Hennes & Mauritz mot Oriflame
Då startar jag för första gången en sträng med Hennes & Mauritz kontra Oriflame. Att båda är svenska bolag är säkert känt och att man sysslar med konsumentvaror likaså. HM:s tunga varor är kläder, men man säljer också en hel del kosmetika. Oriflame säljer enbart kosmetika.
HM säljer sina varor i egna butiker. HM:s marknad är huvudsakligen Västeuropa och USA.
Oriflame säljer sina varor via direktförsäljning av 1,5 miljoner säljkonsulenter. Oriflames marknad är huvudsakligen Östeuropa inkl. Ryssland och målet är att komma igång i Kina, men man finns även i Västeuropa inkl. Sverige.
Båda företagen satsar på volymtillväxt via egna säljkanaler och produktion av varorna i lågkostnadsländer. En stor skillnad mellan bolagen är att Oriflame satsar på att tillverka mycket av sina varor i egna fabriker.
En enkel teknisk analys och jämförelse mellan bolagen kan ses i bilagda bild.
Båda bolagen har haft en stabil uppgång de senaste månaderna.
Oriflame startade sin senaste nertrend för 1,5 veckor sedan och har sedan trendskiftet gått ner -2,3%.
HM startade sin nertrend för 3 handelsdagar sedan och har så här långt gått ner -3,6%.
I båda fallen har volymerna ökat något de senaste dagarna och Stochastic är i båda fallen snabbt på väg till översålt.
Min frågeställning som jag hoppas att vi kan hjälpas åt att besvara är följande:
· Tror vi på en tillfällig rekyl och fortsatt uppgång därefter
· Tror vi på att en längre konsolidering är på gång med rörelse t.ex. mellan de nivåer som framgår av diagrammen.
· Tror vi på att en större topp är satt och att vi skall ner en hel del.
· Tror vi på att bolagen uppför sig likadant eller tror vi mer eller mindre på något av dem
Alltså:
· Vad säger våra EWT-gubbar om detta?
· Finns här någon med specialkunskap om något eller båda bolagen som vill dela med sig av sin kunskap?
· Finns här någon som kan ta på sig att göra en övergripande SWOT-analys på bolagen? (Styrkor, svagheter, hot och möjligheter). Det är bättre med några få punkter än inga alls!
· Själv tänker jag sammanställa en del FA-uppgifter.
Välkomna till detta försök till samverkan! Detta borde kunna hjälpa var och en av oss i våra investeringsbeslut i första hand för dessa 2 bolag. Skall vi öka, minska, gå ur, gå in, blanka, hålla oss utanför eller vad?
Mvh mossle27
#0 Jag är väl en så där EWT-gubbe antar jag ;-)
Dock är det rätt hopplöst att säga nåt med den korta tiden som underlag. Skulle vilja se flera år tillbaka för att ha en uppfattning. Ett litet försök dock
HM ser ut att ha gjort 5-vågor upp sen jan. Om den nu går under 270-275 så får man nog betrakta toppen som rätt viktig. Om över 294 inom ett par veckor så ser det positivt ut.
ORI har en massa överlappningar upp till toppen vilket kan vara en ED. Under ca 240 ser allvarligt ut. Är det en ED så bör den nu snabbt falla ner till 215.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#2 Mojas och tack för Ditt engagemang. Jag söker mig framåt för att hitta rätt metodik och så skall man kommunicera den så att läsaren förstår vad man menar. Det är ju inte lätt att se in i min skalle och gissa vad jag har för tankar.
Jag håller helt med Dig om svårigheten med att titta på så kort period som finns i #0. Min tanke var nog den att Du och övriga EWT-kunniga skulle använda Era egna aktieprogram för att kunna ge en bra gissning/prognos om framtiden på den tidshorrisont bakåt och framåt som Ni själva känner Er trygga i. Om Du gör detta är Din analys fortfarande den samma som i #2?
När jag nu börjat titta på FA väljer jag månads- kvartalsvärden och några år bakåt.
Mvh mossle27
Jag använder mig av Vikingen som mitt analysprogram förutom mina excelmodeller. I detta program finns en modul som heter FAGraph. Ur denna har jag valt några diagram som jag har samlat i en bild. Tyvärr finns inte Oriflame med ännu utan denna gång får jag begränsa mig till att kommentera HMB. Se bilagd bild. Jag väljer att kommentera några av diagrammen.
Omsättningstillväxten
Vi har en nedgång under 2004, men 2005 och framåt är den över 10% per år igen och nu senast 14%. Att växa organiskt med dessa tal är en rätt hög volymtillväxt för ett så stort företag. Man beräknar att öppna 150 nya butiker kommande år - dvs man fortsätter med en hög tillväxt.
Vinsttillväxten
Även här hade vi en nedgång 2004. Den pendlar nu mellan 15-25%, vilket är betydligt mer än volymtillväxten. Vi kan alltså dra slutsatsen att volymtillväxten är mycket positiv för vinstandelen.
PE-talet
De senaste 3 åren ligger PE-talet stabilt och pendlande runt 25.
Soliditeten
Soliditeten ligger mellan 78 - 80%, d.v.s. att man har enorma muskler att stötta sin tillväxt med.
Avkastning på eget kapital
Denna avkastning är stigande och senast runt 35%. Vad har Ni själva för ränta på Ert bästa bankkonto?
Direktavkastning
Det är en rätt hög utdelning i HM och den senaste direktavkastningen är över 3%, d.v.s. över normal bankränta.
Vad säger mig detta?
Att ha med HM i sin långa portfölj är inget dåligt val åtminstone så länge vinsttillväxten är högre än volymtillväxten.
Mvh mossle27
Jag tog in H&M idag. En kortsiktig swing dock, tror att det finns stora chanser att H&M tar sig upp till ca 296 denna vecka (täcka gapet efeter rapporten).

Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Bra.
Du är på rätt väg.
Intressant med volymerna.
Mvh PeterPG