Grupp: Huvudforum

Trend OMXSPI 060517

0
Ogilla!
13
Gilla!
2006-05-17 21:37:08
Ladda ned

Då fick vi ett s.k. ras i OMXSPI som sjönk med -4,11%. Stockholmsbörsen tillhörde de sämre i Europa, men de större Europabörserna sjönk ändå runt -3%. USA-börserna har när detta skrivs gått ned med knappt -2%.

Studerar man bifogade bild ser man att snart har hela årets uppgång försvunnit. Man kan också se att vi har en tidigare botten den 23:e jan (294,6) och att dit ned är det "bara" drygt 5%. Så länge inte den botten tas ut har vi per definition en fortsatt stigande börs. Man kan också se att:
1.    Volymerna fortsätter att vara höga i uppgång som i nedgång
2.    Trenderna i dagsdiagrammet är kraftigt sjunkande
3.    Trendsignaldiagrammet visar nästan max styrka ner.

Vad händer nu då? Jag har de senaste 2 dagarna sagt att börsen kommer att fortsätta ner denna vecka. Jag trodde kanske inte på ett så kraftigt ras som detta, men ned skulle det. Jag tror det skall ner mer, men vi får hoppas att den tidigare botten (den 23 jan) inte tas ut i detta varv.

Mvh mossle27

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-06-19 12:44:59
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.