Bra köpläge
Starka rapporter från många håll,, idag från bla volvo o lme,,, Kurserna sjunker i alla fall. Den starkt underliggande negativa trenden gör att vi tills vidare inte ska förvänta oss några rallyn uppåt. Uppgången kommer dock men vi får nog vänta tills mitten alternativt slutet på nästa vecka i bästa fall. Det är som jag ser det ett betydligt bättre köp än säljläge på dagens kurser.
/Utsikt
Funderar på att köpa Axis. Ser Tekniskt bra ut för köp tycker jag.
/Utsikt
Varför handla mot en trend. Om trenden är ner, handla på detta. Vissa enstaka aktier kanske fortfarande visar upp trend men riskerna blir större...
"Lev för att lära så lär du dig att leva"
viken köp läge ? börsen ska går ner .ericsson och nokia har lämnad deras rapport . var sämmre eller hur ?hur kan du skriva köp läge när vi har inte bonnad?
Om "kurserna nu går ned" samtidigt som "rapporterna är starka" så skulle det väl snarare kunna vara ett varningens tecken? Även om jag också tror på en allmän uppgång på kort sikt..
--
signatur till salu
Inlägget är redigerat av författaren.
# 5 Skulle vara betydligt allvarligare om vinsterna sjönk samtidigt som kursen stiger. Psykologin på marknaden svänger betydligt snabbare än det fundamentala.
/Utsikt
#5
Instämmer helt, en klassisk varningssignal.
Vh Björta
Inlägget är redigerat av författaren.
Faktum är dock att börsen inte varit så här lågt värderad de 10 senaste åren !
/Utsikt
#8 Och ändå tror du på nedgång till 700 i höst??
#8 det läste jag också i di, kan nån visa det svart på vitt för mig?
# Sopis jag skrev inte att jag tror vi ska ner till 700. däremot utesluter jag det inte. Ser man det i ett sjuårigt perspektiv så kommer 700 i efterhand ses som en teknisk rekyl helt inom de givna ramarna.
Det finns inget som tyder på att företagens vinster är på väg att krokna och därför finns det ingen större anledning till att dra ner luvan.
Jag vill dock poängtera att jag inte underskattar det psykologiska krafterna och är Själv därför dryga 70% Likvid i dagsläget.
Jag tror som jag tidigare skrev fortfarande på stigande kurser senast runt mitten på kommande vecka. Plockade in Axis på 52 .50 i fredags.
Det är många bolag som fallit 50% från uppgången på ett år tillbaka, tex Axis.
/ Utsikt
/Utsikt
Skulle varit toppen att ha Fibonaccis stapeldiagram, över vilka som köper och vilka som säljer, till hand nu, eller hur? Det var alltid så klockrent vid varje topp då de stora investerarna sålde ut och de små köpte på sig..
--
signatur till salu
Titta på trelleborg ! ser tekniskt kanonfin ut ut. Kunde inte låta bli att ta in den nu på 128:-
/Utsikt
#13 men i månadsupplösning så ser den ju ut att kunna tappa en hel del om den bryter ned .
mvh/bjorsa
Uppgången kom ,, tom 2 -3 dgr tidigare än jag beräknat. Nu är frågan om hur länge den består. Om jag går till mig själv så börjar jag redan bli sugen på att ta hem min dryga 4%uppgång i Axis. Men Av erfarenhet vet jag att den största risken tog jag när jag spekulerade mot trenden,, och därför avaktar jag tills vidare med sälj.
/Utsikt
# 3 Det var ju rätt logiskt att de skulle se ut så här ... tycker jag i alla fall..
Med de resultaten som levererades i förhållande till värderingen så var potentialen i uppsidan helt klart större än nersida. Nu Rockar vi loss och känner på höjderna över OMX 1000..... och tänker på det kommande sedan..
/Trevlig helg börsvänner !
/Utsikt
# 11
hyffsad uppgång i Axis sen detta inlägg..
/Utsikt
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
volvo tar sig, nu 1 kr upp senast 370 kr så, tom ericb verkar repa sig så inte omöjligt att du har rätt
mvh evia