VIX under 14 , bearish för aktier
Big mistake Aldur
Vix 13,30 perfekt
Lagom till februari raset
13.25 0.30(2.21%)
Skål!
Långa på, finns fler björnar i leken.
Ser toppar vart jag än tittar. Köp ni, tack men nej tack, jag avstår.
VIX har under senare år haft allt lägre toppar. Sedan flera år lutar även botten att detta fortsätter är inte helt otroligt. Liknande rörelse som under 90-talet eller mitten av 2000 inte osannolikt. Långsam konsolidering nedåt mot 10 området under några år skulle ge en långsam uppgång på börsen. Låter faktiskt riktigt hälsosamt. Men inte så tradarvänligt. Det är vollan man vill åt, men den kan ev utebli.
VIX har sedan den 28 december 2012 sjunkit med 42,8 procent.
Analytiker: Rekordlågt VIX talar för börsfall
VIX är verkligen en av de mest missförstådda och misstolkade indikatorerna...ett lågt värde är inte samma sak som att det varnar för börsfall.
Berra fortfarande kort imarknaden ? Snart 20 punkter upp från dina 1128 på typ 3 handlingsdagar..
Mvh Valeron
Ungefär som att tro rsi, stochastic etc skulle indikera nedgång bara för de var maxade.
Finns ingenting som säger en aktie, index etc ska falla bara för de stigit. Det är knappast större sannolikhet för nedgång bara för det stigit 5,6,7...100 dagar i rad. Varje ny dag är unik och dag 1 har lika stor chans för uppgång som dag 53 kl. 08:59 varje ny morgon.
Jag har undersökt vix tidigare och kom fram till att ett extremt högt VIX är en god köpsignal medan en låg VIX inte är en tydlig signal (ensamt).
VIX kan hålla sig på låga nivåer i många månader samtidigt som index sakta jobbar sig upp. Till slut kommer en nedgång, men då har man blivit utstoppad flera gånger om ifall man använt enbart en låg VIX till att korta.
Börjat stiga.
Why One Big Trader Is Getting Into the VIX
On Thursday, someone bought 100,000 VIX February 16-strike calls for $0.55 each. This is a $5.5 million bet that the VIX will settle above 16.55 (30 percent higher) 13 trading days from now
http://www.cnbc.com/id/100408154/Why_One_Big_Trader_Is_Getting_Into_the_VIX
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 10
Gilla!
Kanon, bara att fylla på mer långa då.