Star Chart
Star Chart från bytelab har nu kommit fram till sin första officiella version och släppte 1.0 häromdagen.
Programmet har ett väldigt lågt pris och diagrammen ser bra ut. Problemet är väl att de datakällor som används inte är de "säkraste".
Någon som har licens och kan uttala sig om dess funktioner nu??
Testade för en tid sedan. Då man är begränsad till 3 aktier i 14 dagar och det fanns för många "brister/fel" så vill jag inte uttala mig om programmet ännu.
Bolaget ägs av Erik Engström, är det samme person som även sitter med i bl.a. Eniro's styrelse och är utbildad civilekonom och civilingenjör??
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
#1
hade redan .NET istallerat i datorn (till vad vet jag inte) och har inte märkt några problem med det. Allt kretsar kring MS-programvaror idag så det är nog bara att "gilla läget" och acceptera den installationen också.
Mängden TA-program är många nu och det går inte att ha alla (tyvärr). För den som är aktiv dagligen så bör det dubbla priset för AmiBrooker vara ett bättre alternativ för oss AG-användare t.ex. OCh för den som bara tittar "då och då" så finns det bra nätsidor och Aktiespararnas program "Hitta kursvinnare" som också innehhåller mycket FA-info för samma pris.
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
jag har en registrerad kopia och gillar den, jag är iofs amatör och tycker Big Charts är nog, där får man snudd på realtid, en kvarts fördröjning, gratis, med Star Chart är det innaktuellt när man uppdaterar, men iofs, gör man analys dan innan vet man ju vilka nivåer som ska bevakas, iaf tycker jag Star Chart är skyhögt bättre än andra i samma prisklass
Jag hade för omväxlings skull lite tid över och surfade runt i forumen när jag fick syn på denna tråd, jag hoppas inte Aktieguiden har något emot att jag svarar på frågor kring Star Chart.
Angående datakällorna till Star Chart så har programmet i dagsläget tre att välja på för svenska aktier. Personligen tycker jag affärsvärldens kurshistorik är den som fungerar bäst för svenska aktier. Yahoo och MSN som även finns, kan användas för amerikanska aktier och index.
Tillförlitligheten i denna data är ju självfallet beroende på MSN, Yahoo och Affärsvärlden (precis som i Amibroker om man laddar ner gratis historik) men såvitt jag sett är historiken generellt sett god, MSN har genomgående korrigering för split medans Yahoo's data får korrigeras manuellt för aktiesplittar.
Programmet har haft en del spädbarnsfel som vi korrigerar löpande alltefter de upptäcks, men vi tror vi täppt till de flesta felen i den nuvarande versionen som finns tillgänglig (1.0.0.7).
Angående Microsoft.NET så har vi sett att en del haft problem med att ladda ner tillägget från Microsoft, därför har vi lagt upp en ny typ av installationsprogram som hjälper till med detta första gången Star Chart installeras.
Och slutligen, jag är ej samma Erik Engström som sitter i Eniro's styrelse :)
Ha en skön dag,
Erik / Bytelab
Inlägget är redigerat av författaren.
Kan tillägga att för de personer som tidigt testade Star Chart, när programmet var i sina första versioner så finns nu möjligheten att göra en ny utvärdering av programmet. Ett par nya datakällor för fonder har dessutom tillkommit. Hör gärna av er med frågor om ni undrar något!
Vänligen,
Erik / Bytelab
#4+5
Tack för informationen.
Har uppdaterat och startat en ny testperiod nu. Programmet har dock fortfarande många brister och "barnsjukdomar" för att vara köpvärt.
Kan här nämna några saker som jag märkte direkt:
* Fishnet-funktionen är inte bra och drar ner prestandan rejält
* MA-beräkningar, brukar ha ett antal MA-nivåer som "standard" i ett diagram. Lägger jag in MA100 börjar linjen att synas i april och MA200 finns inte alls om jag tittar på en 6-månaders vy.
* Stänger du ner utan att ha sparat går ändringarna förlorade, ingen fråga kommer om detta.
Du kan kontakta mig direkt om du vill ha utförligare kommentarer och analys utförd. Kommer också att lägga med programmet i min Användarinfo på DI's börssnack närmaste dagarna.
mvh
/Sven
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
#6 ma grejen är väl inte så konstig ,, om man bara har en lookback på 6mån kan man inte räkna ut ett 200d ma ,,6mån ger ~120-130 dar att räkna på..
mvh PQ..
#7
Kurshistoriken som är hemladdad går tillbaka till maj 2002 så siffrorna finns. Går att komma förbi det beskrivna "MA-problemet" genom att titta på en lång graf (2-4 år) och sedan zooma in. Men jag tror inte det är tänkt att vara på det sättet.
