Grupp: Huvudforum

Omröstn. Eric v 21

0
Ogilla!
21
Gilla!
#0   Av: rune » Redigera
2006-05-21 19:13:22

En stor majoritet trodde att Eric skulle sluta över 24,50 kr förra veckan. Det blev 22,80 kr.

Vi gör ett nytt gissningsförsök denna vecka. Hur kommer fredagens slutkurs att bli?

PS Dessutom går det bra att ge synpunkter även i Contrarians sträng "Eric vecka 21" DS

Mvh ERIR  

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-05-21 23:32:45

mitt mål är 24.20 till nästa onsdag sen vänder ner igen till ny botten .det allt bror på att utläska köpare kommer in . 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-05-22 17:49:30

En sedvanlig uppdatering efter måndagsbörsens stängning bara för att komma ihåg hur det såg ut när vi gör en summering på fredag.

Hela 101 röster avgivna, länge sedan vi hade så många röster en måndag eftermiddag, vackert!

Den här veckan är vi också optimister, i alla fall tror ca 70 procent att Eric skall stänga över 23 kr på fredag.  Men ni kommer ihåg hur det gick förra veckan, den 25-procentiga minoriteten fick rätt. Eric stängde nu idag på 22,40 kr och det är volatilt så det förslår, mellan 21,60 och 22,80 så allt kan hända under veckan.

Själv vågar jag inte göra någonting, varken sälja eller köpa, inte ställa ut optioner eller köpa/sälja optioner. OM Eric går upp emot 24 kr skall jag börja agera men inte förr. Sjunker Eric än mer så låser jag in honom i byrålådan och tar time out.

Enl DI är det småspararna som säljer nu och som vi vet får vi långa näsor ibland, och vem vill ha en lång näsa??när man så småningom kan få en JÄTTE-lång en.

Mvh ERIR

PS Håll koll på nisse45 han är nyckelperson i sådana här svåra lägen DS   

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-05-22 18:18:17

En dag när OMX stänger ner 4,8%, så slutar Eric som näst bästa aktie med 1,75% ner!  1% bättre än 3'an på listan.  Och 3,5 % bättre än medianaktien på OMX!!

Han kämpade emot ruskigt bra idag. Klart bulligt.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2006-05-26 17:39:51

23,70!!! Äntligen! Där satt våra gissningar som en smäck i det kyliga försommarvädret. Vad var det vi sa: När vår vän nisse45 kliver in på banan då börjar det hända saker och ting ;-)

En "seg" hälsning till alla röstande och framförallt till nisse45 som vi får hoppas står oss bi även nästa vecka!

ERIR 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.