Så mycket betalar du i skatt

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-01-20 16:31:25

Jag skulle leta efter ett jobb som kanske ger sämre lön men där jag på arbetstid kan hinna driva något projekt som kan leda till ett eget företag. Nattportier på hotell är tex perfekt.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-01-20 17:53:22

#3 o 4 är bra råd. 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.