Aktuell version idag är 1.0.0.92 så det finns mycket kvar att göra då programmet precis nått version 1. Vi får se framöver hur detta projekt utvecklar sig.
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
8# dom flesta(alla?) programmen är sådär att dom börjar inte plotta före det är "giltigt" eller hur man ska säga,,vet inget program som sniffar upp data som man inte har på chartet,datamängden som syns är den som hämtas ,,finns egentligen få anledningar att ha bara en t.ex 6mån loockback den enda jag kan tänka mig är om man har en dator anno 1989 eller liknande..
mvh PQ..
Hej igen!
Angående ett glidande medelvärde så är det precis som PQ skriver, man brukar sällan plotta ut linjen före man har giltig data att rita ut, men det var ett bra påpekande om att indikatorerna ändå skulle kunna beräknas om det existerar mer data (trots att den ej är inläst för tillfället), vi tackar och noterar!
Angående Fishnet så vet vi att den ritas långsammare i Star Chart än i en del andra program, detta beror egentligen på att .NET i sig har lite sämre grafikprestanda än "vanliga" program och detta visar sig när man ritar väldigt många linjer och har lite sämre dator. Dock har .NET-miljön så många andra fördelar så vi har valt att acceptera denna prestandasänkning. Dessutom blir som känt även datorer och .NET snabbare i varje evolutionssteg.
Angående spara-funktionen har vi haft många åsikter och bud om detta men vi kommer hursomhellst införa en inställning för detta så man kan välja om man alltid vill spara, bli frågad eller hur man vill förhålla sig till det.
Vänligen,
Erik / Bytelab
spelar väl ingen roll om ni gör en option att ett ma kan beräknas i ej synlig skala å hämtas från ej synlig chart ,,datan måste ändå hämtas å räknas,,det går aldrig att komma ifrån x-leadbars på en indis..
mvh PQ..
#11 Det stämmer som du skriver, funderade lite nu på morgonen (lite sömn efter en stressig dag gör susen) på det och tanken är just att man skall använda funktionen som reglerar längden på inläst data för att ha möjlighet styra över hur mycket data man vill arbeta med.
Vill man använda indikatorer som har lång period men titta på en kort tidsperiod så används zoomfunktionen.
Personligen brukar jag oftast jobba med ungefär 3 års inläst data, men det händer ju ibland att man vill kika på mycket längre period med lägre precision (liknande bilden jag bifogar) och då lämpar sig funktionen bra.
/Erik
Har nu kostat på mig en licens för programmet för att kunna testa vidare och har några synpunkter direkt.
Ritfunktionerna
* Möjlighet att fördefiniera färgerna och tjockleken på linjer etc.
(trendlinje blå 2p, prislinje rosa 1p, Fib.ret gröna 1p och värden till höger o.s.v.
* Möjligheten att kopiera en trendlinje för att lätt få fram kanaler
* Möjlighet att dölja fristående indikatorer på samma som man döljer inställningarna.
* Importera listor på alla aktier man vill bevaka.
* Möjligheten att göra en "grundanalys" som du sedan direkt kan applicera på en ny aktie.
(d.v.s. de analysmetoder som du vill ha som din standard).
Mer lär komma
mvh
/sven
PS Erik, du kan berätta om du vill ha detta som en öppen dialog här på AG eller mail.
Ett alternativ är också att det startas en grupp för StarChart-användare där de kan lära av varandra och vara ett bollplank för det fortsatta utvecklingsarbetet.
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
några frågor.
hur funkar det med arbetsytor, går det att skapa o spara sådana?
funkar fishnet tillfredsställande?
går det att göra logaritmiska fibonaccimätningar?
Ska svara så länge får vi se om Erik (eller andra användare) håller med
1. Arbetsytor - du kan skapa och spara egna arbetsytor
2. Fishnetfuntionen i detta program är betydligt bättre än den som finns i Aktiespararnas analysprogram "Hitta Kursvinnare Pro"
Inställningsmöjligheterna är väldigt goda och du kan t.ex. välja 9 olika beräkningar av medelvärdena (simple, exponential, weighted, double o.s.v.) välja färg och transparens på linjerna som kan vara av standardtyp eller antialias
Lägsta/högsta MA som ska beräknas och dagsintervallet.
o.s.v.
3. När det gäller fibonacci retracement som jag kollade snabbt på verkade det som beräkningarna alltid görs linjärt. Men värdena "följer med" och ligger på rätt ställe i diagrammen om du har logaritmisk skala.
