Grupp: Huvudforum

Trend OMXSPI vecka 14

0
Ogilla!
18
Gilla!
2006-04-09 19:20:37
Ladda ned

Vi börjar med att studera dagsdiagrammen för OMXSPI efter fredagen. Vi fick som jag befarade i min skrivning inför fredagen en fortsatt nedgång och indexet slutade ner med -0,42%. Av de större Europabörserna slutade FTSE ner på samma nivå som den svenska börsen emedan CAC och DAGS hamnade på -0,9 och -1,3%. USA-börserna var inte sämre utan slutade även de på -0,8 till -1%.

Studerar man bifogade bild ser man att vi hade en högsta notering i måndags och en lägsta notering i fredags. Detta ger en brant sjunkande 5-dagarstrend i dagsdiagrammet. Man kan också se att:
·    21-dagarstrenden är fortsatt stigande
·    volymerna är på hög nivå, men sjönk något i fredags
·    upptrenden i trendsignaldiagrammet har försvagats och antalet aktier med upptrend är nu under 50%. Antal tveksamma aktier har stigit kraftigt.

Vad händer nu? Jag tror att rekylen rycker närmare. Kanske får vi en upprepning av indexutvecklingen i januari. Mitt tips för veckan är att vi får antingen en sidledes börs alternativt en fortsatt rekyl i det korta perspektivet.

Mvh mossle27 
 

0
Ogilla!
14
Gilla!
2006-04-09 19:21:58
Ladda ned

I bifogade veckodiagram för OMXSPI har vi en sidorörelse och indexet stängde med en svag uppgång för veckan med +0,28%. I bilden kan man vidare se att:
·    indexet slutade med en spik för veckan
·    både 8-veckors och 21-veckorstrenden är fortsatt stigande
·    volymtrenderna är likaså fortsatt stigande och på en hög nivå
·    Den uppåtgående trenden i trendsignaldiagrammet är fortsatt mycket stark.

Sammanfattar jag läget just nu så är trenden oförändrat klart stigande och en trendförändring verkar lysa med sin frånvaro. Det som oroar är spiken senaste veckan. Veckorna 15 april och 13 jan är typexempel på att en spik ofta leder till en rekyl. Det finns också exempel där inte en spik leder till nedgång (se 3 jun och 5 aug). Vad det blir denna gång får vi se, men se upp!

Mvh mossle27 
 

0
Ogilla!
9
Gilla!
2006-05-09 19:22:13
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.