Trend OMXSPI 060306
Då är vi tillbaks på årshögsta för OMXSPI idag igen. Hela tappet sedan rekylstart den 28:e februari är nu återtaget. De större börserna i Europa slutade med i stort sett samma uppgång, som den svenska börsen.
I bifogade bild kan man se följande:
· Trenderna i dagsdiagrammet är fortsatt klart upp och kursen närmar sig igen övre bollingerbandet.
· Volymerna fortsätter att försvagas även om de senaste måndagarna haft ungefär samma volym som idag.
· Trendsignaldiagrammet fortsätter att stärkas kraftigt
Många skriver om datumet den 7:e mars som ett starkt trendväxlingsdatum om man tittar på utvecklingen rent historiskt. Glömmer jag denna kunskap och studerar mina diagram inklusive veckodiagrammen ser jag inga tendenser till trendförändring i det något större perspektivet. Vi har haft korta rekylförsök i dagsdiagrammen, men sedan växer uppgångskraften igen.
Vad skall man då tro? Man kan minska sin exponering, men så länge trenderna är intakta borde man väl inte kliva av. Eller?
Mvh mossle27

Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!