Något som jag skulle vilja är möjligheten att skapa standardinställningar (ett antal indikatorer och MA-värden t.ex.) som sparas som en mall (möjlighet att ha flera??) och enkelt läggs på en ny aktie som man vill studera. Denna fuktion finns i diagrammen på E*Trades ProPlus som jag handlar med och kan därmed enkelt byta "konfiguration" (som de kallar det) beroende på vad jag tittar på (lång/kort swingtrade eller daytrade t.ex.)
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
oki, tackar för svaret, kan du visa hur ett fishnet ser ut?
vita bars, svart bakrund o gröna nät?
Här kommer ett exempel på fishnet för ERIC B.
Data som jag har inläst går bara tillbaka till 10 aug 2004 så längre medelvärden än så är inte beräknade.
Har inte sett att det går att byta bakgrundsfärg, men du kan välja färg på nätet och även transparensen (genomskinligheten). Med tanke på att programmet är i version 1.0.0.95 och kostar 370 kr så finns det säkert mycket kvar att göra . . . .
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
tack igen!
det står fishnet 1-500, innebär det att det är 500MA's med? kan man bestämma detta själv?
Du kan välja antalet MA som ska beräknas och intervallet mellan varje (i detta fall 1).
Då första datumet med data som är inläst är 10 aug 2004 har du bara till ca 180-190 dagars medelvärden med i detta diagram.
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Hej allihopa!
Kul att se lite aktivitet kring verktyget och kul att du verkar gilla det Svenlutte!
Jag tror jag missuppfattade dig i mailet du skickade mig angående kurshistoriken, att du får historik från augusti 2004 beror troligtvis på att du har Yahoo! Finance som primär datakälla, dom levererar bara kurshistorik för dom svenska aktierna så långt tillbaka, men om du väljer MSN Money som primär (och Yahoo finance som sekundär) datakälla istället så kommer du få längre historik.
Vi kommer lägga in ännu fler datakällor framöver.
En hel del arbete kommer att göras med verktyget under sommaren. Något vi hoppas förenkla förfarandet för nya versioner är möjligheten att uppdatera till nya versioner direkt från verktyget (kommer fungera ungefär som i Firefox för dom som är bekanta med det).
Om ni har några särskilda önskemål om indikatorer ni gärna skulle se i verktyget så kom gärna med förslag. Jag försöker titta in här då och då och läsa av i tråden.
Vänligen,
Erik/Bytelab
Jag har skrivit upp önskemålet om mallar förresten Svenlutte, en bra idé som jag själv saknat.
Vänligen,
Erik/Bytelab
Nu finns en ny version att ladda ner som låter användaren uppdatera Star Chart direkt från gränsnittet. Dessutom kan Affärsvärlden återigen nyttjas som datakälla efter deras tidigare förändring i slutkursarkivet
Vänligen,
Erik/Bytelab
varje gång jag uppdaterar får jag börja om från 0 och lägga in alla aktier igen, irriterande,
Det var konstigt, men för att vara säker på att detta inte händer så kan du skapa en arbetsyta någon annanstans, exempelvis på skrivbordet, där du lägger dina analyser.
Star Chart skickar nämligen med en "exempel-arbetsyta" vid installation. Installationsprogrammet är konfigurerat så att denna arbetsyta inte skall skrivas över men i vissa fall har vi upptäckt att det ändå händer. Windows installationsprogram fungerar inte alltid som man önskar.
Den nya funktionaliteten med uppdateringar från verktyget skall förhoppningsvis fungera mycket smidigare även i dessa avseenden.
Vänligen,
Erik/bytelab
Inlägget är redigerat av författaren.
#20 Det är fullt möjligt att få kurshistorik från Yahoo längre tillbaka än augusti 2004 . Även om det står att startdatum är 1 jan. 2004 så finns det kursdata på 10 år för vissa aktier. Jag laddade nyss ned 6 år på Volvo B. Nedladdningsverktyget var ML-Downloader.
#25
Jag kikade precis lite på Yahoo! Finance kurshistorik och det stämmer bra som du säger hagus, man verkar få ladda ner historiken i omgångar för att komma åt en längre period. Detta skall vi absolut se till att Star Chart gör så att även Yahoo går att använda för längre perioder! Alltid bra med alternativa källor för data.
Tack för infon!
Vänligen,
Erik/Bytelab
24
ok, ska göra så, tack
Hej jag har precis införskaffat Star Chart och även kursdata från Axier.se. Har en fråga som gäller hur man lägger in kursdatan. Alltså så att jag kan göra analyser på företag. För likosm inte ner kursdatan till analysprogramet. Vilka inställningar ska man ha osv?
Tack på förhand

Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
tycker det ser väldigt snyggt ut. det enda jag är tveksam över är att man måste ha .NET installerat. har ställt lite frågor kring det men funderar fortfarande över om det finns några nackdelar med att ha det installerat?