Trend OMXSPI 060329
OMXSPI slutade med en uppgång på +0,54% idag. De större Europabörserna stängde i samma härad. När detta skrivs ligger USA-börserna på +0,3 till +0,9%.
Av de 30 aktier som ingår i min uppföljning gick 19 upp och 10 ner. I bifogade bild kan man se att indexet sedan en knapp vecka drar sig sidledes. Detta ser man även i 5-dagarstrenden i dagsdiagrammet genom dess horisontella utseende. Man kan också se att:
· 21-dagarstrenden i dagsdiagrammet är fortsatt stigande
· 5-dagars volymtrend är horisontell och på en hyfsat hög nivå
· antalet tveksamma aktier i trendsignaldiagrammet minskade igen och signalstyrkan i upptrenden är fortsatt hög.
Det finns ingen anledning att tro annat än att i det korta perspektivet kommer indexet att fortsätta sidledes alternativt stiga svagt resten av veckan. De längre trenderna är fortsatt klart stigande.
Mvh mossle27

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!