Grupp: Huvudforum

Trend OMXSPI 060522

0
Ogilla!
17
Gilla!
2006-05-22 21:08:46
Ladda ned

Då fick vi det värsta raset i OMXSPI i år då indexet stängde med en nedgång på -5,34%. Den svenska börsen var (som vanligt kan man snart säga) svagare än de större Europabörserna, men dessa vek söderut med dryga -2%. USA-börserna har när detta skrivs gått ned med -0,2% till -1,2%.

Tittar man på bifogade bild ser man att senaste botten den 23 jan togs ut med råge. Vi kommer alltså att få en ny och lägre botten än den från 23 jan (= trendvändning). Man kan också se att:
1.    Fallet är mycket brant - inte vertikalt, men farligt brant
2.    Alla trender i dagsdiagrammet faller allt brantare
3.    Volymerna stiger och stiger (panikförsäljningar)
4.    Trendsignaldiagrammet kan inte bli rödare (=urstarkt ned)

Vad säger vi nu då? Fler och fler tror att fyndköparna nu står nära köpknappen. En rekyl upp kommer, men när? En bra plats just nu är läktarn varifrån man har en bra utsikt över händelserna och det är bra för hälsan!

Mvh mossle27

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-05-22 21:21:48

Att volymerna ökar borde ju tyda på att det börjar dyka upp köpare till alla de aktier som vräks ut på marknaden. Hitintills verkar köparna mest ha backat undan. 

Mvh ITHausse

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-06-22 23:37:57
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.